Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Gel bu yaz, Kur’an-ı gönlüne yaz

Gel bu yaz, Kur’an-ı gönlüne yaz

Öğrencilerimiz eğitim-öğretim yılı boyunca çok güzel bilgiler öğrenmişlerdir.Evlâtlarımızı yaz tatilin de, Yaz Kur’an Kurslarına göndererek dini bilgilerinin en güzel şekilde öğrenmelerini sağlayalım.Bu açıdan yaz Kur’an Kurslarımızın önemi çok büyüktür.Bu yaşlarda dini bilgilerini öğrenemeyenler daha sonraki yaşlarda zorlanmaktadırlar.Yavrularımızın en verimli bu zaman dilimlerini, en güzel bir şekilde dini bilgilerini öğreterek değerlendirelim. Ayrıca büyüklerimizden dini bilgilerini ve Kur’an-ı Kerimi bugüne kadar öğrenmemiş olanlar için de yaz Kuran Kurslarını bir  fırsat bilelim. Bu vesile ile diyorum ki;Haydi BÜYÜKLER  ve ÇOCUKLAR... Geliniz bu yaz, Kur`an'ı Kerim'i gönlümüze yazalım... Kur'an'ı Öğrenmenin-Okumanın yaşı yok, Talep sizlerden Görev Tüm Hocalarımızdan...  

 Yaz Kur’an Kursları 24 Haziran Pazartesi günü başlamış olup üç dönem halinde devam edecektir.Hem Kuran-ı Kerim’in okunması öğretilecek,hemde dini bilgiler,Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in hayatı hakkında birbirinden önemli bilgiler verilecektir. Yaz Kur’an Kursları,23 Ağustos Cuma günü sona erecektir.Hala yazılmayan kardeşlerimiz varsa , bu imkânı güzel bir fırsat bilerek,en yakın Kuran Kurslarına kayıtlarını yaptırsınlar. Allah (c.c.) Kurslara katılan, görev yapan herkesten Razı olsun.

Kuran-ı Kerim ,  bizim gerçek mirasımızın en önemli kaynağıdır. Hadis-i Şerifte:” Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerimi öğretenleriniz ve öğrenenlerinizdir.” buyrulmuştur. O’nu öncelikle okumak, anlamak ve yaşamak başta kendimiz olmak üzere aile fertlerimize eş ve çocuklarımıza, öğrenmek isteyenlere öğretmek, bizlerin en önemli vazifelerindendir. Yaz tatillerinde bile olsa, yavrularımıza dini bilgilerini mutlaka öğretelim. Sorumluluğumuzun gereğini yapalım.

      Çok yoğun bir eğitim-öğretim dönemi geride bırakılmıştır. Okul, dershane v.b. koşuşturmalar sonucu çok büyük gayretler, öğrencilerimiz, evlatlarımız tarafından gösterilmiştir. Ayrıca aile fertlerinin her biri, özellikle anne-babalar da, eğitim-öğretim süresince maddi ve manevi yönden büyük fedakarlıklarda bulunmuşlardır. Evlatlarımızın iyi yetişmesi, hem dünya hem de âhiretnimetlerinden  en güzel şekilde faydalanmalarını sağlayıcı bilgilerle donatılmaları bizlere de büyük mutluluk verir.Genel olarak ebeveynlerin en büyük arzuları,evlâtlarının hem dünyevi hem de uhrevi yönden en iyi bilgilerle donatılıp,her iki cihan için başarılı olmalarıdır.Ahlâki özelliklerle dop dolu olarak yetiştirilen evlâtların,öğrendikleri dini bilgileri uyguladıklarında, anne-babaları ölmüş olsalar bile amel defterlerinin açık kalıp sevaba nail olacakları Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.s)’in müjdelemiş olduğu bir husustur.

      Çocuklarımız bizlere Yüce Allah (c.c.)’ın emanetidir. Dünya hayatında en iyi yerlere gelip, rahat yaşamalarını düşündüğümüz gibi, ölümden sonraki gerçek ahiret hayatını da düşünüp, evlatlarımıza lazım olan dini bilgilerini de öğretmek en önemli görevlerimizdendir. Anne ve babalar; evlatlarına güzel isim vermek, haramlardan uzak tutup, helâl kazançla beslenmek, okutmak, terbiyeli ve ahlâklı yetiştirmek, zamanı gelince uygun bir eş ile evlendirmek, sevgilerini sürekli gösterip, dua etmek, koruyup kollamak, vatana millete faydalı birer insan olmalarını sağlamakla yükümlüdürler. Bu güzellikleri gerçekleştiren ebeveynler büyük bir sevaba nail olmaktadırlar.Evlâtlarımız ve mallarımız bizler için birer imtihan vesilesidir.Bu dünya hayatındaki imtihanımızı hiçbir zaman unutmamalıyız.

     Kuran-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde, çocuklarımız konusunda uyarıldığımız, onlara karşı vazifelerimiz ana hatları ile belirtilmektedir. Dinimiz İslam’a göre, insanoğlunun sorumluluğu çok büyüktür. Allah (c.c.) kainatta her şeyi insanoğlu için yaratmış, tüm nimetleri bizlere lütfetmektedir. İnsanların dürüst yaşamaları için ilahi kitaplar göndermiş, Peygamberleri de bu ilahi mesajları en güzel anlayan, anlatan ve yaşayan güzel ahlak sahibi olarak bizlere en güzel örnek olarak sunmuştur.

     Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) döneminde başlayan Kuran-ı Kerim eğitimi, çağlar boyunca devam etmiştir.Kıyamete kadar da devam edecektir.Öncelikle öğrenmek, sonrasında öğrendiğimiz Kuran-ı Kerimi öğretmek, hayırlı olmamız için en önemli özelliktir. Bu yaz tatilinde evlatlarımıza hem dini bilgilerini vererek ruhlarını, hem de kendilerinin arzu edip istediği spor dallarında da bedenlerini eğiterek en  güzel bir şekilde değerlendirelim.Kısacası hem bedenlerini spor ile eğitelim, hem de güzel ahlâk sahibi kişiler olarak yetiştirip, ruhlarını manevi gıdalar ile doyuralım.

Cenab-ı Allah (c.c.), aile efradımıza karşı görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmeyi, kendimizle birlikte nesillerimize Kur’an-ı Kerimi okuyup anlayıp,yaşamayı ve namazı dos doğru kılmayı, rızasına uygun işler yapmayı nasip etsin. Sıhhat ve âfiyetler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ömer Lütfi Ersöz Arşivi