Vali Bey Aksaray’ı Kendine Dert Edinmiş

Aksaray valisi Sayın Hamza Aydoğdu beyi 68 Aksaray Gazeteciler cemiyeti yönetim kurulu ile beraber geçtiğimiz Pazartesi günü ziyaret ederek sohbet etme imkanı bulduk. Konu tamamen Aksaray ve çalışmalar idi. Bir yıl gibi bir zaman içerisinde Sayın valinin Aksaray’ı bir Aksaraylı dan daha iyi tanıdığını ve problemlerini kendisine dert edindiğini gördüm. Tabi bu dert ve problemlerin çözümü için canla başla çalıştığı kanaatine vardım.

Aksaray Anadolu da bir altın yıldız ama hala kendi şehrimizi tanımadığımızı anlattı. Aksaray’ın her bölgesi gezilip görülecek bir yer olduğunu söyleyen Aydoğdu, “dışarıdan ilimize gelenler bu şehri daha iyi bilip beğeniyorlar” dedi.

Hatta Ankara’dan gelen bir çok bürokratın bile ilimize geldikten sonra Aksaray’ın bu şekilde olduğunu bilmediklerini aktardı. Onun için ilimizin tanınmasını ve eksik hizmetlerin tamamlanarak gün yüzüne çıkarmaya çalıştığını anlattı.

Çalışma ve gezilerini anlatırken koltuğuna yapışık bir idareci olmadığı kanaatine varmış bulunduk. Sorduğumuz her konudan haberdar olduğunu görme imkanı bulduk. Bir yıl gibi kısa zaman içerisinde bir şehir ancak bu kadar tanınır.

Çok insan vali ile görüşemezken, Sayın vali bey kendisine her yazan ve ulaşan kişiye dönüş yaparak sıkıntılarını giderdiğini söyledi. Böyle bir duyarlı vali ben hiç görmedim. Kendisi gidemese de o insanlara kurum yetkilileri ile ulaştığını anlattı.

Kırsal kesimde yaşayan insanlara imkanlar ölçüsünde hizmet götürmeye çalışarak Aksaray’ı adım adım dolaşmaktadır. Hoşgörülü ve güler yüzü ile insanlarla iletişim kurması halkın kendisini sevmesine neden olduğunu hepimiz bilmekteyiz.

Hasan Dağı eteklerinde yaşayan yayla insanları ile geçtiğimiz günlerde program esnasında görüştüm. Söyledikleri ise, “Biz bu güne kadar hiçbir vali görmedik. Bizimle geldi sohbet etti, dertlerimizi dinledi, oturup közde pişirdiğimiz çayımızı içti. İhtiyaç sahibi olanlara destek olup yardım etti. Yol sorunu vardı hemen başlayarak yolumuz yapılmaya başladı” dediler.

Herkes vali beyi sevgi ile anlattı ve çok memnun olduklarını söylediler. Belki bir çok kişi yaylada insan olduğunu bilmezken bir vali tepelerde yaşayan insanları ziyaret edebiliyor. Hasandağı yollarının asfalt çalışmasına anında başlatıyor.

Eğitimci olması nedeni ile ilimizde eğitime büyük önem veriyor. Baymış bölgesindeki devlete ait dinlenme ve park alanını mezbelelikten kurtarıp herkesin rahat bir şekilde gidip geleceği yer haline getirmeye çalışması takdire şayandır.

Aksaray’ın aslında öyle küçümsenemeyecek bir durumda olmadığını söyleyen Aydoğdu, “ Aksaray bana göre Nevşehir'den daha çok gezilip görülecek yer. Nevşehir sadece peri bacaları ile turizme hizmet ediyor. Ancak Aksaray çok yönlü kültür ve manevi alana sahip. Ancak bir çok değerler yeterli gün yüzüne çıkarılamamış dedi.

Narlı Göl bölgesine yapmak istediği seyir terası ile ilgili bir anısını anlattı. Niğdeli yetkililerin sınırlarımızı işgal ediyorlar diye kendisini Bakanlığa şikayet ettiklerin ve Bakanın kendisini aradığını, Bakan Beye konuyu anlatınca çalışmaya devam etmesini istediğini aktardı. Gerçekten azimli ve girişken bir valimiz var.

Benim gönlüm Sayın valimizin uzun dönem ilimizde görev yapması. Böyle halkın gönlüne giren ve çalışkan bir valiyi bulmak çok zor. Benim genel kanaatim ilk defa böyle bir şansa sahibiz. Birde kulakları çınlayısıca Selami Altınok bu şekilde idi ama şartlar onun ömrünü Aksaray’da kısa tuttu. Sayın valimize hep birlikte sahip çıkarak uzun süre hizmetini görmeliyiz. Aksaray’ı kendine dert eden ve bazen uykularını kaçtığını söylemesi çok güzel. Bizde kendisine başarılar diliyoruz.

Bu yazı toplam 557 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.