Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

Yarın tarihi bir günde buluşalım

Yarın tarihi bir günde buluşalım

       Yazımın başında bütün okurlarımı davet ediyorum, bu cümlelerimi bir davet kabul etmelerini istirham ediyorum. Bir buçuk yıldır üzerinde çalıştığım ve Aksaray’a çok önemli bir eser kazandırdığım tanıtım kokteyline Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız ile bürokrasi katılacaktır. Kendilerine davetiye ulaştıramadığım yâda ulaşamadığım tüm okurlarım Cumartesi günkü kokteyle davetlidir.

       Aksaray ile ilgili yazdığım bu çalışmalarımın ve diğer eserlerim içinde en detaylı ve yıllarca saklanabilecek bir çalışmayı bu eserimde yaptım. Aksaray tarihi, ilçelerimizin tarihi, kasabalarımız ve bütün köylerimiz bu eserimde topladım.

        Elinize aldığınızda Aksaray’ın her yeri renkli fotoğrafları ile elinizin altında olacaktır. Gelecek nesle ve öğrencilerimize bir rehber olacak bu eserim yıllarca kütüphanenizde bulundurabileceğiniz bir eser olarak saklayabileceğiniz bir çalışma ile hazırlanmıştır.

       Eserimi hazırlarken akademisyenlerimizin görüşleri ve çalışmalarından da yararlanırken, Osmanlı arşivlerinden yaptığım araştırmalar burada yer almıştır. Akademik bir çalışma ile hazırlanan eserim yine bir akademisyen olan sevgili dostum Gazi Üniversitesinden İsmail Yılmaz tarafından aylarca incelenip okunarak düzetmeler yapılmıştır.

       Birgün Sakarya Üniversitesinden hemşerimiz Sayın Yrd. Doç. Dr. Kürşat Solak hocam önceki eserlerimi görüp okumuş ve bu eserimi henüz kitaplaştırmadan önce incelediğinde bana şöyle bir cümle kullanmıştır; “ ben bir tarihçi Akademisyen olarak böyle bir çalışmayı yapamam. Bu çalışmalar çok zahmetli ve masraflı bir çalışma. Masa başında değil yerinde yapılması gereken yorucu bir çalışma bunu her insan yapamaz. Sizin gibi bir ağabeyimizi tebrik ediyorum iyiki varsınız” dedi.

     Hakikaten bu çalışmalarım esnasında hiçbir ekonomik destek almadan kendi gayret ve emeğimle yaptığım bu çalışma bir buçuk yılımı aldı. Eskilden, Ortaköy’e, Sarıyahşi’den, Güzelyurt’a, Gülağaç’tan, Ağaçören ilçesine ne kadar köyümüz varsa tek tek defalarca giderek bu eserimi hazırladım.

      Daha önceki eserlerimde neden bizim köy, yâda kasabamız yok diyen tüm okurlarım bu eserimde kendi köylerinide bulacaktır. Hatta bizim köy nereden geldi diye bana sık sık soru soran okurlarımda az yâda çok kendi köylerinin nereden nasıl geldiği ile ilgili bilgi sahibi olacaktır.

      Yine bu çalışmama da kitabımı okurken sadece kendi köy ve kasabaları dışında tarihi çalışma bölümünü mutlaka okumalılar. Orada birçok köyümüzün nereden geldiği ve Cumhuriyet önceki durumunu görüp bir bilgi sahibi olacaklardır.

      Kitabımızda Aksaray tarihi bölümündeAksaray’ımızın eski ne kadar resimleri varsa bulacaklardır. Bunları yeni durumlarını gösteren resimleri beraberinde kıyaslama açısından paylaşma imkânı bulacaklardır.

      Rahmetli İbrahim Hakkı Konyalı Hocamdan sonra, ilk defa böyle bir çalışma tarafımdan yapılmıştır. Böyle bir çalışma ümit ederim yine yapılsın ama zor bir çalışmadır.

       Bir elli yıl sonrası umarım bir Erdoğan Kaya daha çıkar o günle bugünü kıyaslarlar. Belki de o gün çoğu köyümüz boşalmış olacağından bugünkü yaptığım bu çalışmalarla yetinirler. Çünkü çoğu köyümüz nerede ise boşalmış durumdadır. On sene sonra belki bu köylerimizde kimse kalmayacaktır.

      Aksaray ile ilgili bilgi toplayan öğrencilerimiz sürekli bana gelip bilgi almaya çalışıyorlar. Umarım bundan sonra bana gelme yerine artık bu eserimden istifade ederler. Bulamazlarsa Kütüphaneden bu eserime bakarak yararlanırlar.

       Uzun lafın kısası Aksaray tanıtımına katkı yapacak olan bu esrimi il dışından gelenlerinde bilgi edinmesi açısından bir rehber olacağına inanıyorum. Gelen misafirlerin heybesine bir tane konacak eserdir. Böyle bir çalışmayı fedakârlık yaparak ortaya çıkardım, Aksaraylı hemşerilerimde umarım Cumartesi günü tanıtımda beni yalnız bırakmazlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum
Erdoğan Kaya Arşivi