Dün Ayakkabısız okudu, bugün 35 ülkeye ihracat yapıyor

Çarşamba günü Cumhurbaşkanımızın, kardeş belediyeler” toplantısına katılmak üzere Eşmekaya Belediye Başkanımız Sayın İsmail Güneş’le Ankara’ya gittik. İsmail başkan kasabası ile ilgili görüşmeler yaparken, bende bazı ziyaretlerde bulundum. İlk olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olunca, bakanlıkta nerede ise 10 yakın Aksaray’lı olunca bizde burada tanıdığımız hemşehrilerimizi ziyaret ettim. Eski Belediye Başkanı bakan danışmanı Sayın Haluk Şahin Yazgı ve kısa dönem başkan yardımcılığı yapan Alper Kula ile bir araya gelerek uzun uzun sohbet etme imkanı buldum.

Bakanlıkta Ak Parti Milletvekili adayı Muhammed Aktaş’da bulunmaktadır. Kendisi bakanlık dışında olduğu için görüşme imkanı bulamadım. Sohbetimiz geçmişten günümüze nostalji ile sohbetimiz devam etti ve daha sonra bakanlıktan ayrıldım.

Ardından çok merak ettiğim ve 35 ülkeye ihracat yapan Eşmekaya’lı iş adamımız Ahmet Yaşar Eşmekaya’yı ziyaret ettim. Renkli kişiliğe sahip olan ve reklamı pek sevmeyen Eşmekaya ile güzel bir sohbetimiz oldu.

Ahmet Yaşar Eşmekaya Ankara’da kurduğu, “ elite organik” meyve suyu ile marka olmuş bir isim. %100 organik meyveden yapılan hiçbir ilave şeker , koruyucu ve katkı maddesi olmayan meyve suyu üretiyor ve bunun % 95 yurt dışında 35 ülkeye ihraç ediyor. % 05 de ülke içine satıyor. Yani yüzde yüze yakın dış ülkelere ihraç ediyor.

Kendisini dinlerken yaşam hikayesini anlattı ve azmin çalışmanın sonucu bu başarıyı elde ettiğini gördüm. 4 ve 5 sınıfı Eşmekaya’da okuyan Eşmekaya ayağına giyecek ayakkabı bulamadıklarını söyledi. 15 yaşında babası vefat ettikten sonra hem çalışıp hemde okuyarak bu günkü başarıyı elde ettiğini söyledi.

Devam zorunluluğu olmayan Ticari Bilimler Akademisini bitiriyor. Bu arada Töre dergisini çıkarıyor, ardından mali müşavirlik yapıyor. Tabi bir oğlu olan evladı okulu bitirip mastırını tamamladıktan sonra organik meyve suyu üretimine başlıyor ve bugünkü duruma geliyor.

Toplumun ve gençlerin okumasına çok önem veriyor. Bu nedenle de Eşmekaya ya bir Anadolu Lisesi yaptırıyor. Yine Aksaray’daki Trafik Eğitim merkezini yaptırıyor. Ankara Etimesğut Otzmliler için bir okul yaptırıyor.

Günümüzde okumuş teknik elaman sıkıntısı çekildiğini söyleyen Eşmekaya bu alanda okullar yapılması lazım diyor. Ülkemizde bu alanda insan eksikliği olduğunu söyleyerek buna çok önem verdiğini söyledi. Bizde böyle bir başarılı iş adamımıza başarılar diliyoruz.

Buradan TBMM gittim, Milletvekilimiz Cengiz Aydoğdu ve Ramazan Kaşlı vekilimizi ziyaret ettik. Cengiz Beyin komisyonda Amasya’da ölen bir çocuğun soruşturması nedeni ile ifadeler aldığı için görüşmemiz kısa sürdü.

Ramazan Kaşlı vekilimizle görüşmemiz uzun oldu ve kendileri ile eski dostluğumuz nedeni ile uzun uzun sohbet etme imkanı bulduk. Daha sonra mecliste oylama olduğu için kendileri oylamaya katılmak üzere ayrıldık.

Tabi iki vekilimizi ziyaret edip diğer vekillerimizi ziyaret etmemek olmazdı. İlknur İnceöz ve Ayhan Erel yerlerinde olmadığı için görüşme imkanı bulamadığımı buradan ifade etmek istiyorum.

Tabi asıl katılmak istediğimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın, “ Kardeş belediyeler” toplantısı idi. Buraya da katıldık, ama çok yoğun bir kalabalık vardı. Çoğu insanlar dışarıda kaldığını söyleyebilirim. Bir Ankara ziyaretimiz bu şekilde sona ererek tekrar ilimize döndük.

 

Bu yazı toplam 878 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.