Kapadokya, ‘Alan Yönetimi Başkanlığı’ neden Aksaray’da olmasın

TBMM sunulması için alt komisyondan geçen Kapadokya “ Alan Yönetimi Başkanlığı” muhtemelen önümüzdeki hafta meclise gelecek. Başlı başına bir kurum olacak olan alan yönetimi hiç bir yerden izin almadan devletin vereceği kaynakları turizm alanlarında kullanacak. Aynen Ahiler Kalkınma ajansı gibi işleyecek. Bu komisyona içanadolu bölgesindeki Kapadokya yerleri ve illeri bağlanacak. Aşağıda ne hizmetler yapacağını sizlere aktaracağım.

Ancak ilimiz Kapadokyanın giriş kapısı olması nedeniyle bu komisyonun merkezi Aksaray olmalıdır. Ahiler ajansı Nevşehire kurulmuştur. Burada yüzlerce kişi istihdam edilerek iş alanları açılmıştır.

Aynı şekilde bu Kapadokya Alan Yönetim Başkanlığı bünyesinde de nereden baksanız 200 civarında insan istihdam edilecektir. Bu nedenle Kapadokya Başkanlığının Aksaray’a kurulması için meclise bir önerge verilerek Aksaray’a kurulması sağlanmalıdır.

Bu konuda Milletvekillerimiz, Aksaray Valisi, Belediye Başkanımız, Ak Parti teşkilatı ve sivil toplum kuruluşları bu konuda acilen girişimler yapmalıdırlar. Kulis ve lobi çalışmalarına hemen başlamalıdırlar. Önümüze gelmiş bu başkanlık kaçırılmamalıdır.

Medya mensubu arkadaşlarımızda Flamingo ve Uçağa ateş etme gibi ilimizde yaşanan olumsuz haberler yapmak yerine,  ilimiz için önem arzeden bu hizmet için lobi oluşturmalıyız. Bununla ilgili haberler yapmalıyız, birlikte hareket etmeliyiz.

 Konuyla ilgili Kapadokya Başkanlığı ile ilgili bilgi vermek adına konuyu sizlerede aktarayım.         Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya’da süreçlerin tek elden yönetileceği ve sorunların hızla çözüme kavuşturulacağı “Alan Yönetimi Başkanlığı” sistemi için yürütülen çalışmalarda sona gelindi.

Sistem tamamlandığında Kültür ve Turizm Bakanlığının ana koordinatörlüğünde, Çevre ve Şehircilik, Tarım ve Orman Bakanlıkları, yerel idarelerden temsilciler ile alanında uzman akademisyenlerden oluşan komisyon bölgede yürütülecek tüm çalışmalarda ana karar mercisi olacak.

 Kapadokya’nın planlaması, alandaki tüm uygulamaların koordine edilmesi, tanıtımın gerçekleştirilmesi, gerekli finansman kaynaklarının sağlanması, müze ve ören yerlerinin düzenlenmesi gibi görevleri üstlenecek olan komisyon, bölgenin “mekansal anayasası” olarak da adlandırılabilecek planlarını sil baştan hazırlayacak.

             KAÇAK YAPILAR YIKILACAK

Yapılan araştırmalar sonucunda 100’ün üzerinde kaçak yapının bulunduğu tahmin edilen bölgede oluşan tahribata yönelik daha detaylı inceleme gerçekleştirecek. Bu çerçevede bölgede hem yerin üstündeki hem de yerin altındaki kaçak yapıların tamamı yıkılacak.

                 TARİHİ DOKUYA UYGUN YENİ YATIRIMLAR VE TANITIM ÇALIŞMALARI

Ayrıca Kapadokya’yı koruyan, dokuya uygun yeni yatırım alanlarının da oluşturulması sağlanacak olan ve balon turlarından sportif faaliyetlere kadar yürütülecek tanıtım çalışmaları komisyon tarafından koordine edilecek.

              YATIRIMCILAR İÇİN TEK ELDEN SONUÇ

Alan Yönetimi Başkanlığı sistemiyle vatandaşların yapılaşmayla ilgili mağduriyetleri çözüme kavuşturulması ve bölgede yatırım yapmak isteyenlerin başvuruları birçok kurumun gezilmesine gerek kalmadan tek elden sonuçlandırılmasına olanak sağlayacak.

 Böyle bir başkanlık ilimizde merkez olsa herhalde fena olmaz.

Bu yazı toplam 1225 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.