Kabine Değişikliğinde ki Doğrular

 Sayın Başbakan yerinde bir değişiklik yaparak tepkileri hafifleterek parti içi rahatsızlıklara da nefes aldırmış oldu. Ben bunu yazarken nedenlerini de yazacağım umarım ne kadar haklı olduğumu birlikte tahlil edelim.

Kısa zamanda görevden alınan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bir önceki bakanlığında olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığını da iyi yönetemedi desem daha doğru olur. Eğitim camiasının son dönemlerde çok büyük tepkisini alarak nerede ise Öğretmenlerin bayrak açmasına neden oldu. İyi bir bürokrat olmak iyi bir siyasetçi olma anlamına gelmez. Milletvekilleri içinde de çok eleştiri alan Dinçer Ak Partiye yakın Eğitim sendikalarının da tepkisini almıştı.

Geçen sene kendilerini yakından tanıma fırsatı bulduğum Sayın Bakanını makamında ziyaret edip bir saatten fazla oturup sohbet etme imkânı bulmuştum. Çıkışta kendileri ile bütün iyi intibalarım yok olmuş, bir bakan değil de sanki genel müdür havasında görmem nedeni ile başarılı olacağı kanaatine varmamıştım. Beraber olduğum Milletvekilimizde kendilerinden son derece rahatsızlardı.

Dolayısı ile Sayın Dinçerin bu bakanlığı da uzun sürmedi. Zaten Milli Eğitim Bakanlığı bu dönemde nerede ise tamamı yeterli başarıyı gösterememişti. Umarın yeni Bakan Sayın Nabi Avcı hayatı boyunca kendisini eğitime vermiş ve bu sahada başarı göstermiş bir eğitimci olması nedeni ile ilk defa uzman bir eğitimci Bakanlık koltuğuna oturuyordu.

İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim Şahin Ak Parti kuruluşundan bu yana parti içinde görev almış bir siyasetçi. Sayın Başbakana da yakın olması nedeni ile Genel merkezde de parti içinde önemli görevlerde bulunmuştur. Ancak getirildiği İçişleri Bakanlığını dengeli bir şekilde götürememiştir. Gerek gittiği yerlerdeki konuşma gafları ve olumsuz çıkışları ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Bakanlığı ile ilgili atamalarda ise kendisinin de mülkiyeli olması nedeni ile arkadaş ekibini korumaya çalışması Milletvekilleri arasında tepki toplamıştır. Zaman zaman Sayın Başbakanın da uyarılarına maruz kalan Bakanı bakanlıktaki ömrü kısa olmuştur.

Yerine gelen Bakan Muammer Güler ise İçişleri Bakanlığında önemli görevleri sonunda Niğde, Kayseri, Gaziantep, Samsun ve İstanbul Valiliği sonunda Mardin den milletvekili olmuştur. Camiayı çok iyi bilen biri olması nedeni ile Bakanlığa getirilerek Şahinin çektiği tepkilerini almış oldu.

Aslen Ordulu olan ve Ordudan geçmişte CHP milletvekili olan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay bakanlıkta başarılı olmasına rağmen bakanlıktaki sol kadrolaşma nedeni ile sık sık Milletvekillerince eleştirilmekte idi. Birde geçmişte tanıdığı sol ekibi Bakanlığın çeşitli birimlerine yerleştirmesi Ak Partili yöneticilerin taleplerini yaptıramamalarına neden olduğu bilinmektedir.

Bir başka söylenti ise Günayın sosyal demokrat olması nedeni ile Sayın Başbakanın İzmir den sol oyları da alabilmek için İzmir den Belediye Başkanı gösterileceği söylenmektedir. Zaten Günay şuanda İzmir Milletvekili bulunmaktadır. Milletvekili ve partililerin tepkilerini hafifletmek için Bakanlıktan Alınan Günay’ın Yerine Adana Milletvekili Ömer Çelik getirilmiştir. Ömer çelik genç ve Sayın Başbakanın siyasi danışmanlığını yapmış bir siyasetçi.

Bakanlar arasında en başarılı olduğu bilinen ve sağlıkta devrim yapan Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ bakanlığında çok başarılı bir bakanlık yapmıştır. Ak Partinin yüzünü ağartan icraatları yanında sağlığa çağ atlatırken, sağlık çalışanlarının da tepkilerini çekmiştir. Özel hastanelere getirdiği belli sayıda yatak ve doktor zorunlulukları gibi çalışmalar bu alanda ticaret yapan sağlıkçıların tepkilerini çekti. Özel muayenelerin sonlandırılması sonucu doktor tepkileri yine ayrı bir konu iken kim ne derse desin hastalar adına çok güzel kararlar alarak hayata geçirmiştir. Kendisinin dinlenmek istediği için izin istediği söyleniyor. Yerine gelen Bakan Sayın Mehmet Müezzinoğlu hem doktor, hem teşkilattan gelme İstanbul İl Başkanlığı yapmış Edirne Milletvekili, umarım bu başarıya güzel başarılar katar.

Kısacası Sayın Başbakan çok akıllı ve iyi bir siyasetçi, en yakınında da olsan halkın nabzını iyi tutuyor be hemen gereğini yapıyor. Belediye Başkanlığına göstereceği Bakanlarda değişiklik beklenirken tam aksine tepki çeken ve yorulanları kenara aldı.

Bu yazı toplam 1129 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.