Trafik Çözüm Önerilerine Devam

      Burada amacım bana yazanları ne teşhir etmek ve nede bir yetkiliyi kötülemek. Öyle olsam bazı kimseler Sayın Belediye Başkanımızın çalışmalarındaki eksiklikleri eleştirmediğimi söylerken. Bazıları da sende olmasan bizim dertlerimizi kim dile getirecek diyor. Maksadım kimseyi incitmek değil, ama aynı düşünceyi paylaştığım insanlarında yanlışlarını ve doğrularını yazabiliyorsam ne mutlu bana. Trafikle ilgili vatandaşın çok dertli olduğunu gördüğüm için yazılarına yer veriyorum.

       Bir okuyucu “ ben bir Ak partili olarak Sayın Başkanın çalışmalarını beğenmekle beraber, trafik konusunda başarılı bulmuyorum. Bırakın şu araçları kaldırımı işgal eden esnafı bile dükkânına sokamadı. Ne kaldırım var nede yol boyları var vatandaş nereden geçeceğini şaşırmış vaziyette. Kapalı çarşının bile ara sokaklarına bir bakın. Zabıtamız ha var ha yok, kimsenin kılı kıpırdamıyor. Esnafın üzerine gidersek küstürür seçim kaybederiz endişesi taşıyorsak, varsın kaybedelim ama şehir olalım.”

        Volkan Soner Özsoy “ Sayın Erdoğan Bey trafikle ilgili yazınızı okudum ve birkaç öneri sunmak istiyorum. Öncelikle ana arterlerden başlamak istiyorum. Şehrin köylerden gelen bütün trafiğini çeken Atatürk Bulvarında yeşil dalga sistemi uygulanmalı. Makas kavşağından itibaren yolda çok fazla trafik sıkışıklığı olmamasına rağmen şehir merkezine yaklaştıkça yoğunluk artmaktadır. Yoğunluğun en çok yaşandığı yerler arasında Tarımsal Ziraat Bankası şubesi ve karşısında bulunan bir başka Banka önünde yoğunluk yaşanmaktadır.

       Burada birde köy otobüs ve minibüslerinin bulunması ayrıca kaldırımların işgali var. Migros önü de aynı durumda. Eski garaja giriş açmak için var olan orta refüjü açarak geçiş verip burasını yoğunlaştırmak ayrı bir yanlış. Hiçbir şehirde sürücünün keyfine göre yol açılmaz, koskoca otobüsler eski garaj girişinde U dönüşü yapıyor. Burası derhal kapatılmalı ve ters çıkışlarda önlenmeli. Eskiden galericiler çarşı içinde idi. Bunlar yeni yerlerine nasıl taşındı ise köy araçları da buraya rahatlıkla taşınabilir. Efor önünde bulunan kavşağa uzun vadede bir alt geçit köprü yapılmalı ki trafiğin akışı kolaylaşsın. Valilik önünden İNG Banka kadar olan bölge kaldırılmalı yâda buraya park yasaklanmalı. Kale altından Belediyeye çıkan araçlar yasaklanarak burası sadece protokol ve cenaze için kullanılmalı. Âcizane birkaç öneri sunmak istedim selamlar.”

        Naci Çuhacı “ önümüzdeki günlerde yazmayı düşündüğüm konuya temas edilmiş oldu. Genelde hafta arası memlekete gelmiyordum, bir yakınımın cenazesi için geldim. Son durumlardan pek bilgim yoktu, ikindi namazı sonu defnedeceğimiz kayınbiraderimin cenazesi için ulu cami önü gerekse çevre sokaklarda arabamı park edecek yer bulamadık. En önemlisi rahmetlinin cenazesini ulu cami önüne getirmek de çok zorlandık. Mevcut yolların akışının kısa vadede değiştirilmesi veya trafiğe kapanması kısa vadeli olacağı malum. Aktanın dediği gibi imar planı ve kentsel dönüşümün yanı sıra yeni ticari ve soysa-kültürel mekânların açılması olacaktır.”

       Şaban Kaya” Sayın yazarımız öncelikle saygılar sunuyorum. Günlük yazılarınızı takip ediyorum, burada vatandaşın suçu yok. Belediye önünden başlayarak, eski polis karakolu bölgesi, eras iş merkezi önü, kurşunlu cami yol hattı, eski sanayi caddesi, buna benzer birçok yolları paralı park yaptılar. Yol ortasında bir araç bozulsa trafik allak bullak olur, alt yapı deniyor hala Cumhuriyet bulvarının bir tarafı bitirilemedi. Yol çalışmaları çok ağır yürüyor ve her geçen gün daraltılıyor.”

         Salih Taş “ Erdoğan abi biz Sayın Başkana ulaşamıyoruz, şu hastane yolundaki daraltmaya bir bakın. Kaldırımlar yoldan geniş hala yol daraltılıyor. Şehre yol lazım Başkanım buradan hiç geçmiyor mu başka illeri hiç görmüyormuyuz. Seçim yaklaştıkça sök yap yerine çözüm üretilmeli.”

        Bektaş “ Erdoğan Bey bende sizin gibi bir Ak partiliyim, Aksaray da çok okunan bir yazarsınız ancak Belediye ile ilgili üç yazı yazsan ikisinde Başkanı kolluyorsun, elbette Başkanın yaptıkları güzel çalışmalar var. Ancak şehir merkezindeki trafik ve teretuvar meselesini halledemedi. Zannedersem iyi bir danışmanı yok, Başkan yardımcıları da fikir üretmekten uzak. Sayın Başbakanın bile birçok danışmanı varken bizim neden yok. Neden akil insan ve halka sorulmuyor da il dışından gelenlere trafik meselesi soruluyor anlamıyorum. Proje üzerinden trafik akışını değerlendirme yapma yerine şehri bilenlerle yapılmalı. Dışarıdan gelen bir insanın bir caddeden saatte ne kadar trafik akışı olduğunu bilmez, bilenlerle istişare edilerek yapılırsa çözüme ulaşılır kanaatindeyim.”

       Beni tarafgirlikle suçlayan okurların bir kısmının düşüncelerine kısa kısa yer vermeye çalıştım. Benim genel düşüncem eleştiriler yapıcı ve alternatifli olmalı. Yazılan birçok görüşler alternatiften uzak partizanca olduğu için dikkate bile almadım. Ama şunu söyleyebilirim ki, Sayın Başkana haksızlık etmeyelim Aksaray için yaptığı güzel çalışmaları kimse görmemezlikten gelemez. Merkezi yer ve eski terminal civarı dışında fazla bir trafik sorunu da yok. Elbette eksiklikler olacak, yanlışlarda olacak. Ama şöyle alt alta koyduğumuzda sevaplar günahlardan fazla diyebilirim. Kısacası ben Sayın Başkanı %100 olmasa da başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Umarım bu önerilerinizi de dikkate alacaktır.

B

Bu yazı toplam 1519 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.