Üniversiteden sorunlu açıklama

       Bu yazım üzerine Rektör yardımcısı Bahadır Bey beni aradı, ardından bazı kişi ve kuruluşlar konu ile ilgi bilgi verilmek üzere ziyaret edildi. En önemlisi Rektörlük tarafından Salı günü bir buçuk sayfalık “ zorunlu açıklama” başlığı ile bir bildiri yayınlandı. Aslında bu açıklamaya cevap verme gereği bile duymuyordum ama bir açıklama yapılırsa kamuoyu ile paylaşacağımı söylediğim için cevap verip paylaşmak durumunda kaldım. Nedenlerini kısa kısa sizlerle paylaşayım.

       Yapılan zorunlu açıklama başlığı bile sorunlu bir başlık, sanki sorunlu açıklama. Bir bilim kuruluşuna yakışmayan başlıkla yapılan açıklama için her ne kadar akademik bir kuruluşa yakışmayan üslubu ve terbiyesi bozuk bir açıklama olsa da kamuoyunu bilgilendirmesi adına bu açıklama için teşekkür ederim. Üslup bozukluğunu da Sayın Rektörün tecrübesiz bir idareci kimliğine bağlıyorum.

       Doğrusu bilim kuruluşundan böyle bozuk üslupla yazı kaleme alınacağını hiç tahmin etmemiştim. Daha akademik ve düzgün bir üslupla cevap beklerdim, sokak kavga dalaşı gibi bir üslup kullanılmış.

       Şunu da belirtmeliyim ki, ben Ak Parti ve Sayın Başbakan Erdoğan’ın siyasi düşüncelerini beğenen ve takdir eden bir gazeteciyim. Beni MHP il Başkanı ile aynı hizaya koyarak eleştiren Rektör Bey şunu da bilsin ki, ben MHP değilim. Ama MHP İl Başkanı Karabatağın yazım üzerine açıklama yapmasını da bir siyasetçi olarak Üniversitedeki bu yanlışlığa duyarlılık göstermesinden dolayı teşekkür ediyorum.

      Şimdi gelelim konuya Rektörün açıklaması da kamuoyuna maksadın hâsıl olması gibi bir durum olduğu ortaya çıktı. Rektörün açıklamaları doğruda olabilir ancak Şuunu vukuundan beter olduğunu bir yöneticinin bilmesi gerekirdi. Keşke yaptığı bu açıklamaları üslubu ile Aksaray’ın Akil insanları ve kamuoyu ile paylaşsa idi, şimdi böyle bir açıklama yapmaya gerek duymazdı. Bu üniversite bir kamu kurumudur dolayısı ile kimsenin babasının malı değildir, ayrıca kendileri iktidar milletvekilinin ve muhalefetin yaklaşımına da duyarlı davranarak sayı duyması gerekir.

      Karamanlı meselesine gelince Sayın Rektörün kendisi Karamanlı olabilir. Ancak İkinci adam konumuna getirip kendisinden sonra yetkilerle donattığı kişide Karamanlı. Sayın rektör istersen başka hiç karamanlı getirmedim de, bu idaredeki karamanlılık yetmiyor mu? Düşünün Siz Aksaraylı birisi olarak Aksaray Üniversitesinde hoca olsanız size tenezzül edilmeyip ikinci adamı da rektörün memleketinden getirse Allah aşkına ne düşünürsünüz? İdareyi elinde tutmak için köşe taşlarına Aksaraylı mı koydun Karamanlı mı? Bu Aksaraylılar için düşündürücü bir soru işareti olamaz mı?

      Yok, şu kadar kişi şuradan alındı bu kadar kişi buradan alındısı beni kesmez. İkinci adamlılık konumuna getirdiğin hemşerin bile başlı başına bir soru işareti. Hiç değilse Aksaray-ı tanıyan ve bilen bir kimse ikinci adamlık konumuna getirilse idi çok mu kötü olurdu? Benim yazım üzerine açıklama yapılması da maksadın hâsıl olması nedeniyle memnuniyet verici.

       Bu açıklamalar umarım bundan sonra kamuoyu ile paylaşılarak ve kamuoyuna mal edilerek yapılır, vatandaş Üniversite ile hep el birliği ile Aksaray’ın kalkınmasına katkı sağlanır. Hizmetler anlatılırken Camiyi kendilerine mal etmelerine üzüldüm, buraya emek veren cami dernek yönetimine bir haksızlık yapılmış olarak görüyorum.

      Sayın Rektör beni hiç bir şeyden haberi olmayan adam sanmasın, 5 fakülteyi ilk defa ilimize Türkiye de ben kazandırdım derken, henüz akıbeti belli olmayan ve Milli Eğitim Bakanlığındaki sıkıntıyla ilgili ne tür çalışma yapıyorsun? Siz bana cevap yetiştirme yazısı yazarken Milli Eğitim Bakanlığında yeni çıkan Fakültelerin sıkıntısı ile boğuşan Milletvekillerini bir tarafa itmene çok üzüldüm. Yarın bu Fakülteler açılmazsa bunun hesabını çok ağır sorarım. Çünkü daha resmileşmemiş fakültelerin durumu nedir bir açıklama yaparmısın? Bu açıklamayı yaparken yarın fakülteler açılmazsa bu beyan siyasileri ve Milletvekillerini de sıkıntıya sokarsa ne cevap vereceksin? Bizim maksadımız bağcı dövmek değil üzüm yemek, güzel çalışmalardan elbette mutlu oluruz.

       Kısacası şunu derim ki, Sayın rektör benim adımı bir gazeteci diye söylese de ben ona Sayın diyorum. Ama bizim yazımız sonucu kamuoyuna üslubu Akademik kariyerine uygun olmayan bir açıklama Rektöre yakışmasa da memnuniyet verici buluyorum. Umarım bundan sonra konuları kamuoyu ve şehrin akil insanları ile paylaşır. Yazımın maksadına ulaştığına inanıyorum.

Bu yazı toplam 1586 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum