Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

İmtihanda olduğumuzun şuurunda olmalıyız

 Başıboş bırakılmadığımız her halimizin vedavranışımızın, adeta video kameraya çekildiği, kiramen katibin meleklerinceher anımızın yazıldığı, yaptığımız işlerin amellerin zerre miktarı da olsakarşımıza  Ahiret yurdunda çıkarılacağı, kısacasıbu dünyaya imtihan için gönderildiğimiz gerçeği Kur’an ve Sünnet’te açıkçahaber verilmiştir.

Cenab-ı Allah (c.c.)âyet-ikerimesinde: " Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler, ibadetyapsınlar diye Yarattım"(Zariyat Sûresi âyet:56) buyurmuştur.

      İnsanınyaratılış gayesi kulluktur. Her an, İmtihanda Olduğumuzun Şuuru’unda olarakhayatımızı ahlâklı, dürüst olarak, İslâm’a uygun yaşamalıyız. Ölüm, korku,açlık, mal azlığı, fakirlik, hastalık; bunların hepsi birer imtihandır. Bunlardünya hayatının ayrılmaz parçalarıdır, hiç kimse bunlardan birisineyakalanmaktan kurtulamaz. Eninde  sonunda,erken veya geç herkes ölecektir. İnanan akıllı kişi, başına gelenolumsuzluklara sabrederek, sahip olduğu imkânlara, nimetlere de şükrederek budünya hayatını en güzel şekilde değerlendirmelidir.

Âyet-i Kerîmelerde:”Sabırve namaz ile Allah'tan yardım isteyin. Şüphesiz o (sabır ve namaz), Allah'asaygıdan kalbi ürperenler dışında herkese zor ve ağır gelen bir görevdir.”

     Sabır,Oruç ve namaz, imanı takviye eder, nefsin kibrini kırar, tembelliği veuyuşukluğu giderir, zor işler karşısında insanı güçlü kılar. Taberânî’ninrivayetine göre, Resûlullah (s.a.s.) zor bir işle karşılaşınca hemen namazkılardı. «Allah’a saygıdan kalbi ürperenler» diye tercüme edilen «hâşiîn»zümresine namaz kılmak, oruç tutmak, sabırlı olmak, her yerde ve her zamangerçekleri söylemekten çekinmemek zor gelmez, zira onlar Allah sevgisi ilekalpleri dolmuş kimselerdir.

“Ey iman edenler!Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım isteyin. Çünkü Allah muhakkak sabredenlerleberaberdir.”

Sabır ile namaz, nefsin kötü arzularınakarşı en büyük silahtır.

Allah yolundaöldürülenlere «ölüler» demeyin. Bilakis onlar diridirler, lâkin sizanlayamazsınız.”

“Andolsun ki sizibiraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma(fakirlik) ile deneriz. (Ey Peygamber!) Sabredenleri müjdele!”

“O sabredenler,kendilerine bir belâ geldiği zaman: Biz Allah'ın kullarıyız ve biz O'nadöneceğiz, derler.”

“İşte Rablerindenbağışlamalar ve rahmet hep onlaradır. Ve doğru yolu bulanlar da onlardır.” (BakaraSûresi âyet 45,153-157) buyrulmuştur.

 Budünya ya gönderilişimizin bir gayesi vardır. İmtihan için gönderildik. Hayatımızınher döneminde, İmanlı olarak yaşayıp, haramlardan kaçınarak helallerdairesinde, emredilenleri yaparak, ahlaklı, dürüst kişilik sahibi insanlarolmamız, Rabbimizin bizler için emrettiği hususlardır.

 Kısacasıİmtihanda olduğumuzun Şuur’unda olarak; ölmeden önce ölebilmeli, hesabaçekilmeden önce kendimizi hesaba çekerek yanlışlardan uzak durup, kendimiz, ailemiz,sevdiklerimizve bütün insanlık için faydalı olmak için çalışıp,İslâm’a uygun bir hayatyaşamamız sonucu bu dünya İmtihanını kazanacağımız bir gerçektir.

   Rabbim, İman edip, Salihamel işlemeyi, Rızasını kazanacak bir hayatı yaşamayı nasip eylesin. Sıhhat veâfiyetler dilerim.

omerlutfiersoz@gmail.com

www.omerlutfiersoz.blogcu.com

 

 

 

Bu yazı toplam 1588 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.