Başkan Dinçer’in sosyal belediyecilik başarısı ve virüs tedbirsizliği

Dünyanın korkulu rüyası haline gelen COVİD 19 salgını ülkemizde de ciddi sıkıntılar yarattı. Ancak ne hikmetse ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de bir tedbirsizlik görülmektedir. Çarşıda pazarda virüs diye bir dert olduğunu görmüyorum. Sanki hiç bir şey yokmuş gibi kimse bunu önemsemiyor. Sokaklar ve caddeler insan kalabalığı ile dolu olurken, kimse sosyal mesafeye dikkat etmiyor. Maske kullanımı yarı yarıya kullanılıyor.
Sayın valimiz komisyon marifeti ile maskeyi zorunlu hale getirmelidir. Sosyal mesafeye dikkat etmeleri sağlanmalıdır. Denetim hiç yok denecek kadar az. Mesela benim oğlum da kuaför ben sık sık uğrayıp gözetleyerek sürekli uyarıyorum, ama hiç bir yetkilinin kuaförleri denetlediğini görmedim. Sosyal mesafe konusu ne durum da, içeride kaç kişi var bakılıyor mu?
Alışveriş merkezleri ve AVM’ ler ne kadar denetleniyor? Ben hiç görmedim buralarda denetim yapıldığını. Kusura bakmayın, KORONA 19 geçmiş değil aksine bu rahatlık ve umursamazlık aşağıya düşmesini önlüyor. Kimse kendisini savunmasın, ben gördüklerimi yazıp uyarıyorum.
Gelelim Aksaray’da virüs nedeni ile sosyal yardım çalışmalarına. Hükumetimizin yaptığı maddi ve diğer yardımların yanında belediyelerinde konuya duyarlılık göstererek yaptıkları çalışmalar.
Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer sosyal belediyecilikte fevkalade başarı göstermektedir. Bana göre günlük her gün bin civarında maske üreterek vatandaşa dağıtmasıdır. Böyle bir çalışmayı nadir belediyelerde üretildiğini düşünüyorum, başka yerlerde pekte duymadım.
Hele bunu İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimize Salih Şimşek başkan kanalı ile ulaştırılması çok hoşuma gitti. İlimizin önemli tahinlisini 40 bin civarında dağıtması güzeldi. Hatta Aksaraylı olmayanlar bile tahinli talep etmişler, ve bunlara da ulaştırılmıştır.
Ramazan münasebeti ile muazzam bir şekilde ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek ve diğer gıda yardımları ulaştırılıyor. Toplu taşıma yapanlara destek verilmesi, vatandaşa maske dağıtımı, işini kaybedenlere yardım paketlerinin dağıtılması fevkalade güzel gelişmedir.
Belediyeye ait kiracıların iş yerleri kapalı olduğu sürece sosyal destek adına kiralarının alınmaması gibi desteklerin yanında çevre temizlik, ilan ve reklam paralarının alınmaması gibi destekler güzel gelişme.
Geceleri sessiz ve teşhir edilmeden ihtiyaç sahibi aileler paket ve market destekleri sosyal belediyecilikte bir başarıdır. Tabi bunun yanında belediyenin mutat çalışma ve projelerinin de devam etmesi bir başarıdır.
Bunları yaparken bana göre keşke başkan Dinçer yapılan yardımlarda genel olarak Ağrı Belediye başkanı Savcı Sayan gibi bu aileleri bizzat ziyaret ederek durumlarını görerek zaman zaman elleri ile yardımları ulaştırsa.
Efendim reklam olmasın diye düşünülebilir, ama bu bir reklam değil durumu iyi olan iş adamlarına örnek olur ve onları da buna teşvik etmiş olursunuz. Savcı Sayan hali vakti olanları teşvik edip gönderin yardımlarınızı ellerimle dağıtacağım diyerek verilen yardımları dağıtıp paylaşmaktadır.
Ama her şeye rağmen Başkan Dinçer ekibi ile her yerde ve mahallede destek ve çalışmalarını devam ettiriyor. Sosyal belediyecilikte yapılan çalışmaları başarılı bulduğumuzu söyleyebilirim.

Bu yazı toplam 2331 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.