Sayın Vali Hamza Aydoğdu’nun aldığı karar yerinde

Dünyayı kasıp kavuran virüs salgını her ne kadar ülkemizde dünya ile kıyaslanmasa da azalmaya başlayan virüs son günlerde çoğalmaya başladı. Bunun bir çok nedenleri olduğunu bilmeyen yoktur. Ama önemsememe ve dikkate almama bu mikrobun yayılmasına neden olmaktadır. Maske ve sosyal mesafe konusunu dikkat almamak, konuyu basite almak virüsün çoğalmasına neden olmaktadır.

Son günlerde virüsün çoğalması ile ilimiz valisi Sayın Hamza Aydoğdu bazı tedbirleri uygulamaya koymak durumunda kalmıştır. Ben bu alınan tedbirleri takdirle karşılarken, bunun yetersiz olduğunu da düşünmekteyim.

Maske takmanın zorunlu olması konusunda geç bile kalınmıştır. Maskeyi önemseyen olmadığı gibi basite alanlar bile var. Hatta bir maskeyi 15 gün kullananlar olduğu gibi iyice siyahlaşarak kirlenen maskeleri de takanlar var. Bunlara yaptırım için mutlaka ceza uygulanmalıdır.

Belediye Başkanımız Evren Dinçer milyonlarca maske ürettiklerini söylerken, halende üreterek bedava dağıtmaktadırlar. Bedava dağıtılan bu maskeleri neden alıp sık sık değiştirme ihtiyacı duymuyoruz?

Adam koluna takmış, kulağının birisine takmış ve elinde yolda sallayarak geziyor. Yada bir resmi kişi görünce mecburen burnuna takmak zorunda kalıyor. Be kardeşim resmi üniformalı birisini görünce takmak canınızdan daha mı önemli?

Devletin valisi, Belediye başkanı, Emniyet müdür ve tüm kurum amirleri sokaklarda maske dağıtarak işin ciddiye alınmasını öneriyorlar. Devletin erkanı sokakta vatandaşın ağzına maske takıyorsa konunun önemi dikkate alınmalıdır.

Yazın düşeceği düşünülen virüs neden yaz aylarında arttığına bakacak olursak, sosyal mesafe ve maske konusuna dikkat edilmemesidir. Düğün yemekleri, cenaze yemekleri, düğünler ve taziyeler olayı tetiklemiştir.

Şu düğünlerdeki yakınlaşmaya bir bakın Allah aşkına. Herkes kol kola maskesiz oynayıp yüz yüze oynayıp zıplıyor. Alay çekiliyor, kimsenin yüzünde maske yok. Mesafeye bakarsanız iki karış aralıklar var. İllede şu dönemde alay çekmek zorunda mısınız?

Kına geceleri yaparak kadınların bir araya toplandığı bir göz odada ağıtlar yakarak, kucaklaşmalar ve öpüşmeler yapılıyor. Virüs döneminde olsun bu adet ve gelenekleri bir tarafa bırakalım.

Yeni dalga gelmemesi için mutlaka maske takıp sosyal mesafeyi koruyalım. İnanın ben şahsen düğünlere gitmeye korkar duruma gelerek bazı dostların mutlu günlerine ortak olamıyorum. Düğün sahipleri de bu mazeretleri hoşgörü ile karşılasınlar.

Hele kapalı alanlarda yapılan düğünler daha çok risk taşımaktadır. Elbette gençlerimiz evlenecekler, ama bunu biraz daha sadeliğe doğru götürmeliler. Virüsün artışının en büyük etkenlerinin başında düğünler gelmektedir.

Vali bey bazı kalabalık durumlara kısıtlama ilave ederken, maske takmayanlara mutlaka ceza uygulanmalıdır. Hayatını düşünmeyenleri ancak ceza ile yenersiniz. Toplum olarak bazı önemli konuları basite alan bir toplumuz. Sevgili okurlar şu musibeti atlatmak için mutlaka sosyal mesafe ve maskeye önem verelim.


 

Bu yazı toplam 1545 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.