Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Esad, kimyasal silah kullanarak insanlık suçu işlemiştir

Esad, kimyasal silah kullanarak insanlık suçu işlemiştir

Zaten bu ailenin sicili geçmişte de bozuktu. Zalim Firavun Hafız Esad’ın yapmış olduğu katliamları, kullandığı kimyasal silahları herkes bilmektedir. Bu defa da aynı Zalimliğe oğlu Esad devam etmiş ve açıkça insanlık suçu işlemiştir.

Hakikaten merak ediyorum, bu kadar Zalimce insanlık suçu işlenirken, Birleşmiş Milletler, harekete geçmesi gerekenler nerededir? Hala neyi beklemektedirler? Bu gün yapılan katliamlara dur demeyecekse, kapatın bu kurumları... İnsan haklarından bahsedilerek ikiyüzlülük yapılmasın. İnsanlıktan nasibi olanlar, insanlıktan nasibini kaybetmiş olanlarla şerefli bir şekilde mücadele etsin. Zaten başka çare de kalmıyor. Şeref ve haysiyetini kaybedip, Zalimin yanında yer almaktansa, şerefi ile mücadele ederek zafere ulaşmak veya bu uğurda Şehit olmak en güzel neticedir.

Ayet-i Kerimelerde: ”Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (haksız yere) bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur. Peygamberlerimiz onlara apaçık deliller getirdiler; ama bundan sonra da onlardan çoğu yine yeryüzünde aşırı gitmektedirler.” (Maide Suresi âyet:32)

“Kim bir Mü’mini kasten öldürürse cezası, içinde ebediyen kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap etmiş, onu lânetlemiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.” (Nisa Suresi âyet:93)  İslâm ceza hukukuna göre bir Müslümanı haksız yere ve bilerek öldüren kimsenin cezası kısasdır. Bunu affetme selahiyeti yalnızca maktulün ailesine aittir; bunlar isterlerse kısas gerçekleştirilir, yine istemeleri halinde Kısası uygulatmayıp yerine diyet talep ederler, isterlerse de hem kısas, hem de diyet ’ten vazgeçip bağışlarlar.

“Onların kalplerinde bir hastalık vardır. Allah da onların hastalığını çoğaltmıştır. Söylemekte oldukları yalanlar sebebiyle de onlar için elîm bir azap vardır.” “Onlara: Yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman, «Biz ancak ıslah edicileriz» derler.” “Şunu bilin ki, onlar bozguncuların ta kendileridir, lâkin anlamazlar.” (Bakara Sûresi âyet:10-12)buyrulmuştur.

Mü’min’in, Kâfir’in ve Münafık’ın özelliklerini gerçek anlamda anlamak için Kur’an-ı Kerim’in bütün âyetlerini  bilerek değerlendirme yapmamız gerekir. Bakara Sûresinin ilk yirmi bir âyetinde; Mü’min, Kâfir ve Münafıkların özellikleri bizlere haber verilmektedir. Siz değerli okuyucularıma, bahsettiğim âyet-i kerimeleri okumanızı tavsiye ediyorum. O zaman konu bütünlüğü sağlanmış olacak, yaşadığımız bu olayları anlamamız kolaylaşacaktır.

Cenab-ı Allah (c.c.),Bakara Suresinin başında önce yüce kitabı Kur’an’ı Kerimden, O’nun muttakiler için bir yol gösterici ve hidayet kaynağı oluşundan, sonra da gayba İmandan ve İslam’ın temelini oluşturan ana vazifelerden söz etmiş ve bu arada insanları inanç yönünden üç guruba ayırmıştır: Birincisi Mü’minlerdir; onların vasıfları ilk beş ayet-i kerimede özetlenmiştir. İkincisi Kâfirlerdir; onların durumu da altıncı ve yedinci ayetlerde özetlenmiştir. Üçüncüsü, Münafıklardır; bunların durumları da geniş bir şekilde ele alınarak 8. ayetten 21. ayete kadar geçen ayet-i kerimelerde açıklanmıştır.

Kur’an, insanlığa doğru yolu göstermek için gönderilmiş bir kitaptır. Bu itibarla ilk önce kendisine muhatap olan insanlığın doğru veya yanlış inanç durumunu, bunların getirdiği mesuliyetleri, doğruya veya eğriye inanan insanın dünyada ve ahirette karşılaşacağı neticeleri izah etmiştir. Bu dünya ya imtihan için gönderildiğimizi açıkça bildirmiştir. Suriye'de ve diğer bölgelerde açıkça insanlık suçu işlenmekte, bu durum karşısında her birimizde imtihan edilmekteyiz. Bu olaylara seyirci kalmamamız gerekmektedir. Bu olaylara karşı kalben buz etmek İmanın en zayıf noktasıdır.  İmanımızın en zayıf noktada olmaması için, hiç değilse sözlerimizle, dualarımızla, kısacası Maddi ve Manevi desteklerimizle tarafımızı açıkça belli ederek, öneri ve eleştirilerimizi yapmak zorundayız. Bu destek sayesinde hiç değilse Zulme maruz kalan bölgelerdeki kardeşlerimiz de,  canlarını ortaya koyarak, Şehadeti özleyerek, mücadele etmeleri neticesinde, Allah (c.c.) yardımı gelecek ve zafer elde edilecektir.

Bu günler, gerçek anlamda Müslümanların, kardeş olup olmadığımızın test edildiği günlerdir. O’nun içindir ki; içinde bulunduğumuz Zulümlerin arttığı bu günlerde; Suriye, Mısır, Doğu Türkistan, Çeçenistan,  Arakan, Afganistan, Irak, Filistin v.b.  yeryüzünde iç ve dış işgallere karşı mücadele eden kardeşlerimizin yanında olmak ve onları desteklemek Müslüman olan herkesin İmani, İnsan olan herkesin de asli, İnsanlık görevidir diye düşünüyorum.

İnsan doğmak insana İlahi bir ihsandır

Zalimlere karşı mutlaka tek yürek, tek bilek olmamız gerekir. Bana ne, beni ilgilendirmez diyemeyiz. Zorda kalanlara el uzatıp yardım yaptıkça, imanımızın güçleneceği, hem de yeryüzünde adaletin tesis edileceği gerçeğini unutmayalım. Zulüm bizlere dokunmadan, Zalimlerle mücadele edelim.

Zalim Firavun Esad’ın, Sisi’nin ve bütün hainlerin; kadın, çocuk, yaşlı, genç, hasta demeden acımasızca yaptığı kanlı Kimyasal, Silahlı v.b. saldırılarını şiddet ve nefretle kınıyorum. Bütün insanlığın ve Ülkelerin ellerinden gelenlerini acilen yapmaları gerekir. Yeryüzünde artık sevgi, hoşgörü, adalet hakim olsun. Yüzlerden tebessüm ağızlardan dua noksan olmasın. Yarınlarımız da barış, huzur ve mutluluk hayatımıza hakim olsun. Biz Müminler, zerre miktarı iyiliğin de, kötülüğün de karşılığının görüleceği ahiret hayatına inanıyoruz. Zalimlerde bir gün mutlaka öleceklerdir. Yaptıklarının cezasını mutlaka bulacaklardır. Allah (c.c.); İslâm’ı en güzel yaşayanlardan olmamızı, öldürenlerin safında değil, insanlar yaşasınlar diye mücadele edenlerden, İnsanlığını unutmayıp aklı selimle hareket eden Şuurlu Müslümanlardan olmamızı nasip eylesin. Rabbim, bütün şehitlerimize Rahmet eylesin! Yaralılara acil şifalar lütfetsin.  Sıhhat ve afiyetler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ömer Lütfi Ersöz Arşivi