Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nin önemi

 Bin aydan daha hayırlı olup, çok önemli olan bu Mübarek Kadir Gecenizi şimdiden tebrik eder,insanlığın, mazlum ve mağdur olan Mısır, Suriye v.b. Ülkelerdeki Müslüman Kardeşlerimizin kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederim.

Cenab-ı Allah bu gece hakkında şöyle buyuruyor: “ Biz onu ( Kur’an’ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. O gecede Rablerinin izniyle Melekler ve Ruh (Cebrail),  her  iş için İner dururlar. O gece,esenlik doludur.Ta fecrin doğuşuna kadar.”( Kadir Sûresi Âyet:1-5.)

Kadir kelimesinin Lügat manası, güç getirmek, hüküm ve kaza, şeref ve azamet,tazyik demektir.

Kadir gecesi hakkındaki hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: “Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allah-u Teâlâ, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar,Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri.” “İnanarak ve sevabını Allahü Telâdan umarak, Kadir gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolur.” [Buhari, Müslim]

Yeryüzüne nûr saçan, Alemleri Zulmetten nur’a gark eden ve İnsanlığa ebedi saadeti bahşeyleyen, Rehberimiz Kuran’ı Azimüşşan bu Mübarek gecede nazil olmuştur.

Cenab-ı Allah âyet-i kerimesinde: “Biz Kur’an’ı Mübarek bir gecede indirdik” buyurmuştur. (Duhan Suresi ayet: 3)

Mübarek Kadir Gecesinde indirilen Kuran’ı Kerimin ahkâmı ile amel etmeliyiz, Kuran’a tabi olup ona sahip çıkan İnsan, Allah’ın Rızasını kazanıp Cennetine, sahip çıkmayan ise Cehennemine gideceği aşikârdır.

Kuran’ı Kerim; kendisini hoş görmeyene güçlük, tabi olana kolaylıktır. Kuran’ın hükmüne uymak belâdan ve darlıktan emniyettir. Kolay ezberlenebilir olması, zaman ve mekânın değişmesine rağmen hiçbir değişikliğe uğramayışı, kıyamete kadar da değiştirilemeyecek oluşu, her devirde hükümlerinin önemi ve tazeliğinin daha iyi anlaşıldığı v.b. gerçekler,  Kuran’ı Kerimin Mucizevi özelliklere sahip oluşunun açık göstergesidir.

Kadir Gecesi ile ilgili olarak bir Hadis-i Şerifte: “Aişeradiyallahuanhadan: Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s.) Ramazan’ın son on günlerinde Camiye kapanır İtikaf ederdi ve “Kadir Gecesini Ramazan’ın son on gününde arayınız.” buyururdu.      

Diğer bir Hadis-i Şerifte: “AişeRadiyallahuanha’dan: Resulullah (s.a.s.) “Kadir Gecesini Ramazan’ın son ön gününün tek sayılı gecelerinde arayınız” buyurulmuştur. Hadis-i Şeriflerden de anlaşıldığı gibi Kadir Gecesi gizlenmiştir. Bundan amaç daha çok gecenin değerlendirilmesidir. Yalnız, Alimlerin çoğunluğu Kadir Gecesinin Ramazan’ın 27. gecesi olduğu konusunda görüşleri vardır. O gece amel, ibadet ve mücadele suretiyle erişilecek hayır ve sevap, onsuz bin ay kazanılacak hayır ve sevap’dan çok daha hayırlıdır.

Bu gece inen Meleklerin çokluğundan arz dar gelir.Melekler Allah-u TeâlanınSalih kullarına Rahmet ve Selametler getirirler. Bu gece kainat Allah’ın rahmetine mazhar olur. Aynı zamanda her taraf nur’a kavuşur. Bu gecenin özel bir ibadeti yoktur, ihlasla istenilen her ibâdet yapılır.Bu geceyi ihya için; Kur’an-ı Kerim okumalı,   ilim öğrenmeli,  ilmihal okumalı, Meşru mazeret sebebi ile geçmiş olan kaza  ve nafile namaz kılmalı,  bol dua ve tövbe etmeli, sadaka vermeli, Müslümanlar sevindirilmelidir. Kısacası ibadet ve taât içerisinde kulluk görevimizin bilinci ile hareket etmeliyiz.  Kadir gecesini ihya edenin, Ramazan orucunu tutanın, haccı kabul olanın, bütün günahları affolursa da,  kul hakkı borçları ödenmiş olmaz. Borçlarımızı  ödeyerek yükümlülükten kurtulmak gerekir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Hadis-i Şeriflerinde: “ Kadir Gecesini ibadetle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” Müslümanlara bu gecede şu dua da bulunmalarını tavsiye etmiştir:” Allahım, Şüphesizki sen çok bağışlayıcısın, bağışı, affı seversin. O halde beni de affet”buyurmuştur.

Cenab-ı Allah (c.c.); Ümmet-i Muhammedi, bütüngeceleri Kadir Gecesi anlayışı ile değerlendirerek  nasibini alan ve neticede af edilip bağışlanan amel-i Salih kullarının zümresine ilhak eylesin.Sıhhat ve âfiyetler dilerim.

www.omerlutfiersoz.blogcu.com

omerlutfiersoz@gmail.com

 

Bu yazı toplam 1623 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.