Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

Çıt çıt çekirdek atıcıları

Çıt çıt çekirdek atıcıları

   Çarşıda gezerken sokakta kuruyemiş yer yere atarız, herhangi bir yerde otururken aldığımız bir kâse dolusu ayçekirdeğini oturduğumuz yere yer atarız. Çünkü onların babalarının hizmetçisi var kalkınca temizleyecek.

       Çarşamba günü mübarek gece ibadetinden sonra saat zannedersem 24.00 sıraları kuaför oğlumla beraber bankamatikte işim vardı hükümet meydanından bankalara doğru yürüdük. O saatte hala birçok kişi banklarda oturuyordu. Ama boş bankların yanından geçerken şöyle bir baktım inanın sanki çöplük. Bu kadar duyarsız ve vicdansızlık olmaz, hele o saatte birde rüzgâr çıkmış kuruyemiş kabukları sağa sola savrulmuş koskoca meydan sanki olmuş bir çöplük.

        Böyle bir duyarsızlığa kimsenin hakkı yok, bu şehir bizim ve burada yine biz yaşıyoruz. Kardeşim madem bu açık alanda kuruyemiş yiyeceksin bir kabuklarını içine koyacak poşet al ona koy. Avrupa’yı sık sık övüyoruz, neden bir sigara izmaritini erkeksen yere at. Görevliler görmese bile sizin o izmariti yere attığınızı gören herhangi bir vatandaş hemen sizi ihbar eder ve cezayı yersiniz.

       Temizlik dinin yarısı hadisini bizlere öğreten yüce dinin mensupları olmamız nedeni ile eğer elin gevurunun yaptığını yapamıyorsak yazıklar olsun bize. Sonrada bir Müslüman olarak onları övüyoruz, temizliği medeniyeti benim ecdadımdan öğrenen toplum temizlikte bizi geçmiş ise oturup bir değil bin defa düşünmemiz gerekir.

        Belediye elemanları nasıl olsa temizliyor düşüncesi ve duyarsızlığı üzerimizden kalkmalı. Aynı gün çevre lokanta ve evlerden atılan çöpler Kurşunlu cami karşısına akşam poşetlerle konuyor. Tam dönüyoruz çöp arabası ile işçilerimiz bırakılan çöpleri alıyor, aldıkları çöp poşetlerini kâğıt ve plastik toplayıcıları tarafından delinmiş içleri sokağa akmış. Yazık temizlik görevlileri süpürerek çöpleri alıp araca attılar. Ama gelin görün ki, poşetlere yağlı ve bulaşıklı doldurulan atıklar sokağa aktı. Peki, bu poşetlere sulu ve bulaşıklı yemek atıklarını bu şekilde doldurmak doğru mu?

       Eğer bu yapılamıyorsa, herhangi bir plastik kap içinde buralara konmalı. Yâda kâğıt ve plastik toplayıcılarına çarşıda olsun müdahale edilmeli. Çarşının merkezinde böyle atık bulaşıklarının saçılması hiçte uygun durum arz etmiyor.

         Geçen hafta birkaç arkadaş gece vakti Ulu Camii önünden geçiyoruz, birçok insan buraya oturmuş dinleniyor. Ne güzel böyle bir ortamda dinlenmek, ama gelin görün burada oturanların yarıdan fazlası mutlaka bir şeyler yiyip ortalığa atıyorlar. Bankların yanından geçerken dört tane genç çekirdek çitleyip yere atıyor, bu davranışlarının doğru olmadığını söyledim. Nerede ise bir sopa yemediğimiz kaldı üstüne üstlük birde döveceklerdi. “Size ne” deyip bizi terslediler, bunu yapan gençler beklide bir gün Belediye Başkanlığına aday olacak gençlerdi.

        Bunu gençlere anlatamıyorsak başkalarına nasıl anlatacağız. Burada çitlenen çekirdekler, rüzgârla savruluyor çimlerin arasına gidiyor buradaki çekirdek kırıntılarını nasıl çıkaracaksın. Çevreyi ve toplumun yaşadığı yerleri kim olursa olsun kirletme hakkımız yok.

        Toplu yaşanılan ve her vatandaşın hakkı olan yerleri kirletmeye hiçbir şekilde hakkımız yok. Evimizin içinde bu tür çirkinliği nasıl yapmıyorsak umumi yerlerde de yapmamız gerekir.

      Uzun lafın kısası çok duyarsız ve bencil bir toplumuz. Topluma göre değil kendimize göre yaşayan insanlarız. Bu nahoş ve çirkinliği yapanları toplum olarak da uyarmak ve doğru davranış içinde olmadıklarını hatırlatmamızda bir vatandaşlık görevidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Erdoğan Kaya Arşivi