Evren hakkında ne düşünüyorsun?

Yazımın başlığı bir esnafımızın bana sorduğu soru. Malumunuz şehrin bazı yerlerinde alt yapı çalışmaları ve yol çalışmaları devam ediyor. Şehir merkezinde devam eden çalışmalar ister istemez esnafı ticaret açısından rahatsız eder. Rahatsız etmeye eder de zaruri olan çalışmalar da yapılması gereken işlerdir. Biraz sabredince bunun rahatlığını işler bittiğinde görülecektir. Tabi sürekli bazı yerlerde çalışma olunca ister istemez can sıkıyordur.

Şehrimizde yağış fazla olduğunda her yer gölet haline döndüğünü görüyoruz. Evren Başkan babamın oğlu değil, ama yaptığı işler cesaret işi ve kalıcı işler. Neden derseniz, şu içme suyu borularını halini yapılan çalışmalarda çıkan borularda görme imkanı bulduk.

Hiç kimse yağmur sularının tahliyesi için doğru dürüst çalışma yapmamış. Bu çalışmaları gördükçe hayretlerimi gizleyemiyorum. Sanki herkes günü kurtarmaya çalışmışlar. Üzerine asfalt ser, bozulunca yama yapıp geçmişler.

Bir gün önce Eski sanayi caddesindeki çalışmayı inceleyip çalışanlardan bilgi aldım. Çalışmaları izlerken bir esnafımız yanıma geldi, “ Evren hakkında ne düşünüyorsun” dedi. bu caddede benin yakınlarımın iş yerleri olduğu için bu sorunun bana sorulduğunu anladım.

Bende, “ hiç beğenmiyorum, bu çocuktan bir şey olmaz dedim. Tabi bu sözü duyan arkadaş başladı anlatmaya:

“ kardeşim bunları neden yazmıyorsunuz, dört gün evde kaldık bu zaman içinde niye yapmadılar. İş güç zamanı bizim alışverişimiz engelleniyor. Bak saat dolmadan dükkan önüne beton atıyorlar. Bu bir beceriksizlik ve acizliktir” diye devam etti.

Tabi benim verdiğim cevaptan çok rahatsız oldu ve hararetli tartışmaya dönüştü sohbetimiz. Benim bu çalışmaya destek vereceğimi tahmin edemeyen arkadaş memleketi değil sadece kasasına girecek parayı düşünüyordu.

Dört günlük sokağa çıkma yasağı döneminde bu iş yapılabilirmiydi belki yapılabilirdi. Ama bu işi müteahhit yapıyorsa elaman ve diğer araç gereç sıkıntısı olabilirdi. Hemde dört gün gibi bir zamanda bu iş bitmezdi.

Aksaray’ın cazibe caddesi olmaya aday bu caddede böyle bir çalışma mutlaka gerekli idi. Granit taş döşemesi toprak üzerine döşendiğini bizzat gördüm. Nerede ise bu taşların tamamı oynamış ve kırılmış vaziyette. Altyapı ise zaten malumunuz, elektrikler bile yer altına alınmamış. Bu işlerin tamamının bitmesi ile üst düzeyde göze hoş görünen bir kaldırımla hizmete sunulması kadar güzel ne olabilir ki?

Hatta ben Evren Başkandan rica ediyorum bu çalışma bitince bu caddedeki binaları giydirerek Aksaray’a güzel bir cadde bırakması temennim. Tabi farklı ışıklandırma ile de süslenebilir. Artık şehirde göze hitap gerekli olduğunu düşünüyorum.

Bu caddemiz şehrin en işlek caddesi, iş yeri önüne çıkarılan gereksiz çirkin görünümlü malzemeler. Çıkarılmadan güzel bir yaya yürüme yolu ile mükemmel olur. Ben bir kaç gün az satış yapacağım diye şehrini değil kendi menfaatlerini düşünenlere aldırmasın.

Büyük bölcek Cumartesi pazarı yolundaki altyapı ve yol çalışması aynı şekilde devam ediyor. Eski hastane yolundaki altyapı devam ediyor. Benim görmediğim bir çok yerlerde bu çalışmalar devam ederken Hürriyet mahallesindeki 50 m yol ve ana yol üzerindeki çalışmalar yılların ihmali çalışmalardır. Aratol mahallesi çok güzel olmuş.

Evren başkan bir hatıramı anlatayım, rahmetli Emin Gürün Başkan döneminde yani Anavatan Partisi kanalizasyona ülke genelinde başlanmıştı. Aksaray’da da başlamıştı. O dönem çok yağmur ve kar yağardı. Bir gün rahmetliyi evden getiriyoruz. Bana dedi ki:

“hoca ortalık çamur mu don mu” dedi. bende “ çamur başkanım” dedim. Desene bana yine sövüyorlardır” dedi. gerçekten de bu çalışma sonu yollar çamur olunca çok eleştirdiler. Ama vefat edince, “ iyi ki, kanalizasyonu Emin gürün yapmış” diye dua ettiler. Sayın başkan şimdi kızarlar ama ilerde sana dua ederler, sen işine bak.

Bu yazı toplam 1517 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.