Mahallede şenliğe ayar verilmeli

Belki Sayın Belediye Başkanımız Nevzat Bey tamamına katılmadığı için duyup görmüyor olabilir. Görmüş olsa hassasiyetini biliyorum buna izin vermez. Bunları edebe aykırı olmadan aktaracağım, ancak Şeyh Hamit Mahallesindeki tehlikeli bir kavşaktan da bahsedeceğim.

Perşembe günü ailece bir misafirlikten geliyoruz, benim torun Küçük Erdoğan da var. Cezaevinden aşağıya iniyoruz baktık bir kalabalık var. Şeyh Hamit Mahallesi Şehit Ramazan parkında Mahallede Şenlik Var eğlencesi yapılıyor. Torun baksın diye gelin beni zorladı. Bir kenara durup bizde şenliği izlemeye başladık. Park çok büyük olduğu için kenarlarda oturanları da sayarsanız bin civarında insan şenliği seyrediyordu. Buda gerçekten insanların eğlenmesi için güzel bir düşünce diyebilirim.

Şenlik yeni başladı, bizim çocuklar arabadan minder alıp bir kenara oturdular bende şöyle bir turladım. Sayın Başkan bu programda yoklardı, ama ben turlarken beni tanıyan birçok kimse şenlikteki konuşmaların mübarek günü yakışmadığını. Hatta böyle bir program konuşmalarına gerek olmadığını söyleyerek ısrarla yazmamı istediler.

Efendim üç kişilik bir sahne oyunu gibi görünüp tamamen çocukları sahneye alarak sohbet şeklinde yapılan bir şov. Bakın sahneye alınan üç ila beş yaş arası çocuklarla sohbet ediliyor. Sohbet esnasında çalınan müziklere kız çocuklarının kıvırması isteniyor.

İyi kıvıran çocuklara şovmen soruyor; “ bu kıvırmayı kimden öğrendin, anneden mi babandan mı” diye soruyor. Çocuklar gayri ihtiyarı ya annem yâda babam diyor.

Sonra çocuklara soruyor; “ annen iyi kıvırır mı? Baban iyi kıvırır mı? Annen kiminle kıvırır” gibi abuk sabuk sorular soruyor. Bu yaştaki kız çocuklarına onca insan huzurunda Ramazan günü böyle sorular sorulur mu?

Vatandaş bana dönerek diyor ki, “biz Ramazan ayında Ramazana uygun programlar bekliyorduk. Böyle argolu konuşmalarla Ramazan ayını geçirmeyelim” diyorlar.

Sayın Başkanında şikâyet eden vatandaşlar kadar duyarlı olduğunu biliyorum. Kendisinin Ramazan ayı nedeni ile yoğun programları ile sürekli bu programları takip etmesi çok zor. Ama görevli arkadaşlar gösteriyi yapanları uyararak Ramazana uygun söylemler kullanmasını istemeliler. Bu tür konuşmalar olunca bizim çocuklar meydandan ayrılıp eve getirmemi istediler. Bu program kayıt altına alındı ise izleyebilirler. Bakın ne güzel Ulu cami önünde yapılan tasavvuf programları ne güzel, beğeni ile izleniyor. Sayın Başkanım haberin belki yok ama oyuncuların kulağını biraz çekip ayar ver.

Elçiye zeval olmaz, vatandaşların bu isteğini Sayın Başkana iletmek istedim. Bu yazıyı okuyu okumaz müdahale edeceğini biliyorum. Sayın Başkan zaten orada olsa buna müdahale ederdi. Konu ile ilgili bir gelişme olurda bilgilendirilirsem onu da okurlarla paylaşırım.

İkincisi hemen bu parkın çıkışında yani Pembe köşkün karşısında bir kavşak var. Zannedersem rahmetli DR. Türker Altınok da buradaki virajı alamayarak park etmiş aracın altına girerek vefat etti. Bu kavşağa çıkan altı yedi yol güzergâhı var. Hatta alışveriş merkezinden çıkıştan sonra sola dönecek araç cezaevinden gelen virajdaki araçları hiç görmüyor. Hem de buradaki yol dönüşüne bırakılan kavis bir aracın tamamını yok edecek genişlikte değil.

Bu bölgede oturan vatandaşların bana söyledikleri, trafik tescilden sorulursa ne kadar kaza olduğu öğrenilir diyorlar.

Bu kavşakta ne bir trafik ışığı var, nede uyarı var. Burası banim kişisel kanaatime göre tamamen kapatılmalı. Birisi Cumhuriyet bulvarından dönmeli, diğeri ise cezaevi yokuşundan. Yada buraya bir kavşak şeklinde trafik lambaları konarak çözüm bulunmalı. Sayın Başkanım bu yolu bir ara geçerken görürse bir çözüm bulacağı kanaatindeyim.

Kısacası Belediyenin iyi niyetle çocukların eğlenmesi için yaptığı şenlik güzel bir etkinlik. Ama burada görev alanlar konuşmalarına ve halkın karşısındaki sohbetine dikkat etmeliler. Umut ediyorum buna Sayın Başkan çeki düzen verecektir, biz sadece konuyu ilettik. Yol meselesine de bakarlarsa çözüm bulacaklarını düşünüyorum.

Bu yazı toplam 1184 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.