Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Hz. Mevlana'ın yedi sırrı ve Hz. Mevlana'da İlahi Aşk Kitapları

Bu nazik davranışından dolayı değerli kardeşimi en içten dileklerimle kutlar,daha nice böyle güzel Kitaplar’a imza atmasını Rabbimden niyaz ederim.

Kazım Öztürk; 1949 yılında Konya’da doğdu. İlkokul ve İmam hatip lisesini Konya’da bitirdi. İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu.  Ülkemizin çeşitli yerlerinde ve Yurt dışında; eğitimcilik ve yöneticilik yaptı.

Çeşitli Dernek ve Vakıflarda; Başkanlık,Kurucu Başkanlık, Başkan Yardımcılığı, Basın Danışmanlığı, Dergilerde: Genel yayın Yönetmenliği görevleri ifa etmiştir.

Kazım Öztürk’ün:Çocuklarımıza Pratik Dini Bilgiler, Konya'da Dini hayat, Mevlana'nın Tefekkür Dünyası, İsrail İhaneti ve Gazze, Şems-i Tebrizi'nin Evrensel Mesajları, Hz. Mevlana'nın Evrensel Mesajları. İbn-i Arabi'nin Evrensel Mesajları, Hz. Mevlana'da İlahi Aşk Hz.Mevlâna’nın Yedi Sırrı isimli toplam dokuz eseri yayımlanmıştır. Bir çok gazete, dergi, internet sitelerinde Makaleleri Yayımlanmış olup, birçok Radyo ve Televizyon programları da mevcuttur.

Hz. Mevlâna’nın Yedi Sırrı kitabın’a , Güneş gibi olŞefkatte,Merhamette,Gece gibi ol ayıpları örtmekte,Akarsu gibi ol keremde,cömertlikte,Ölü gibi ol öfkede,asabiyette,Toprak gibi ol tevazuda,mahviyette,Ya olduğun gibi görün,ya göründüğün gibi ol , Hz. Mevlâna’nın Yedi Öğüdü ile giriş yapmıştır.

Halden âlâ halsizliğim,sözden âlâ sessizliğim,Ya Rabbi! Ben seninle olduktan sonra umurumda değil kimsesizliğim. Kitaplarının içeriği gerçekten çok güzel, Kuran-ı Kerim ve Sünnet merkezli olarak konular anlatılmış ve gerekli açıklamalar yapılmıştır.

Hz. Mevlana’nın eserlerinin çağlar ötesinden gelen, günümüze ulaşan önemli miraslardan olduğu gerçeği vurgulanmıştır. Hz. Mevlâna’nın eserlerinin önemli olmasını sağlayan ana unsurun,bütün hayatında ve eserlerinde temel dayanağının hep Kur’an ve Hadisler oluşudur. Hz. Mevlâ’na,bunları yorumlamış,bunlarla yoğrulmuş,sohbetleri ile çevresindekilere,eserleri ile de kendisinden sonra yaşayacaklara bunları en güzel şekilde anlatmıştır.

Güzel ve coşkulu bir anlatış,geçmişten,yaşadığı günlük hayattan verdiği binlerce güzel örnek,akıl , düşünce sahiplerinin gündemine Kur’an-ı Kerim’i ve Hadis-i Şerifleri taşımak içindir. Dünyamızın bir çok yerinde var olan ve insanlığı etkileyen ırkçılığa,teröre, her türlü şiddet ve hoşgörüsüzlüğe karşı;Hz. Mevlâna’nın düşüncelerinin,yorumlarının çözüm olacağı  aktarılmıştır.

Bu anlatmaya çalıştığım hususu öz olarak şöyle aktarmıştır;Kuran’ca yaşamak deyince,Hz.Muhammed(s.a.s.)’in yaşadığı gibi yaşamanın anlaşıldığı,Zaten;”Müslüman’ım” diyebilmek için mutlaka Kuran’ca yaşamaya mecbur olduğumuz anlatılmaktadır.Kuran’a göre yaşamak demek,Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.s.)’in yaşadığı gibi yaşamamız gerektiği vurgulanmıştır.

Hz.Mevlâna’da İlâhi Aşk Kitabının ön sözünde;”İLÂHİ AŞK” ASLINDA KULUN,Allah (c.c.)’a olan sevgisidir.Bu husus,Mesnevi’de Ney mecazında neyin,nasıl ve niçin inlediğinin hayretler içinde anlatılmasıdır.Gerçek kul,Allah (c.c.)’tan ayrılığın özlemini çekmekte,O’na karşı görevlerini yerine getirebilmek için bütün olumsuzluklara karşı çığlık atmakta,inlemektedir.Bu husus,ruhlar yaratıldığı zaman Allah (c.c.)’a verilen bir misakın sonucudur.Hz.Adem (a.s.)’la başlayan ve dünya durdukça devam edecek olan bu inilti,en mükemmel şeklini,Peygamberler,Veliler ,Allah (c.c.) dostlarında bulmuştur.İlâhi aşkı;Âşıkın,Maşuka yani Allah (c.c.)’a,Yaratanımıza karşı aşırı sevgisi şeklinde ele almak doğrudur demiştir.

Bu eserleri sebebiyle değerli Kardeşim,Kazım Öztürk’ü en kalb-i duygularımla tebrik eder,başarılarının daim olmasını Yüce Mevlâdan niyaz eder, sıhhat ve âfiyetler dilerim.

Bu yazı toplam 2790 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.