Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

2 Cihan Saadeti İçin Altın Kurallar

Gelip geçici bu imtihan dünyasında bulunan inançlı müslümanlar olarak hayatımızı İslam'ın hükümlerine göre yaşamak zorundayız. Her zaman nefis muhasebemizi yapmalı ebedi kurtuluşu kazanmak için çalışmalıyız. Hayatımızın merkezine Tevhidi almalıyız. Allah’ın varlığına birliğine, sağlam inanıp kesinlikle şirkten uzak durmalıyız.

Her birimiz öncelikle kendimizden sorumluyuz. İyiliklerimizi artırıp kötülüklerden de uzak durmalıyız. Ferdin sadece kendini ıslah etmesi ve kendisi ile meşgul olması yeterli değildir. Her fert ailesinden, yakınlarından ve aynı zamanda toplumun ıslahından da sorumludur. Kendimizi, aile efradımızı ve bütün insanlığı iyiliğe sevke dip, kötülüklerden koruyup kurtarmak için çalışmak zorundayız.

Nefis ve şeytan düşmanlarından dolayı zaman zaman gaflete hataya düştüğümüz konular olmaktadır. Hatalarımızı, günahlarımızı nasuh tövbe ile temizlemeye, sevaplara tebdil etmeye gayret göstermeliyiz. Bu gayreti gösterirken farkındalık oluşturmamız gerekir diye düşünüyorum. Mesela;

Evimizde aile efradımıza üç şeyi sürekli teşvik etmeliyiz: Başımıza gelen sıkıntıları aşmak için sabrı, rabbimizin nimetleri, ikram ettiği sağlık, sıhhat, âfiyet için şükrü, sahip olduklarımıza rıza gösterip kanaati öğrenip uygulamalıyız.

Evimizde aile fertlerimizle birlikte 3 şeyi çoğaltmalıyız: Biz Müslümanları değerli kılan Duayıistiğfarızikri hayatımızın merkezine almalıyız.

Evimize üç şeyi kesinlikle dahil etmemeliyiz: Faizihaksız kazancıharam içecek ve yiyecekleri.

Evimizde üç şeyden sakınıp korunmalıyız: Gıybet, tartışma, küskünlük.

Evimizde aile fertlerimizle birlikte üç şeye çeki düzen vermeliyiz: Televizyonda izlenecekler ve izlenmeyecekleri öncelikle belirlemeli, İslam'a aykırı, değerlerimize yabancı hiçbir programı izlememek gibi. Ayrıca Televizyon karşısındaki saatlerce zaman kaybının önüne geçmekte önceliklerimiz arasında olmalı. Televizyona olduğu gibi telefon ve internet sosyal medyada geçirdiğimiz zaman ve içeriklerine de dikkat etmek zorundayız.

Evimizde üç şeyi aksatmadan devam etmeliyiz: Cemaatle namazlarımızı kılmayı, Kur’an-ı Kerim Tilavetini, Sohbeti.

Evimizde üç bağlantıyı kesmeden sağlam devam ettirmeliyiz: Akrabalarla, komşularla, gariplerle irtibatımızı sürekli sağlamalı ziyaretleri aksatmamalı, maddi ve manevi destek vermeliyiz.

Evimizde üç şeyi azaltmalı her alanda israfı önlemeliyiz: Çok yemek yemeyiçok uyumayıçok konuşmayı malayaniyi faydasız, anlamsız boş sözleri ter edip ya hayır söylemeli ya da susmalıyız.

Evimizde üç şeyi kesinlikle terk etmeliyiz: Eleştiriyikınamayıiğnelemeyi.

Evimizde aile fertlerine üç huyu kazandırmalıyız: Yumuşak huylulukKolaylaştırıcılıkBağışlayıcılık.

Evimizde aile fertleri arasında üç şeyi ihmal etmemeliyiz: Helalleşmeyiözür dilemeyiteşekkür etmeyi.

Evimize üç duanın girmesine gayret etmeliyiz: Ana-babalarımızınariflerinsalihlerin duası.

Evimizde üç şeyi hiç ihmal etmeyeceğiz: Okumayıöğrenmeyiöğrendiklerimizi anlatmayı ve amel etmeyi.

İyiliği emir, kötülükten nehiy toplumun kendi kendine otokontrol sistemini sağlamaya yönelik olan bir farzdır. Bu farz, ne kadar samimiyetle, planlı, programlı olarak önce fert, sonra aile içinde uygulanırsa toplumsal alanda da olumlu yansımaları olur. Sonucunda toplumdaki suç oranları azalır, sevgi, kardeşlik, barış ve huzur artar. İslâm ile insan arasındaki bütün engellerin gerçek anlamda kaldırıldığı, zulümlerin son bulup mazlumların muzaffer olduğu bir dünya da yaşamayı hedeflemek en büyük arzumuz olmalıdır.

Allah, her birimize İslam’a göre gerçek anlamda hayat yaşamayı, iyiliklerimizi artırıp iyi örnekler olup kötülüklerden sakındırmaya çalışanlardan olmayı nasip eylesin.

Bu yazı toplam 323 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.