Erdoğan Kaya

Erdoğan Kaya

Türkiye bölünür mü?

Türkiye bölünür mü?


Toplantıya Ak Parti Gurup Başkan vekili Sayın Mahir Ünal katıldı. Beraberinde Milletvekilimiz Sayın Ali Rıza Alaboyun, Ruhi Açıkgöz, Belediye Başkanı Nevzat Palta, İl Başkanı M. Fatih Yıldırıcı, İlçe Başkanı Haluk Yazgı ve bazı parti yöneticileri eşlik etti.

Milletvekili Sayın İlknur Hanım Başka bir ilde görevli olması nedeni ile katılmadılar. İlk toplantı basın mensupları ile sabah 10.30 kahvaltılı toplantı ile başladı. Daha sonra Ak Partinin tüm yönetim organlarının katılığı toplantı ile devam etti. Esnaf gezisinden sonra Sivil Toplum kuruluşları ile Hizmet İçi Eğitim Enüstüsün de tekrar bir araya gelindi.
Toplantılarda Terörle ilgili süreçten bilgiler verildikten sonra, sorulu cevaplı bölüme geçildi. Toplantıların tamamını takip ettim ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan toplantıya gazeteci olarak değil de temsil ettiğim sivil toplum kuruluşu Başkanı olarak katıldım.
En verimli ve çok önemli konuların konuşularak sorulduğu bu toplantıda ikna olmayan kalmadı. Akil insanlar toplantısında tartışma yaratan sorular burada ikna ile tamamlandı ve toplantı sonunda bütün sivil toplum kuruluşları temsilcileri Sayın gurup Başkan vekili Mahir Ünal Beyi tebrik ederek ikna olduklarını söyleyerek ayrıldı. Ben bu konuyu yarın yazmak istiyorum, bu toplantıdaki önemli konuları sizlerle paylaşacağım. Önce ilk toplantıdan başlamak istiyorum.
Gazetecilerle yapılan toplantıda İl Başkanı Fatih Yıldırıcı toplantılarda oturum yöneticisi olarak görev aldı. Sayın Ünal süreçle ilgili bilgi verdi, burada sürecin başarıya ulaşacağını ve bundan dönüşün olmadığını söyledi. Daha sonra verdiği bilgi müteakip karşılıklı sorular soruldu.
Akil insanlar içinde Apo’ya bebek katili denmemesini söyleyen insanların olduğu soruldu. Bu soruya net cevap vermek yerine kıvrak ve esnek cevaplar vererek geçiren Ünal bu sahada gerçekten çok donanımlı ve zeki olduğunu göstermiş oldu.
Benim sorum ise, Terör meselesi ile ilgili sürecin başlaması ile Başkanlık tartışmasının hızlanmasının bağlantısının olup olmadığını, başkanlık sisteminde eyalet gelecek mi? Acaba terör olayı ile ilgili bir anlaşmamı var, Türkiye’nin bu sayede bölünmesi mi amaçlanıyor soruma net yanıt vererek bunun mümkün olmadığını ve Başkanlık sisteminin ayrı bu konunun ayrı olduğunu ve eyalet sisteminin farklı olduğunu Türkiye’nin bölünmesine kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.
Türkiye’nin Başkanlık sistemini bırakın herhangi bir şekilde bölünmesi yâda kopması gibi bir durum olmadığını söyleyerek bunu basın ve muhalefetin yanlış aktardığını söyledi. Ne Türk vatandaşlığından nede bayrağımızdan vazgeçmemizin mümkün olmadığını bunun pazarlık konusu bile yapılamayacağını üstüne basarak söyledi.
İl il dolaşıp süreci anlattıklarını ancak muhalefetin bu süreçten bilgilerinin olmadığını söyledikleri hatırlatıldığında. Neden buralara kadar gelip anlatıyoruz da onlara anlatmayalım. Bu konular nerede konuşulur, komisyonlarda konuşulur, siz komisyona katılmazsanız elbette haberiniz olmaz cevabı verdi.
Tabi burada ilgisi olmayan konuyla bağlantısı bulunmayan sorularda burada sorulurken, yine başörtüsü polemiği yaşayan soruda ilgisizce sorulmadı değil.
Buradaki basın toplantısından sonra, Hizmet İçi Eğitim Enüstüsün de partinin bütün organlarının katıldığı toplantıyla devam edildi. Burada partilileri süreçle ilgili olarak bilgilendirildi.
Toplantının ardından esnaf gezilerine devam edilerek süreç esnaflara anlatıldı. Donanımlı ve konulara hakim Sayın Başbakanın süreçle ilgili en yakınında olan kişilerden olan Sayın Mahir Ünal hiç üşenmeden esnaflarla dakikalarca sohbet ederek süreci anlattı.
Milletvekillerinin. Belediye Başkanın ve partililerin de katıldığı ziyaret programında sürece karşı çıkan olmadığı görüldü. Buda Sayın Ünal’ı memnun etti.
Ziyaretlerden sonra sivil tolum kuruluşları ile bir toplantı daha yapıldı. Asıl bu toplantıda önemli konular konuşuldu. Burada çok önemli konular paylaşıldı, ben buradaki konuşmaları okurlarla paylaşmak istediğim bölümleri yarın sizlere aktaracağım.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Erdoğan Kaya Arşivi