Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

Taksim neresi Aksaray neresi

Taksim neresi Aksaray neresi

         Bende bu toplantıya davetli idim, gitmekte istiyordum. Ancak gece geç saatlere kadar birkaç gündür izlemeye çalıştığım yorumcuların azizliğine uğrayarak sabah saat 10.00 ki toplantıya kalkamamışım. Daha sonra arkadaşlar bana buradaki yazılı basın açıklamasını mail ile gönderdiler okudum. Sonra başka neler oldu diye televizyona geçince kameraman arkadaşlarımın çektiği görüntülere göz attım. Yani toplantıya gitmiş gibi bilgi sahibi olduğumu söyleyebilirim.

       Metne ve sorulardaki cevaba baktım, Aksaray Belediye Başkan adayı olan Sayın Koşar Aksaray’la ilgili neler söylemiş diye. Ama Sayın Koşar baktım Aksaray yerine aklı Taksim olaylarında kalmış. Yazdığı yazılı basın metnini gençlerin sanal alemde yazdığı mesajlarla doldurmuş. Belediye eleştirileri ise zaten bizim bildiğimiz satır başlarından öteye gitmemiş. Ben aslında daha farklı konu ve projeler anlatacağını zannetmiştim. Ama projeler üzerinde çalıştıklarını söylemekle yetinmiş. Basın toplantısına gelse idim herhalde soracaklarım olurdu.

       O zaman buradan sorayım Sayın Kılıçdaroğlu Taksimdeki Gezi parkı eylemleri ile bizi karıştırmayın. Eylemciler zaten bizi kabul etmiyor. Bizim hiçbir örgütümüz burada değildi. Böyle bir çağrıda yapmadık derken, Sayın Koşar 200 kadar Üniversite öğrencisinin içinde birkaç pati teşkilatı arkadaşları ile beraber hükümet meydanında ne yapıyordu? Genel Başkanın söyledikleri ile Aksaray Teşkilatının bu tutumu bir çelişki değil mi diye sorardım.

       13 bin öğrencisi olan Aksaray Üniversitesi öğrencilerinden 200 kişiyi örgütleyip buraya kim taşıdı? Aksaraylı hemşerilerimizden kaç kişi vardı? Bu eylemden sizin nasıl haberiniz oldu da buraya katılarak gençlere destek verdiniz? Ben şahsen bunları sorardım, bunun cevabını da doğruca almak isterdim. O zaman Genel merkez açıklaması ile bu tutum çelişmiyor mu? Dün nefret ettiğiniz Elkaide elemanları ile işbirliğini övünerek basın bülteninize taşmanıza çok üzüldüm. Onlarda bu eylemde beraberdi demenize hayret ettim. Sayın Koşar’ın açıklamasını geçiyorum biraz da eylemlerden bahsedeyim.

        Demokratik eylemlere kesinlikle karşı değilim, demokratik kurallar içinde her sivil toplum kuruluşu ve vatandaş haklarını aramalı. Yoksa yakıp yıkarak masum insanların işyerini, aracını ve kamu malını tahrip ederek hak aranmayacağını her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bilmektedir.

       Meselenin üç beş ağaç olmadığı herkes tarafından görülmüştür. Sayın Başbakanda 100 bin civarındaki kişi ile İstanbul da karşılanmıştır kim ne zarar görmüştür? Pazar günü Adana, Mersin ve Ankara’ya gelişin de de aynı şekilde yüz binlerce kişi tarafından karşılanmış kim ne zarar görmüştür?

       Malumunuz geçmişte bir genel seçim öncesi Cumhuriyet mitingleri yapılmıştır. Bu mitingleri izleyenler görmüşlerdi ki o dönemde, “ herhalde Ak Parti iktidarı bu seçimde gider” diyorlardı. Ama aksine bu millet Sayın Başbakana daha çok oy vererek iktidarına destek olmuşlardır.

       Dost görünen dış ülkeler neden bir taksim gösterisinde Türkiye’de iç savaş var gibi göstermişlerdir? Nedeni çok açık düne kadar sömürdükleri Türkiye’yi sömüremediklerini görmüşler, Türkiye’nin ekonomik olarak güçlendiğini fark edince aman karıştıralım demişlerdir. Yabancı bankalar durup dururken neden Borsaya girerek bu milletin parasını toplamaya başlamışlardır. İşte Faizlerin %2’lere düşürülmesi işlerine gelmemiştir. Yolgeçen hanı gibi önüne geçen herkese sorgusuz sualsiz kredi kartı niçin veriliyordu?

      Faizden dolayı ocakları sönen binlerce ailelerin sayısı az mı idi? İMF geliyor diye az mı eylem yapıp sokaklara dökülmüştük? Hatta Ecevit hükümeti döneminde İMF para vermezse memur maaşlarını ödeyemez duruma geldiğimizi ne zaman unuttuk? İMF borcunun kapatılarak ülkeden def edilmeleri Avrupa’yı rahatsız etmiştir. Neden artık Türkiye bize muhtaçlıktan çıkıp güçleniyor endişesi taşıdılar.

       Dün Almanya Hava yollarımıza ortaklık teklifinde bulunurken bugün 50 civarında hava alanı yapılması Avrupalı şirketleri rahatsız etti. Atom santralleri kuracağız sözleri onları rahatsız etti. Enerjisinin %70 başka ülkelerden temin eden Türkiye nasıl atom enerjisi kurardı? Kayalardan nasıl petrol çıkararak bize bağımlılıktan çıkar endişeleri taşıdılar.

       O kadar çok yazacaklarım var ki, sayfalara sığmaz. Dünü çabuk unutan bir toplum olmaktan çıkarak geriye bir bakalım. Bu tür eylem ve yakıp dökmek aksine toplumda nefret taşımaktadır. Bu ülke bizim hesap görüleceksek hesabın yeri sandıktır. Güzel vatanımıza yazık etmeyelim, gücünüz varsa bunu hesabını sandık da görürsünüz yoksa susarsınız. Kimse çoğunluğun verdiği yetkiyi zorla almaya kalkmasın bunlar geride kaldı. Taksim neresi Aksaray neresi, siz gelin Aksaray da neler yapacaksınız onu anlatın, bizde onları yazalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Erdoğan Kaya Arşivi