Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Helâl kazanç ve helâl lokma’nın önemi

Helâl kazanç ve helâl lokma’nın önemi

Yapacağımız bütün ibadetlerin makbul olmasının en temel ve vazgeçilmez şartı alın teri ile helâl yoldan kazanılan, helâl lokmadır. Müslüman,tamahkâr olmadan, helâl yoldan kazandıkları ile iktifa edip, ibadet ve taatlarınıemredilen şekilde yapmalıdır.

Allah (c.c.)’tan bol,bereketli helâl kazanç istemeliyiz.Helâl lokmayı temin etmek içinde elimizden geldiğince çalışmalıyız.Bu istek ve çalışmalarımıza rağmen arzu ettiklerimizi temin edememişsek şöyle düşünmeliyiz. Belki de çok imkâna sahip olmak benim kurtuluşuma değil, dünya imtihanını kaybetmeme vesile olacaktı dememiz gerekir.

Şunu kesinlikle unutmamalıyız ki; dünyevi, maddi konularda bizlerden daha az imkâna sahip olanlara bakarak şükrümüzü artırmalı, onlara yardımcı olmak için çalışmalıyız. Uhrevi, Manevi konularda ise bizden daha iyi yaşayanları örnek alıp,onları geçmek için tatlı ve güzel bir yarışın içine girmeliyiz.

Maalesef günümüzdeki mukayeselerin bir çoğu hep dünyevi anlamda yapılmakta, uhrevi değerlendirmelere ise  hep mesafeli olunmaktadır. Bu izahımızı birkaç örnek vererek açıklayalım. Dünyevi mukayeseler yapılırken, Ahmet bey’in Trilyonları, Yatları, katları, pahalı otomobilleri var denilerek hep ona özenilmekte,fakat uhrevi mukayeseler nedense çok yapılmamaktadır.Esasen,Mehmet bey, beş vakit namazını camide cemaatle kılmakta, gece teheccüd’e kalkmakta,helâlinden kazanıp helâl lokma yemekte v.b denilerek onu geçmemiz için tatlı bir yarışın içine girmemiz gerekmektedir.

Âyet-i Kerîmelerde:“Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helâl ve temiz olanlarından yiyin, şeytanın peşine düşmeyin; zira şeytan sizin açık bir düşmanınızdır.” “Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz olanlarından yiyin, eğer siz yalnız Allah'a kulluk ediyorsanız O'na şükredin.” (Bakara Sûresi âyet:168,172) “Ey Peygamberler! Temiz olan şeylerden yiyin; güzel işler yapın. Ben sizin yaptıklarınızı hakkıyla bilmekteyim.” (Mü’minunSûresi âyet:51) buyrulmaktadır. 

Mü’minun Suresinin 51. Âyet-i Kerimesinden;Peygamberlere ve onların sonuncusu olan Hz. Muhammed (s.a.s)’e yöneltilen bu hitaptan, inkârcıların kanaatlerinin aksine, Peygamberlerin de birer beşer olduğu ve onlar için, Allah’ın lütfu olan güzel ve helâl rızıklardan yararlanmanın bir kusur olmadığı, asıl önemli olan ve onlara yaraşan şeyin, iyi davranışlarda bulunmak, Allah’a en güzel şekilde kulluk etmek olduğu anlaşılmaktadır.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s) Hadis-i Şeriflerinde: “Hiç kimse kendi elinin emeğinden daha hayırlı bir yiyecek asla yememiştir.”(Buhâri, Büyû, 15 ) “Haram lokma ile beslenip büyüyen bir insan ateşe daha layıktır”(  Tirmizî, Cum’a, 79) buyurmaktadır.    

Kazançlarımızda haramdan ve haram şüphesinden kaçınmak için gayret göstermeliyiz.Yaşadığımız bu zaman dilimini çok iyi değerlendirmeli, koşuşturma içinde olduğumuz, zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız günlerimizde, haramlardan sakınıp,helaller dairesinde hayatımızı yaşamalıyız. Helallere sahip çıkamayıp yitirdiğimiz zaman kazançlarımızın bereketi kaybolur, evimizin, ailemizin huzuru kaçar.Helâl kazanç ve helâl lokmaya azami gayreti gösterirsek hem dünyevi, hem de uhrevi âlemde kurtuluşa erenlerden oluruz.

Her an ve her zaman kendimizi hesaba çekmeli, vicdanımızın sesini dinlemeliyiz.Kendimizden, cüzdanımızdan, soframızdan emin olmak için haramı, helali mutlaka ve daima hatırlamalıyız.Bu hatırlayışımız helâl’e gidip, haramlardan korunmamıza vesile olmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanlığımız, toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla bu sene Ramazan ayında “Helâl Kazanç-Helâl Lokma” konusunu gündeme taşımıştır. Böylesine önemli bir konuda toplumu bilgilendirmek, bütün yönleriyle anlatıp, Müslüman kardeşlerimizi bilinçlendirip,şuurlandırmayaçalıştıkları için Diyanet İşleri Başkanlığımızı gönülden tebrik eder, buna benzer çok güzel başarılarla dolu hizmetlerinin daim olmasını dilerim.

Bu vesileyle Ramazandan gereği gibi müstefit olup kazançlı çıkmayı, her zaman helâl ve bereketli rızıklar peşinden koşup, haramlardan uzak durarak güzel ahlâk sahibi olmayı Rabbim, her birimize nasip eylesin. Sıhhat ve âfiyetler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ömer Lütfi Ersöz Arşivi