Yeşilova ve Eşmekaya'nın Deli Dumrulları

Deli Dumrul hikayesini anlatacağım, ancak Eşmekaya Belediye Başkanı İsmail Hakkı Güneş ve Yeşilova Belediye başkanı Veyis Baysal tam bir deli Dumrul. Bunu neden dediğime gelince her iki başkan da ekonomik sıkıntıların olduğu bir dönemde ellerini kollarını bağlayıp oturmayan ve kafalarına koyduklarını vatandaşla birlikte yapan birer başkanlar. Her iki başkanın da devlet desteği dışında yaptıkları başarılı çalışmaları zaman zaman görmekteyim.

Geçtiğimiz günlerde Eskil ilçemize giderken Eşmekaya Kasabamızda tesadüfen karşılaştığım dostum İsmail Hakkı Güneş Başkanla ayak üstü sohbet ederken beni arabasına alarak kasabayı gezdirdi. Gezdiğimiz yerlerde baktım 1,5 yılda nerede ise kasabada hizmet götürmediği yer bırakmamış.

Eşmekayalı bir iş adamının koltuğuna girerek kasabaya bir Lise binası kazandırmış. Gençlik merkezi temel atma durumunda iken hemen hemen tamamlamış. Tabi burasına da iş adamından destek alarak tamamlamış. Ardından TOKİ evleri için yaptığı çalışma ile yer tespitini tamamlayarak yakında kura çekim durumuna getirmiş. Bir çalışması ise kasabaya yem fabrikası kurulması bununda sözünü almış.

Yayla ve mahalleleri gezdirdi, kasabanın arka kısımlarını tamamen asfalt ve kilitli taşla çamurdan kurtarmış. Hemen yolun arkasındaki en büyük yaylayı ana yola bağlayarak her tarafını pırıl pırıl yapmış. Diğer yaylaları önümüzdeki yaz ele alacağını söylerken, kasabanın giriş çıkışlarının kaldırımlarını tamamlayıp güzelleştirmiş.

Şu sıkıntılı dönemde kaynağı nereden buldun diye sordum. Kaynak vatandaş ve ikili ilişkiler. Aldığı en ufak ışık deliğini değerlendirerek kasabaya hizmet ediyor. Tabi bunları bize anlatırken gözleri parıldıyor. Neden derseniz yaptıklarında başarı elde edersen mutlu olursun. Bende başkanı mutlu olmuş gördüğümü söyleyebilirim. Tebrikler başkan.

Yeşilova Belediye Başkanı Veyis Baysal Başkanda benim çok eskiden tanıdığım dostum. Göreve gelir gelmez kasabanın hayır sever ve varlıklı ailelerini bir araya getirerek Ramazan boyu ihtiyaç sahiplerine yaptığı aş evi kanalıyla yemek vermesi çok güzel bir gelişme idi. Mahalle aralarındaki çamur yolları asfaltlaması ve diğer ara yolları stabilize ile kapatması bir başarıdır.

Mera ıslah çalışması ise Yeşilovalının en çok istediği bir durum iken bunu başarmıştır. Merkezdeki Belediye ye ait mezbele binaları tadilat yaparak hizmete sunması, vatandaşın yağmurda kışta şehre giderken bekleme yerlerinin olmamasını görerek güzel bekleme yeri yapması güzel gelişmedir.

Benim burada en çok hoşuma giden durum ise kasabanın ortasından geçen bataklık kanalı üzerindeki köprüyü kısa zamanda yenisini yapması bir başarıdır. Köprü delik dökük bir vaziyette idi, şimdi güzel olmuş. Temennim kanalında kısa zamanda temizlenerek kokudan kurtulması. Veyis başkanda kaynak yaratan bir deli Dumrul olduğunu söyleyebilirim. Çünkü ekonomik sıkıntılara meydan okudukları için Deli Dumrul diyorum. Deli Dumrul hikayesi ise:

Oğuz ilinde, Duha Kocaoğlu Deli Dumrul adında bir yiğit yaşardı. Bir kuru çayın üzerine bir köprü yaptırmıştı. Geçenden otuz akçe alırdı. Geçmeyenden döve döve kırk akçe alırdı.

‘‘Benden güçlü bir er varsa çıkıp ne ağlarsınız karşıma dövüşsün! Dövüşsün ki erliğim, yiğitliğim, kahramanlığım, Rum’a, Şam’a yayılsın, ün salsın,’’ derdi.

Bir gün köprünün yamacına bir bölük göçebe halkı konaklamıştı. Obada herkes ağlıyordu. Deli Dumrul bu sesleri duyunca atına binip obaya geldi.

‘‘Bre cahiller, ne ağlarsınız? Benim köprümün yakınında bu kavga nedir? Neye yas tutarsınız?’’ diye sordu.

‘‘Han’ım, seçme bir yiğidimiz öldü, ona ağlarız!’’

Deli Dumrul:

‘‘Bre yiğidinizi kim öldürdü?’’ diye sordu.

‘‘Bre yiğit, Allah’dan buyruk oldu, al kanatlı Azrail yiğidimizin canını aldı.’’

‘‘Bre Azrail dediğinizde kim oluyor da bir yiğidin canını alıyor? Ya Büyük Allah'ım! Birliğin, varlığın hakkı için Azrail’i benim gözüme göster! Savaşayım, vuruşayım, uğraşayım! Bu güzel yiğidin canını kurtarayım! Bir daha güzel yiğitlerin canını almasın,’’ dedi. yani Deli Dumrul Azrail'e meydan okumakla bildiğinden Deli Dumrul derler.

Daha sonra diğer deli Dumrul Başkanlarıda yazma imkanı bulurum inşallah.

Bu yazı toplam 1847 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.