Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Allah (c.c.)’a yöneliş’in, rağbet’in ve bereket’

Allah (c.c.)’a yöneliş’in, rağbet’in ve bereket’

Değer verilen zaman ve mekanlarla ilgili bilgiler;Kur’an-ı Kerim’in bazı âyet-i kerimelerinde ve Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) de bazı hadis-i şeriflerinde ifade buyrulmuştur. Mekke, Kudüs ve Medine şehirleri, “üç aylar” ,Reğaib Kandili, Mirac Gecesi, Berât Gecesi, Kadir Gecesi, Cuma, Ramazan ve Kurban Bayramı Geceleri, Mevlîd Kandili v.b.bazı  gün ve geceler,aylar, Yüce Rabbimizin değer verdiği, İnsanların da değer vermesini istediği mekân ve zaman dilimleridir.

Malumunuz,Mübarek  üç aylara geçtiğimiz Cumartesi gününden itibaren girmiş bulunuyoruz. 16/17 Mayıs Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece Reğaib Kandilidir. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını bünyesinde barındıran Mübarek Üç Aylar, mukaddes zaman dilimlerinin en önemli olanlarıdır. Reğaib, elde edilmesi arzu edilen şeylere ulaşabilmek için Allah’a çokça yönelme anlamına gelmektedir. Allah’ın Rahmet, mağfiret ve bereketinin yoğunlukla hayatımıza inmesi, kulun da Yaratıcısına yönelerek bunları sıklıkla istemesinden dolayı bu adı almıştır.  Bu vesile ile idrak edeceğimiz Reğaip kandilinizi tebrik eder, Alem-i İslam’a hayırlı olmasını Yüce Mevlâ’dan niyaz ederim.

           İçinde bulunduğumuz Mübarek üç ayların hemen başında, Reğaib Kandili ile hayatımızı Manevi anlamda güzelleştirmemize bir fırsat olduğu idrak edilmelidir. Bu önemli aylar,kandiller bizlere; iyilik ve güzelliklere rağbet etmeyi hatırlatmakta; hayatımızla alakalı yeni kararlar alma imkânı sunmaktadır. Mesela: Namazlarını bir türlü istediği düzene koyamamış,İbadetlerini gerçek anlamda yapamayan ve haramlardan gereği gibi kaçınamayanMüslümanlar için, üç aylık zaman dilimi kaçırılmayacak bir fırsattır. Üç aylar; namazlarını düzenli olarak kılma kararı verenlere, ibadetlerini gerçek anlamda yapmak isteyenlere, yasaklananlardan da uzak durmayı düşünenler  için gerçekten kurtuluş günleridir. Bu güzellikleri gaye edinip, disiplinden taviz vermeyen kişiler,İslâm’ı yeniden ve hakiki anlamdaanlama ve yaşama adına önemli bir adım atmış sayılırlar. Bu güzel günleri en kârlı bir şekilde değerlendirmek kurtuluşumuz için zorunludur ve gereklidir. Bu önemli zaman dilimlerinde kazandığımız güzellikleri, güzel ahlâk’ı hayatımız boyunca korumak, ibadetlerimizdeki devamlılıkla mümkün olabilecektir.

           Bu çok önemli gün ve geceler iyi değerlendirilmelidir. Nefis Muhasebemizi yapmamıza vesile olmalıdır. Bu önemli günlerde, ibadetlerimizi aksatmadan devam etmeye gayret göstermeliyiz.Bu güzel alışkanlıklarımızı da devamlı hale getirerek kazançlı çıkmalıyız.Bu önemli gün ve gecelerde;Namazlarımızı kılmalı,Oruçlar tutmalı,Çokça Kuran-ı Kerim Okumalı,fakir fukaraya maddi olarak yardımcı olunmalı,çocuklar sevindirilmeli,fitne fesat olumsuzluklardan her alanda kaçınılmalı, birlik beraberliklerimiz gerçek anlamda sağlanmalıdır. Kısacası hayatımızın her alanında mükemmel ve muhteşem değişiklikler artarak devam ettirilmelidir.

            Üç ayların içerisinde önemi çok büyük olan beş mübarek geceden dördü bulunmaktadır. Bunlardan ilki Regaib kandilidir. Recep ayının ilk Cuma gecesidir. İkincisi ise Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Efendimizin, Allah (c.c.)’ın katına yükseldiği Mirac gecesidir. Mirac gecesi Recep ayının yirmi yedinci gecesidir. Üçüncü Berat gecesidir. Berat gecesi; Şaban ayının on beşinci gecesidir. Dördüncü ise; Ramazan- şerifin içinde olup, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesidir.Alimlerin çoğunluk görüşüne görede; Ramazan-ı Şerif’in yirmi yedinci gecesidir.

           Rabbimiz bizleri ödüllendirmek için bazı gün, ay ve geceleri diğerlerinden daha faziletli ve daha hayırlı kılmıştır. Unuttuğumuz kulluğumuzu hatırlayıp, tam bir pişmanlıkla, Nasuh bir tövbe ile yeniden yönelebilmemiz için, bunu vesile kılmıştır. Cuma, Ramazan ve Kurban Bayram günlerinin de diğer günlere göre faziletleri çoktur. Mevlid, Reğaib, Mirac, Berât ve Kadir gecelerinin de diğer gecelere fazilet bakımından üstünlükleri vardır. Bu önemli günleri, geceleri, ayları çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu davranışlarımız hayatımızın bütün zaman dilimine yayıldığında; kulluk görevimizi yapmanın mutluluğu ile Rabbimizin Rızasına kavuşmayı umabiliriz.

        İçinde bulunduğumuz bu Mübarek ay, gün ve geceleri en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Yüce Mevlâm;Reğaib Kandilini gerçek anlamda ihya etmeyi, hakkıyla ibadet ve taâtı yapan şuurlu Müslümanlardan olmayı nasip eylesin. Sıhhat ve âfiyetler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ömer Lütfi Ersöz Arşivi