Yeni hastane ay sonu hizmete giriyor

      Salı günü Aksaray il Sağlık Müdürlüğünde bir kahvaltı ile bir yıllık çalışma ve 100 günlük eylem planı hakkında bilgi veren il Sağlık Müdürü Dr. Cengizhan Kılıçaslan 15 maddede topladığı hizmetlerini geniş geniş anlattı. Ben zaten Cengizhan Müdürümün her ne kadar bugüne kadar makamına dahi çıkmadı isem de, çalışmalarını yakından takip ediyorum. Her hastanede olduğu gibi bizim hastanemizde ufak tefek personel hasta çatışmaları olsa da başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Zamanla bu aksaklıklarda giderilir düşüncesindeyim.

     Zaten Başhekim iken de güzel çalışmaları vardı, yeni yapılan hastanemizin bu ayın sonunda hasta kabulüne başlayacağının müjdesini vermiştir. Belediyemizde bildiğim kadarı ile 8 bölgeden hastaneye giriş için yolları asfaltlıyor. Umarım en kısa zamanda ilave 200 yataklı hastanede bitirilerek hizmete sunulur. İsterseniz açıklamadan kısa özetleri sizlere aktarayım:

      “400 yataklı Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni hizmet binasının yapımı tamamlanmış olup,  geçici kabulü yapılarak Mart ayı sonunda Müdürlüğümüze devri gerçekleştirilmiştir. Hastane iç düzenlemesine yönelik tıbbi cihaz, mobilya, tefrişat, bilişim vb. yenileme ve düzenlemeler tamamlanmış olup, önümüzdeki süreçte taşınma işlemleri gerçekleştirilecektir. Taşınma sürecinde mevcuttaki hizmet sunumu sağlayabilecek kamuya ait ilimizdeki tek hastane olmamız nedeni ile sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam etmesi ve bu süreçte hasta ve çalışanların herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına planlamalarımız titizlikle devam etmektedir. Yeni binada hizmet sunumuna başlanmasıyla birlikte, halkımıza daha kaliteli ve verimli hizmet sunumu sağlanacaktır.  Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi mevcuttaki 6 binada; toplam 46324 m2 kapalı alanda 476 fiili yatak kapasite ile hizmet vermekte iken, faaliyete girecek yeni hizmet binası 64631 m2 kapalı alanda 491 fiili yatak kapasitesi ile hizmet verecektir. Ayrıca yapımı hızla devam eden 200 yataklı ek hizmet binasının tamamlanmasıyla birlikte toplamda 854 yatak kapasitesi ile 136.755 m2 kapalı alanda halkımıza hizmet sunumu sağlanacaktır.

       Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması ile birlikte 4 Profesör 2 Doçent ve 34 Doktor Öğretim Üyesi akademik kadrosuna ulaşan hastanemizde, daha önceden yapılma imkânı bulunmayan; Metabolik Cerrahi, Obezite Cerrahisi, By-pass, Aort Diseksiyonu gibi birçok tedavi ve büyük ameliyatlar yapılmaya başlanmıştır. 2017 yılı rakamlarına göre karşılaştırma yaptığımızda 16.287 olan ayaktan hasta sevk sayımızın 10.220 seviyesine gerilemiş olup,  geçen yılın ilk dokuz aylık verilerine kıyasla %17'lik düşüş sağlanmıştır. Önümüzdeki süreçte de sevk sayılarındaki düşüşün devam etmesi amacıyla çalışmalarımız devam edecektir.

      İlimizin geçiş güzergâhında bulunması nedeni ile trafik kazaları sıklıkla yaşanmakta olup özellikle toplu taşıma araçlarında yaşanan bu kazalara hızla müdahale edilmesi amacıyla 112 Acil sağlık hizmetleri istasyon sayıları büyük önem taşımaktadır.112 Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında il merkezinde bulunan 17 olan istasyon sayısını 19 a, 200 olan personel sayısının 270 kişiye çıkartarak ambulans ihtiyacı bulunan vakalara ulaşım süreleri kısaltılmıştır. Yeni 112 ASH istasyonları planlaması devam etmekte olup önümüzdeki süreçte vakalara ulaşım süreleri daha da kısaltılacak ve kalite standartları arttırılmaya devam edecektir.

      Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük Eylem Planı doğrultusunda Aile Sağlığı Merkezlerimizde, tüm halkımıza Check-Up hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde Temmuz ayından itibaren İmplant tedavi hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yeni hizmet binasına taşınmasından sonra boşalacak binalar için; Engelli Yaşlı Bakım ve Palyatif Merkezi, Fizik Tedavi,  AMATEM, Diyaliz, İdari Hizmet Binası, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesine dönüştürülmesi yönünde planlama yapılmaktadır” dedi.

Bu yazı toplam 1381 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum