Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Elhamdülillah, Bereketli Aylara, Günlere ve Gecelere Kavuştuk!

Elhamdülillah, bereketli aylara, günlere ve gecelere kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Rabbimiz bizleri ödüllendirmek için bazı gün, ay ve geceleri diğerlerinden daha faziletli, daha hayırlı kılmıştır. Unuttuğumuz kulluğumuzu gerçek anlamda hatırlayıp, tövbe ile yeniden yönelebilmemiz için, böyle müstesna zaman dilimleri verilmiştir. Cuma ve bayram günlerinin de diğer günlere göre faziletleri çoktur. Ayrıca, üç ayların diğer aylara, Mevlid, Regaib, Miraç, Mevlid, Regaib, Berat ve kadir gecelerinin de diğer gecelere, fazilet bakımından üstünlükleri vardır.

Zaman zaman mübarek gecelerle ilgili diğer günlerden hiçbir farkları olmadığı, o gecelerde yapılacak ibadetlerinde bidat olduğunu kaydedenler bulunmaktadır. Halbuki Allah (c.c.), bazı geceleri diğer gecelere üstün kılmıştır. Kadir Suresi'nde Kadir gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğu ifade buyrulmuştur. Bazı günler diğer günlerden üstün kılınmıştır. Cuma Suresi'nde Cuma gününün önemi vurgulanmıştır. Cuma günü diğer günlerden üstündür. Bazı aylar, diğer aylardan üstün kılınmıştır. Kendisinde Kur’an-ı Kerîm’in indirildiği Ramazan ayı diğer aylardan üstündür. Bazı mekânlar diğer mekânlardan üstün kılınmıştır. Mesela: Kâbe-i Muazzama, Medine, Ravza-i Mutahhara, Arafat, Kudüs, Mescid-i Aksa, Mekke v.b. yerler, diğer yerlerden, şehirlerden, mekanlardan üstün kılınmıştır.

Bahsettiğim gerçekler, Kur’an-ı Kerimde açıkça belirtilmiştir, ayrıca önemli gün ve gecelerle ilgili olarak hadis-i şeriflerde de bilgiler verilmektedir. Bunlar tartışılamaz dini gerçeklerdir. Okuyucularımız bu önemli gün, ay ve geceleri bu bakış açıları ile değerlendirirlerse daha isabetli davranmış olurlar diye düşünüyorum. Rabbimiz, biz günahkâr kullarını affetmek için bazı gün ve geceleri kurtuluşumuza vesile kılmaktadır. Regaib, elde edilmesi arzu edilen şeylere ulaşabilmek için Allah’a çokça yönelme anlamına gelmektedir. Allah’ın rahmet, mağfiret ve bereketinin yoğunlukla hayatımıza inmesi, kulun da yaratıcısına yönelerek bunları sıklıkla istemesinden dolayı bu adı almıştır.
İdrak edeceğimiz mübarek üç ayların hemen başında, regaib kandili ile hayatımızı manevi anlamda güzelleştirmemize bir fırsat olduğu bilinmelidir. Bu önemli günler, geceler ve aylar, bizlere; iyilik ve güzelliklere rağbet etmeyi hatırlatmakta; hayatımızla alakalı yeni kararlar alma imkânı sunmaktadır. Mesela: Namazlarını bir türlü istediği düzene koyamamış bir müslüman için, üç aylık zaman dilimi kaçırılmayacak bir fırsattır. Üç ay boyunca namazlarını düzenli olarak kılmaya karar verip bu disiplinden taviz vermeyen kişi, namazdan kopmama adına önemli bir adım atmış sayılır. Gerçek anlamda şuurlu bir şekilde kılınan namaz, Müslüman’ı bütün kötülüklerden alıkoyar.

Peygamberimiz Hz. Muhammed receb-i şerife, yani üç aylara girdiği zaman: “Ey Rabbim, bize Recep’i ve Şaban’ı Mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” diye dua ettiği rivayet edilmektedir.
Üç ayların içerisinde önemi çok büyük olan beş mübarek geceden dördü bulunmaktadır. Bunlardan ilki Regaib kandilidir. Recep ayının ilk Cuma gecesidir. İkincisi ise Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) Efendimizin, Allah’ın katına yükseldiği Miraç gecesidir. Miraç gecesi Recep ayının yirmi yedinci gecesidir. Üçüncüsü Berat gecesidir. Berat gecesi; Şaban ayının on beşinci gecesidir. Dördüncü ise; Ramazan-ı Şerifin içinde olup, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesidir. Kadir Gecesi; Ramazan’ın gerçek anlamda değerlendirilmesi için gizlenmiş olmakla birlikte, Âlimlerin çoğunluğunun görüşüne göre, Ramazan’ın yirmi yedinci gecesidir.
Bu çok önemli gün ve geceler iyi değerlendirilmelidir. Nefis Muhasebemizi yapmamıza vesile olmalıdır. Bu önemli günlerde de ibadetlerimizi aksatmadan artırarak devam etmeye gayret göstermeliyiz. Bu güzel alışkanlıklarımızı da devamlı hale getirerek kazançlı çıkmalıyız. Her zaman yapmakla mükellef olduğumuz ibadetlerimizi bu gecelerde daha çok artırmalıyız. Bu önemli gün ve gecelerde; Namazlar kılmalı, Oruçlar tutmalı, çokça Kuran-ı Kerim okumalı, fakir fukaraya maddi olarak yardımcı olunmalı, çocuklar sevindirilmeli, fitneden, fesattan, bütün olumsuzluklardan her alanda kaçınılmalı, birlik-beraberliklerimiz gerçek anlamda sağlanmalı, kısacası hayatımızın her alanında mükemmel ve muhteşem olumlu anlamdaki değişiklikler artarak devam ettirilmelidir.

Kamer ’i takvime göre; yılın yedinci, sekizinci ve dokuzuncu aylarından olan, recep, şaban ve ramazan aylarına verilen isim üç aylardır. 02 Şubat çarşamba günü, üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk günüdür. 03/04 şubat Perşembe'yi Cuma’ ya gece de Regaib kandilidir.

İçerisinde çok önemli geceleri barındıran mübarek üç aylarımızı ve idrak edeceğimiz Regaib kandilimizi tebrik eder, İslam aleminin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Mevlâ’dan dilerim.

Bu yazı toplam 747 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.