Parayı gönlüne koyanlar

        Sabahtan akşama kadar ilimizdeinceleme ve ziyaretlerde bulunan bakan Şahin önemli açıklamalarda bulundular.Bende bu ziyaretin önemli bir bölümünü takip ettim. Aile ile ilgili yaptıklarıbaşarılı çalışmalar ile bilinen Bakan bakanlığı ile ilgili ilimizde bireksikliklerinin olmadığı görüldü.

     İlk önceValiliği ziyaret eden Sayın Bakanı Sayın Valimiz Selami Altınok, Milletvekiliİlknur İnceöz, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Ak Parti İl Başkanı FatihYıldırıcı, İlçe Başkanı Haluk Yazgı ve ilin bürokratları valilik önünde karşılayarakhoş geldin dediler.

       Dahasonra makama çıkarak açıklamalarda bulundu. İlk önce Sayın Vali Altınok ilinbakanlıkla ilgili çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Şahinbakanlığı ile ilgili çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bilgileri içerisindeen önemli konu ise aile içi şiddet ve aile içindeki sorunların azaltılmasıhususunda yaptıkları çalışmada son on yıl içinde azalma olduğu ile ilgiliçalışmaları anlattı.

      Bakanlığı ile ilgili ilimizde ne eksikliklerin olduğunu İl Müdüründensorduğunda hiçbir eksiğimizin olmadığı hususunda cevap alması da enteresandı.İlk defa bir bakanlığın alanına giren birimlerin tamamının ilimizde olduğu veeksiğinin bulunmaması dikkatlerden kaçmadı.

     Huzurevi, çocuk yuvaları, rehabilitasyon merkezleri ve kadın sığınmaevlerinin eksiksiz bulunması ilimiz için küçümsenecek bir durum değildi. Hattabu sahada muhtaç, bölünmüş aileler, sokak çocukları ve korunmaya muhtaç aile vekadınların yerinde tespitini Sayın Valimizin eşlerinin ilk defa ilimizde birheyetle yerinde tespiti yapılarak yardım edilmesi ilimizde ilk defa görünen birçalışma olduğunu memnuniyetle görmekteyiz.

       SayınBakanın buradan Belediyeye geçişlerinde yaya olarak kapalı çarşıdan yürüdüğüesnada esnafları ziyaret edip hatırlarını sorduğu esnada kadın bir bakanolmasına rağmen bir çay ocağına girerek vatandaşlarla sohbet etmesi de anlamlıidi.

      Dahasonra esnaflar ile tokalaşırken, simit satan simitçilerle sohbet etmesi veonların gönüllerini alması da fevkalade güzeldi. Belediye binasına kadar yoldagördüğü vatandaşlarla sohbet edip onları dinlemesi insanlarda memnuniyetyaratmıştır.

      Belediyebinasına geldiğinde burada Başkan Palta aile ile ilgili çalışmalarından bilgiverdi. Sayın Bakan da Başkanın aile ile ilgili çalışmaları Bakanlığınkurulmasından 1,5 yıl öncesi bu çalışmaları yapmasından dolayı kendilerinikutladı.

       Dahasonra huzurevi ve gönül elçileri ile bir araya gelen Bakan burada yaşlılarıziyaret ederek onların dertlerini dinledi. Gönül elçileri ile yaptığı sohbet deise parasını gönlüne koyanlar gönül elçiliği yapamaz cümlesi ile insanlarayapılan yardım işinin bir gönül işi olduğunu anlatarak Türkiye’de bugüne kadar600 bin kişinin gönül elçisi olduğuna vurgu yaptı.

     Buradaönemli olan kadına uygulanan şiddet konusu idi. Günümüzde hala kadınlara şiddetuygulandığı bir gerçek. Bunun önlenmesi için birçok yasal önlemler alınmasısonucu kadınlar koruma altına alınmıştır.

      Kadınsığınma evleri açılarak kadınlar devletin korumasına alınmıştır. Zannedersemilimizde de bir kadın sığınma evi yapılacağıdır. Bununla ilgili çalışmalartamamlanmış. Şuandaki kadın sığınma evinin dışında daha geniş kapsamlı vesosyal tesislerinin olduğu bir ev yapılacağıdır.

       Sondönemlerde çıkan yasalar sonucunda sokak da kadın dövmelerin azaldığı birgerçek. Ama buna magazin basının da çanak tuttuğu kadı koca kavgalarını vehatta sokak kavgalarının manşetten verildiğini bilmeyen yoktur. Bunlar toplumiçin kötü örnek teşkil etmesi de hoş bir görüntü oluşturmamakta idi. Bunun daazalması sonucu sokak ortasında kavga ve aile içi şiddet de azalma görülmüştür.Zaten evden uzaklaştırma bir caydırıcılık örneği teşkil ediyor.

      Aileden sorumlu Bakanın ilimizde bakanlığı ile ilgili eksiğininolmaması. Huzurevinin beş yıldızlı otel gibi olması dabuna bir örmek teşkil etmektedir.

Bu yazı toplam 1025 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.