Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Rahmet, Mağfiret ve Bereket Günlerinin Önemi

Rahmet, Mağfiret ve Bereket Günlerinin Önemi

Kamer’i takvimine göre yılın yedinci, sekizinci ve dokuzuncu aylarından olan, Recep, Şaban ve Ramazan aylarına verilen isim üç aylardır.Malumunuz 19 Martpazartesi günü üç aylar başlamış olup 22/23 MartPerşembe’yi Cuma’ ya gecede Reğaib Kandilidir. Regaib, elde edilmesi arzu edilen şeylere ulaşabilmek için Allah (c.c.)’a çokça yönelme anlamına gelmektedir. Allah’ın rahmet, mağfiret ve bereketinin yoğunlukla hayatımıza inmesi, kulun da Yaratıcısına yönelerek bunları sıklıkla istemesinden dolayı bu adı almıştır. Bu vesile ile içerisinde çok önemli geceleri barındıran mübarek üç aylarımızı ve idrak edeceğimiz Reğaib gecemizi tebrik ederim. Bu güzel bereketli günlerde yapılan dualarımızın makbul olup, Âlem-i İslam’ın sıkıntılardan kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Mevlâ’dan niyaz ederim.

İçinde bulunduğumuz Mübarek üç ayların hemen başında, Reğaib kandili ile hayatımızı Manevi anlamda güzelleştirmemize bir fırsat olduğu bilinmelidir. Bu önemli günler, geceler ve aylar, bizlere; iyilik ve güzelliklere rağbet etmeyi hatırlatmakta; hayatımızla alakalı yeni kararlar alma imkânı sunmaktadır. Mesela: Namazlarını bir türlü istediği düzene koyamamış bir Müslüman için, üç aylık zaman dilimi kaçırılmayacak bir fırsattır. Üç ay boyunca namazlarını düzenli olarak kılmaya karar verip bu disiplinden taviz vermeyen kişi, namazdan kopmama adına önemli bir adım atmış sayılır.Gerçek anlamda şuurlu bir şekilde kılınan namaz, Müslüman’ı bütün kötülüklerden alıkoyar.Rabbimiz bizleri ödüllendirmek için bazı gün, ay ve geceleri diğerlerinden daha faziletli ve daha hayırlı kılmıştır. Unuttuğumuz kulluğumuzu gerçek anlamda hatırlayıp, tövbe ile yeniden yönelebilmemiz için, bunları vesile kılmıştır. Cuma ve bayram günlerinin de diğer günlere göre faziletleri çoktur. Ayrıca, Mevlid, Reğaib, Mirac, Berât ve Kadir gecelerinin de diğer gecelere, fazilet bakımından üstünlükleri vardır.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) ‘inReceb-i şerife, yani üç aylara girdiği zaman yapmış olduğu duâyı bizlerde yapıyoruz: “Allah’ım, bize Receb’i ve Şaban’ı Mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır”Üç ayların içerisinde önemi çok büyük olan beş mübarek geceden dördü bulunmaktadır. Bunlardan ilkiReğaib kandilidir. Recep ayının ilk Cuma gecesidir. İkincisi, Mirac gecesidir. Mirac gecesi Recep ayının yirmi yedinci gecesidir. Üçüncüsü,Berat gecesidir. Berat gecesi; Şaban ayının on beşinci gecesidir. Dördüncü ise; Ramazan-ı Şerifin içinde olup, bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesidir. Kadir Gecesi; Ramazan’ın gerçek anlamda değerlendirilmesi için gizlenmiş olmakla birlikte,Âlimlerin çoğunluğunun görüşüne göre, Ramazan’ın yirmi yedinci gecesidir.

İçinde bulunduğumuz rahmet, mağfiret ve bereket günlerinin önemini bilerek değerlendirmeliyiz.Bu çok önemli gün ve geceler iyi değerlendirilmelidir. Nefis Muhasebemizi yapmamıza vesile olmalıdır. Bu önemli günlerde, ibadetlerimizi aksatmadan devam etmeye gayret göstermeliyiz.Bu güzel alışkanlıklarımızı da devamlı hale getirerek kazançlı çıkmalıyız.Her zaman yapmakla mükellef olduğumuz ibadetlerimizi bu gecelerde daha çok artırmalıyız.Bu önemli gün ve gecelerde;Namazlar kılmalı,Oruçlar tutmalı,Çokça Kuran-ı Kerim Okumalı,fakir fukaraya maddi olarak yardımcı olunmalı,çocuklar sevindirilmeli,fitneden, fesattan, bütün olumsuzluklardan her alanda kaçınılmalı,birlik-beraberliklerimiz gerçek anlamda sağlanmalı, kısacası hayatımızın her alanında mükemmel ve muhteşem olumlu anlamdaki değişiklikler artarak devam ettirilmelidir.

Bu gece af yağmurunu, sağnaksağnak ver bize,

Bu gece cennet yolunu, adım adım ser bize,

Bu gece nûr perdelerin, kanat kanat ger bize,

Mahşer günü, biz kulları, utandırma YÂ RABBİ!Cengiz Numanoğlu

İçinde bulunduğumuz bu mübarek ay, gün ve geceleri en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Gerçek anlamda ibadet ve taâtı yapan, Şuurlu Müslümanlardan olmamızı, Allah (c.c.) her birimize nasip eylesin. Sıhhat ve afiyetler dilerim.

KONYA KİTAP GÜNLERİ

Konya Büyükşehir Belediyemizin düzenlediği Konya Kitap Günleri 19 Mart - 01 Nisan tarihleri arasında Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmektedir.

Mevlana Kültür Merkezi TYB (Türkiye Yazarlar Birliği) Standındaki imza günlerimin tarih ve saatleri:

***25 Mart Saat: 09.00-13.30

*****27 Mart Saat: 17.30-21.00

***01 Nisan Saat:13.30-17.30

TYB Konya Şubemizin Kule Site de düzenlediği Program:

*****31 Mart Saat: 14.00-17.00

Kitapsever Kardeşlerimizi bekleriz. Emeği geçen herkese kalb-i Şükran'larımı sunarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ömer Lütfi Ersöz Arşivi