Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Ramazan Ayına Kavuşacak Olmanın Mutluluğunu Yaşıyoruz

İçinde bulunduğumuz bereketli üç ayların sonuncusu, kendisinde Kur'an-ı Kerim’in indirildiği, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinin bulunduğu, oruç ayı olan Ramazanı şerife kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Malumunuz 01 Nisan Cuma akşamı ilk teravih namazımızı kılıp gecesinde de sahura kalkarak, 02 Nisan Cumartesi gününden itibaren de orucumuzu tutmaya başlayacağız İnşallah. Rahmet, mağfiret ve cehennemden azat ayı, on bir ayın sultanına hoş geldin diyerek çok özel ve güzel değerlendirmeliyiz. Ramazan: Yanmak anlamına gelmektedir. Bay ’a Ramazan isminin verilmesine sebep oruç tutan Müslümanların içleri bir nevi açlık ve susuzluktan yanmaktadır. Allah’ın rızası için yapılan ibadetler, tutulan oruçlar vesilesiyle de günahlarının yanması ile affa mazhar olarak kurtuluşa ermek murat olunmaktadır.

Oruç, namaz gibi bedeni ibadetlerden başka zekât, sadaka, fitre ve infak gibi mali ibadetlerin de Ramazan yoğun olarak yapılması sebebiyle içtimai yardım ay ’ı demek de gerçekten anlamlı olur. Zekât vermesi gereken kardeşlerimiz, sahip olduğu malının üzerinden bir kameri yıl geçtikten sonra, İslâm’ın beş ana temelinden olan bu ibadetin gereğini yerine getirir. Zekât ibadetinin süresi dolmadan önce verilmesi faziletli iken, tehir edilmesi, Müslüman’ın günaha girmesine vesile olur. Müslümanlardan birçokları, zekâtlarını Ramazan ayında bazıları da süresi dolduğu dönemde vermektedir. Önemli olan ibadetlerimizi zamanında düzenli yapmaktır. Allah ayet-i kerimesinde: "Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allah'a karşı gelmekten sakınasınız diye size sayılı günlerde farz kılındı, içinizde hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutar. Oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa o iyilik kendisinedir. Oruç tutmanız eğer bilirseniz sizin için hayırlıdır. Ramazan ayı ki onda Kuran, İnsanlara yol göstererek yol gösterici ve doğruyu yanlıştan ayırıcı belgeler olarak indirildi. Sizden bu Ay’ı idrak eden, onda oruç tutsun, hasta veya yolculukla kalan, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutsun. Allah size kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir." buyurulmuştur. (Bakara Suresi Ayet: 183, 184,185)

Ramazanda Ümmet-i Muhammed ’e; Kuran, oruç ve çok rahmet verilmiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammed hadisi şeriflerinde: "Ramazan'ın evveli Rahmet, Ortası mağfiret, sonu da cehennemden azat olmaktır." buyurmuştur. Bizler bu ayın önemini idrak ederek, Allah’ın rahmet ve mağfiretine nail olup, cehennemden azat olmaya çalışmalıyız. Geçen Ramazan'dan bu Ramazana kadar ki bir sene içinde Allah-u Teâlâ’nın Rızasına uygun acaba ne yaptık? Ne gibi kıymetli emirleri yapmayıp bıraktık? Yahut hangi haramları işledik? Her geçen gün, hayat defterimizden bir yaprağın kapanması demektir. Dünya ticaretinde her tüccar sene sonunda o senenin gelir ve giderini, kârını ve zararını gösteren bir bilanço tanzim eder. Kazandıysa kârı artırmak, zarar ettiyse bunun sebeplerini gidermenin yolunu araştırır. Buna göre yeni sene için bir program hazırlar. Haklı olarak gerekli önlemleri alan bir tüccar gibi, bizlerde manevi kirlerden arınmak için gerekli önlemleri almalıyız. Allah ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’in emrettiklerini yapıp, yasaklarından kaçınarak manevi bilançomuzu kârlı hale getirmeliyiz.

Ahiret ticaretimizin muvazenesi için de sene başı Ramazanın ilk günleridir. İyice düşünüp Rabbimizi sena ederek kulluk görevimizi yaparsak öylece devam ederiz. Kusurlarımızdan dolayı tövbe etmeliyiz. Bu mübarek ay’ı ganimet bilerek gaflet uykusundan uyanmalıyız. Günahlarla kirlenmiş kalplerimizi bol bol tövbe ve istiğfar ederek Rabbimizin rahmeti ile yıkamaya çalışmalıyız. İftar sofrasının başında geçirdiğimiz dakikalardaki dualarımız muhakkak kabul olur. Sahur sofrası da böyledir. Bereketli zaman dilimlerinde ibadetlerimizi, dualarımızı artırmalıyız. Şu fani dünyanın mahkemelerinde muhakeme olunurken veya herhangi bir teftişte insanlar nasıl heyecanlar geçirirler. Bunları düşünmeliyiz ki mahkeme-i Kübra da hesaba çekildiğimiz de sıkıntı duymamamız için imtihanda olduğumuz bu dünya hayatımızı iyi, güzel yaşamalıyız. Allah-u Teala’nın huzurunda muhakeme olmak, hesap vermek ne kadar güçtür, işte bu dehşetli günü dünyada çok düşünerek ona göre davranmamız gerekir. Mahkeme-i Kübra'nın çok zorlu hesap gününde, cezalarından kurtulmak, dünyadaki kulluk imtihanını kazanmakla mümkün olacağını unutmamalıyız.

Allah kemal sıfatlarla muttasıf, noksan sıfatlardan münezzehtir. Yaptığımız ve yapacağımız ibadetlere bizim ihtiyacımız vardır. O’nun içindir ki manevi feyiz ve bereketi çok olan bu Ramazan-ı şerifi kurtuluşumuza vesile olacak şekilde değerlendirmeliyiz. Allah’ın yapacağımız ibadetlere kesinlikle ihtiyacı yoktur. Rahmeti çok olan Rabbimiz yapacağımız ibadetleri bahane ederek biz kullarını bağışlamak ve rahmetine gark etmek istiyor. Bunun için namaz, oruç, zekât, hac gibi emirler vermiştir. Oruç, Allah ile kul arasında gizli kalan bir ibadet olduğundan çok kıymetlidir. Onun içindir ki Oruç' un ecri kat kat fazlası ile verilecektir. Ramazan ay ’ı gelince içinde bir sevinç duymayan kimse ruhen hastadır. Müslüman, Ramazandan gereği gibi faydalanıp, manevi hazzını artırmalıdır. Bu dini neşeden, uzak kalan gönüllere Rabbimizden hidayet dilerim.

Ramazan-ı şerifin rahmet, mağfiret ve cehennemden azat olma günlerini salih amellerle tezyin etmeliyiz. Bereketli günlerden gereği gibi müstefit olup kurtuluşa erecek Şuurlu Müslümanlardan olmamızı, Allah her birimize nasip eylesin.

 

Bu yazı toplam 249 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.