Aksaray Belediyesi'nden yeni projeler

Geçen yazımda Aksaray Belediyesinin 2 yıllık çalışmalarını kaleme almıştım. Bu yazımızda ise yaz ayında temeli atılması beklenen projeleri ele alacağım. Ancak o yazımda Ramazan ayı nedeni ile Ak Parti teşkilatı ve Başkan Evren Dinçer’in yaptığı Ramazan ziyaretleri ve garibanlara dokunmasını kısaca yazmıştım. Bana özelden, “ babalarının kesesinden mi dağıtıyorlar? Yapılan hizmetlerin çoğunluğu yapılması gereken asli görevler” diyenler oldu.

Yapmasan niye yapmıyorlar diye sorarız. Yapınca ise mutlaka kusur ve kabahat arayarak eleştiririz. Ben bu üç beş eleştiriye hiç bakmam, ben vatandaşın genelinin memnuniyetine bakarım. Kimsenin avukatlığını da yapmıyorum. Ama yapılanları göz ardı edemeyiz. Elbette babalarının cebinden yapmıyorlar ama milletin parasını yine millete vermek hizmet değil mi?

Şuna inanıyorum ki, Evren Beyin dürüstlüğünden en ufak şüphem yok. Bunu kamuoyundaki bir çok insandan da duymaktayım. Hatta ve hatta bunu muhalefetin ağzından bile duyduğumu söylemek isterim. Kimse öküzün altında buzağı aramasın. Ben hem Ak Parti il başkanlığının ve Belediyenin Ramazan çalışmalarını ve ziyaretlerini beğenmekteyim.

Gelelim projelere asli görev dediğimiz alt yapıdaki espas borularının değişmesi ve kullandığımız boruların durumunu hepimiz görmekteyiz. Bu asli görevler bu güne kadar neden yerine getirilmemişte bu borulardan su içirmişler? Bunu Evren başkanda devam ettirir hiç birimiz görmezdik sözde söylemezdik.

Katı atık tesisleri aynı şekilde ilimiz için ok önemli bir proje. Ama görmediğimiz için önemini göremeyiz. Çünkü bu tesis il dışında olduğu için göremiyoruz ama görmeyen çok kişide bunun önemini bilemez.

Ben geçen günlerde yapımına başlanan Millet Bahçesine bölgeden geçerken özellikle baktım. İlimiz için önemsenecek fevkalade güzel bir dinlenme ve temiz hava alma bölgesi oluyor. Burası Güzelyurt bölgesine giderken Kalanlar sonrasında devam ediyor. Gerçekten herkesin rahat bir şekilde gidip geleceği çok yönlü bir bahçe hayata geçiriliyor.

TOKİ bölgesine yapılan kapalı Pazar yerini yine özellikle görme istedim. Çevre düzenlemesi yapılıyordu, çok güzel bir kapalı Pazar yeri olduğunu söyleyebilirim. Aynı şekilde Bedir muhtar bölgesine yapılan külliyede yavaş yavaş ortaya çıkmış fevkalade bir eser olmuş.

Malumunuz Aksaray belediye binası rahmetli Taki Tatlıpınar tarafından yapılan 50 yıllık bir bina. Bu binanın yapılması için neler yapıldığını rahmetli Taki abiden dinlemiştim. O zaman bu binaya ne gerek vardı boş duruyor diyenleri söylemişti.

Ben uzun zaman oldu Evren Başkanla bir ara sohbetim olmuştu, binanın taşınacağı ile ilgili sohbetimiz olduğunda yerini sorduğumda ser verip sır vermemişti. Üç ayrı bölge düşünülüyordu, birincisi Hastane bölgesine, Hürriyet mahallesi ve Terminal bölgesi düşünülüyordu. Ama ben kendisine en güzel yer Terminal bölgesi şehrin ufkunu açar başkanım demiştim. Kendisinin de çok amaçlı bir bina yapacağı için arsanın genişlik alanı konusunu düşünüyordu.

Tabi karar Terminal bölgesi oldu ve güzelde oldu. Şehrin trafiğini azaltacak olan bu yeni bina şehre nefes aldıracaktır. Hatta mevcut bina yıkılarak beton yığını ortadan kaldırılarak yeri yeşil alana dönüştürülmeli. Şehrin göbeği açılmış olur.

Eski siloların bulunduğu bölgeye yeni bir külliye yapılması için temel atma çalışmaları yapıldığını biliyorum. Bu külliye içerisine yapılacak mimari yapılı bir cami inşa edilirken, çevresine sosyal alanlar düşünülüyor. Tabi bu arada alelacele seçim ağzı yapılan buradaki parkın bazı bölümleri yeniden düzenlenmelidir.

Birde buraya külliye yapılırken alt geçidin üzerine yürüyen yaya geçiş merdivenin yapılması Sayın başkanım zaruri olmuştur. Şu anda bile burası yayalar ve sürücüler için tam bir curcuna. Bu bölüme, proje ile birlikte üst geçitte düşünülmeli, çünkü yeni bir köprü yapılmış kadar makbule geçeceğini düşünüyorum.

Bu yazı toplam 923 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.