Alaboyun Başkanlığa aday mı?

Sayın Alaboyun gerçekten adaylık düşünüyor mu yoksa birileri bunu maksatlı olarak bir başka birilerini rahatsız etmek için kamuoyuna fısıldıyor muydu? Tüm bu soruların cevabını Alaboyundan aldım.

Sayın Alaboyun ile samimi olmam nedeni ile benim bileceğimi ya da haberimin olacağını düşünen birçok kişi bu soruyu bana soruyorlar. Hatta birkaç gün önce bazı parti yöneticilerinin de olduğu bir ortamda bu konu tartışılırken ben konunun üzerine geldim. Çok erkenden bu konunun tartışılmasından rahatsız olduklarını söylediler. Bende bu konuyu başkalarının ya da Ali Rıza Beyin sempatizanlarının çıkardığını söyledim.

Bundan 15 gün önce yanımda bir başka dostumun da olduğu üç kişilik sohbetimizde Sayın Alaboyuna kamuoyunda aday olacağınız tartışılıyor doğrumu diye sordum. Son 15 gün içinde yine adaylık konularının bir hayli kamuoyunda gündem oluşturduğunu gördüm ve dün gece Sayın Alaboyun’la bir saate yakın bu konuyu görüştüm. Kendisi bana net cevaplar verdi ve adaylığı ile ilgili bakın bana neler söyledi:

“ Ben hiçbir yerde Belediye Başkanlığına adayım demedim, bunu bana 15 gün öncede sordun aynı şeyi söyledim. Beni tanıyorsun böyle bir düşüncem olsa ben el altından fısıltı yaymam açıkça söylerim. Mahalli seçimlerden sonra 17 ay Milletvekilliği olan bir Milletvekilinin aday olma talebi olamaz. Üstelik kendi partisinden bir Belediye başkanı varken. Bu ancak muhalefet partisinden Belediye Başkanı olurda Başkanlığın alınması için böyle bir şey düşünülür.

Belediye Başkanlığı seçimine 2 iki yıl varken Belediye Başkan adaylığının tartışılır olmasını düşündürücü buluyorum.

Bizler üç milletvekili idik bizim dışımızda 48 aday adayı daha ben Milletvekili olacağım diye çıktılar. Bizim başarısızlığımızdan dolayı aday adayı olmadılar, sonuçta bu kadar aday adayı içinde Sayın Başbakanımız bizleri başarılı buldu ki tekrar aday yaptı. Mevcut Başkan varken seçim sürecinde 9-10 aday adayı çıkması normaldir, buda Ak Partinin zenginliğini gösterir. Kimsenin hayıflanmasına gerek yok aday adaylarının çıkması gayet normal.

Bunu biz Milletvekilleri, Başkan, patimiz ve siyaset yapan herkes normal karşılamalı. Aday adaylığı ile adaylık karıştırılmaktadır, birden fazla aday adayı olabilir. Parti adaylığında partiler Milletvekilliğinde 3, Belediyede 1 aday gösterirler. Birde aday adayları arasında aday gösterme Sayın Başbakanımız ve Partimizin yetkili organları yetkilidir.

Milletvekili süremin dolmasına yakın bir dönemde Aksaraylı hemşerilerimin beni gönüllerindeki bir yere aday gösteriyor olmalarından da rahatsız olmam. Fakat biz siyaseti siyasetin kuralları ve siyaset etiği içerisinde yaparız” diye açıklamada bulundu.

Bir gazeteci olarak bu açıklamadan anladıklarıma gelince, Sayın Alaboyun ben aday değilim. Ama Aksaraylı hemşerilerim beni Milletvekilliğimin son döneminde gönüllerinde Belediye Başkanı olarak görmek istiyorsa buda benim için mutluluk verici. Sayın Başbakanın Meclisi boşaltmayacağını düşünüyor, birde benim partimin şuanda bir başkanı varken böyle bir çekişmenin içinde olmam dediğini hissettim. Ha şunu da söyleyebilirim Sayın Başbakan son dönemi olan bazı milletvekillerini illerinde Belediye Başkanı olarak görmek istediğini açıklarken, kendisinin de bir nefer olarak il il gezip çalışmalara katılacağını söylüyor.

Burada bir fikir yürüteyim, geçen Milletvekili seçimlerinde adaylık için nabız yoklayıp adaylığa hevesli olan Sayın Belediye Başkanımız Palta’ya Sayın Başbakan gel seni önümüzdeki Milletvekili seçimde Ankara’ya alalım. Ali Rıza beyi de Belediye Başkanlığına aday yapalım, dese kim itiraz edebilir? Bu bir düşünce hadi gerçekleşti Sayın Başkan Palta ben Ankara’ya gitmem mi diyecek?

Uzun lafın kısası seçime daha iki sene kala bu söylentiler bir senaryo. Zaten Sayın Alaboyun da Partisinin mevcut Belediye Başkanı varken böyle bir açıklamanın yakışık almayacağını söylüyor. Ama Başbakan hadi Aksaray’a Başkan adayı ol derse yapacağı bir şeyde yok. Siyasette akşamdan sabaha çok uzun zaman, kim öle kim kala. En güzeli bekleyelim görelim.

Bu yazı toplam 1971 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum