Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Sözleşmelerimiz İslama Uygun Olmalıdır

Sözleşmelerimiz İslama Uygun Olmalıdır

İslam; nikahı, evlenip aile kurmayı emretmekte ve vazgeçilmez özellikte önemli olduğunu çok net olarak haber vermektedir. Hakikaten şartlarını taşıyanların nikahlı birlikteliğini dinimiz İslam emretmiştir. Aileleri sağlam olan toplumların yıkılmaları mümkün değildir. Tarihi kayıtlardan da öğreniyoruz ki, aileleri sağlam toplumlar uzun yıllar varlıklarını sürdürmüşler, aileleri çöken toplumlarda yok olup gitmişlerdir. Toplumun en küçük hücre dokusu ailedir. Aile; insanoğlunun dünyevi-uhrevi kurtuluşunu, huzur-mutluluğunu kazanabileceği en temel ve vazgeçilmez tek yuvadır.  Evlilik, yuva kurmak Allah (c.c.) ve Resulü Hz. Muhammed (s.a.s)’in emirlerine uyup yasaklarından da kaçınarak kendi rızaları ile şahitler huzurunda erkek ve kadın, eşler arasında yapılan nikahlı bir sözleşmedir. Aile, anne, baba ve çocuklardan oluşan toplumun en küçük ve en önemli yapı taşıdır. Aileleri sağlam olanlar, zafere ulaşırlar.Aileleri bozulan toplumlarda tarih sahnesinden silinip giderler. Hem itikadi, hem de ameli yönden bozulanların helak olduklarını biliyoruz.Tarih bunun örnekleri ile doludur. Sözleşmelerimiz, riyakar batının tahrif ettikleri dinlerinin kurallarına göre değil inancımız İslam’ın hükümlerine uygun olmalıdır. Huzur ve mutluluk değerlerimizle mümkündür.

     Elhamdülillah İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanımız Muhterem Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaldırılmış ve Resmi Gazete'de yayınlanmıştır. Geçtiğimiz yıllarda yazmış olduğum köşe yazımda ve bazı beyitlerimde  İstanbul sözleşmesinin mahsurlu maddelerini, kaldırılacağına olan inancımı yazmıştım.Her zaman olduğu gibi bu düşüncemde de haklı çıktım. Çünkü Cumhurbaşkanımızı uzun yıllardır tanıyorum, biliyorum ki bizlerden farklı düşünmez, içimizden biridir, milli ve yerlidir. Değerlerimize aykırı bir şekilde sürdürülen, baş örtüsü yasağını, kat sayı zulmünü, hafızlığın önündeki engelleri v.b. kaldırılarak, Milletimizin isteklerini uygulayıp gönüllerde taht kurmuştur. İstanbul sözleşmesini iptal ederek de bu özel ve güzel özelliğini tescillemiştir. Sözleşmenin iptali için emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkesten Allah(c.c.) razı olsun.

     Evlilik ancak aile kurmak içindir. Aile, ilk olarak Cennette Yüce Yaratıcı tarafından Hz. Âdem babamızla Havva annemiz arasında kurulmuştur. Sürekli olarak, Cennetten bir huzuru ve mutluluğu içinde barındıran; temelleri, esasları, kuralları Allah (c.c.) ve Resulü Hz. Muhammed (s.a.s) tarafından belirlenmiş en önemli bir birlikteliktir. Aile, toplumun çekirdeği ve rengidir. Şekil ve adet olarak birbirine çok benzeyen, içerik ve öz itibariyle tamamen birbirinden farklı ama birbirini tamamlayan iki varlığın birleşmesiyle ortaya çıkan huzur ve mutluluğun en önemli merkezidir. Evlilikte eş seçimi de onun için çok önemlidir. Dindar olan tercih edilmelidir. Evlilik ve ailenin önemi, ayet ve hadisler de  açıkça ifade buyrulmuştur.  Aileyi korumamız gerektiği, toplumsal huzurun ailedeki huzura bağlı olduğunu, aileleri bozulan toplumların tarih sahnesinden silindiklerini hiçbir zaman unutmamalıyız.

     Ailede Saygı ve Sevginin önemini, bizim için en güzel örnek olan rol model rehberimiz, biricik önderimiz, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in hayatındaki güzellikleri çok iyi bilirsek sağlam çözüm yollarını oluştururuz. O’nun içindir ki Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in hayatını mutlaka öğrenmeliyiz. Riyakar batının kokuşmuş yasaları, aile hayatı anlayışı ile problemlerimizi çözmek şöyle dursun, sorunların daha da derinleşmesine sebep olacağı gözden kaçırılmamalıdır. İptal edilen İstanbul sözleşmesi yerine ister Ankara, isterse başka bir ad altında getirilecek olan sözleşmeler, çıkarılacak olan kanunlar,milletimizin değerlerine uygun olmalıdır. Bazı kanunlarda var olan sıkıntılar da bu anlamda çıkarılmalıdır. İnanıyorum ki, çok yakın gelecekte bütün değerlerimizle daha da bütünleşeceğimize gönülden inanıyorum. Gerek aile de ve de gerekse toplumda var olan sıkıntıları adaletin gereği olarak herkese hakkını vermek gerekir. Bütün işlerimizi, sorunlarımızı kişiselleştirmeden ister erkek, ister kadın, ister çocuk hatta isterse hayvan olsun her birinin haklarının korunup hak merkezli çözümler değerlerimize uygun olarak üretilmelidir. İslam, annelerimizin ayaklarının altına cenneti serdiği gibi, kız çocuklarımızın diri diri gömülmelerinden kurtararak gerçek bir yaşam, özgürlük imkanı vermiştir. Kadınlar, erkeklere Allah (c.c.)’ın bir emanetidir. Emanete doğru bir şekilde sahip çıkılıp hakları korunmalı, nifak alameti olan haksızlık yapılmamalıdır. Erkek te ailenin reisidir. Nikahlı meşru birlikteliğe sahip kadın ve erkek birbirlerinin düşmanı, rakibi değil, örtüleridirler. Karşılıklı sevgi merkezli anlayışla mutluluk içinde yaşamaları arzu edilen güzelliktir.Şayet, aile içinde anlaşmazlıklar olursa da çözmek için her iki taraftan birer hakem tayin edilip ailenin kurtarılması için arabuluculuk yapmalıdırlar. İslama, değerlerimize uygun çözüm yolları mutlaka vardır.

     İslâm’ın emirlerine uyulup, yasaklarından kaçınıldığı zaman aile,mutluluğun,sadakatin,sevginin ve saygının sembolü olarak görüleceği aşikardır. Ailede;“Sevgi, Saygı, Sofra, Seyahat, Sistem, Samimiyet, Sayfa, Seccade, Sohbet, Sadakat, Sevinç ve Sabır” birlikteliğinin olması çok önemlidir. Aile, toplumun çekirdeğidir. Toplumsal huzurun ailedeki huzura bağlı olduğu unutulmamalıdır. Aile içinde eşlerin, çocukların birbirlerine karşı görev ve sorumluluklarını bilerek sevgi- saygı çerçevesindeki yaklaşımları muhabbetlerini artıracak, sofrada hep beraber oldukça yemeğe Besmele ile başlayıp hamd ile ikmal edilecek, bazen beraberce seyahatler yapılarak ibretler almak amacıyla gezilecek, sistemli bir şekilde kitap sayfalarından satırları beraberce okuyacaklar, camiye gidemedikleri zaman namazlarını cemaatle kılarak seccade birlikteliğini elde edecekler, birbirlerine yararlı olacak bilgi, birikimlerini artırıcı sohbetler yapacaklar, sevinçlerini beraber paylaşacaklar, başlarına gelen olumsuzluklara sabır gösterip samimiyetle, sadakatle göz aydınlığı ile güzel bir şekilde imtihan hayatını başarılı olarak tamamlayıp, bu vesileyle de ahiret yurdundaki gerçek kurtuluşu da kazanarak huzur ve mutluluğa kavuşmuş olacaklarını belirtmek isterim. İstanbul sözleşmesinin iptaline, terörist hainler destekçileri, LGBT mensubu sapık ahlaksızlar karşı çıkmaktadırlar.Düşmanların oklarının takip edilmesi ile de kaldırılmasının ne kadar doğru bir karar olduğu çok net görülmektedir.Bir davanız, meseleniz varsa mesuliyetiniz de var demektir. Aileyi, çocukları, gençleri ihmal edenler, geleceklerini imha edeceklerini hiçbir zaman unutmamalıdırlar.

     Gerçek anlamda sevgi, saygıya dayalı  evlilikler sonucu oluşan ailelerimizin göz aydınlığımız ve dünya imtihanını kazanmamıza vesile olmasını Allah (c.c.)’ tan niyaz eder, sıhhat ve afiyetler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ömer Lütfi Ersöz Arşivi