Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

İbadetlerimizde devamlılık ve önemi

 İbadetlerimizi en iyi şekilde her zamanyapmakla yükümlüyüz. Ramazan gibi müstesna dönemlerde ise, Kulluk görevimizin,sorumluluğumuzun zirve yapması da arzulanan bir husustur.Önemli olan,amellerinen sevimlisi, azda olsa devamlı yapılanıdır. İbadetlerin kabulünde devamlılıkesastır. Cenab-ı Allah(c.c.):“Namazkılanlar ki, onlar namazlarında devamlıdırlar.” (Meâric Sûresi âyet: 23)buyurmuştur.

İbâdetlerdeki devamlılık o kadar mühimdir ki, Efendimiz Hz.Muhammed (s.a.s.) bir Hadîs-i Şerîflerinde:

“Amellerin AllahTeâla’ya en sevimli olanı, az da olsa devamlı yapılanıdır.” (Müslim, Müsâfirîn,218., Buhârî, Rikâk,(18)buyurmuştur.

 Ramazan-ı Şerif te,Oruç tutup, namazları kılıp, Kur’an-ı Kerim Okuyup v.b. ibadetleri yapıpnefislerimizi terbiye ettik. Ramazan ayı boyunca sabrı, yardımlaşmayı,paylaşmayı, dayanışmayı ve kardeşliği en iyi bir şekilde öğrendik. Dünyanimetlerinin gelip geçici olduğunu, ahiret nimetlerinin ise kalıcı ve gerçekolduğunu anladık. Ramazan ayında yaptığımız ibadetleri ve kazandığımız güzelhasletleri Ramazan sonrasında da devam ettirmeliyiz. İbadetler sadece belli birsüre yapılıp sonra terk edilen şeyler değildir. Allah’a ibadet ömür boyusürmelidir. Cenab-ı Allah (c.c.): “ Ölümsana gelinceye kadar Rabbine itaat et.”(Hicr Sûresi âyet:99) buyurmuştur.

İnsanın yaratılış gayesi Allah’a ibadet etmektir. Allah’uTeala; “İnsanları ve cinleri ancak banaibadet etsinler diye yarattım.”(Zariyat Sûresi âyet:56) buyurmaktadır.Ramazan ayında oruç tuttuk, namazlarımızı da genel olarak cemaatle beraberkılmaya büyük gayretler gösterdik. Cemaatle beraber namaz kılma alışkanlığımızıömür boyu devam ettirmeliyiz. Zira cemaatle namaz kılmanın tek başına kılınannamazdan Yirmi yedi derece daha faziletli olduğunu unutmamamız gerekir.Ramazanda kazandığımız bir diğer alışkanlık da sabırdır. Hayatımızın tamamındaolması gereken özelliklerden birisi de sabırdır. İbadetlere devam etmedesabırlı olacağımız gibi günah işlememe noktasında da sabırlı olmalıyız.

Yağmur nasıl yeryüzünü temizler ve Allah’ın izniyle toprağabereket verirse, Ramazanda insanı kötülüklerden ve günahlardan öylece yıkar vetemizler. Yapılan ibadet ve taatlarla Allah (c.c.)'ın sevgisine mazhar olanMüslümanlar, bu güzel durumlarını devam ettirmelidirler. Ramazan bitti diyeİbadet ve taat'tan uzak durmamak gerekir. Güzel davranışlarımızı devamettirerek, her türlü kötülüklerden gereği gibi kaçınmalıyız. Ramazan-ı Şerifdışında da Kur'an ve Sünnet çerçevesinde hayatımızı yaşamaya özengöstermeliyiz. Allah(c.c.)'a ve Resulü Hz. Muhammed (s.a.s.)'e karşıgörevlerimizi hiç bir zaman aksatmamalıyız. Bilmeliyiz ki, ibadetlerdedevamlılık esastır.

Cenâb-ı Hak, Mübarek günleri ve bilhassa Ramazân-ı Şerîfi,kulluk hayatımızı gözden geçirerek eksiklerimizi telâfî etmemiz, iyiliklerimizidaha da artırmamız için hususi fırsatlar olarak lütfetmiştir. Aslında bu gibizamanlara verilen bu İlâhi teşvikler, Allah(c.c.)’ın biz kullarına ömrümüzboyunca yaşamamızı emrettiği makbul bir ibâdet hayatının temelini teşkil edecekmahiyettedir. Mübârek zamanlarda kazanılan ibâdet vecdini ve çok ulvi kullukkıvamını bütün bir yıla yayabilmemiz gerekmektedir.

Ramazan-ı Şerîfte eda edilen ibâdetler ve taâtlar ileerişilen müstesnâ kulluk derecemizin durumu, ekilen bir tohum gibidir. Butohumun verimli veya verimsiz olması, yılın her gününde de aynı anlayışlaibadetlerin yapılıp yapılmaması ile doğrudan ilgilidir. Yani Ramazan’dakazandığımız güzel hasletleri ve kalbî olgunluğu, Ramazan’dan sonra devamettirmemizle mümkün olur. İbâdetlerimizin Allah (c.c.) katındaki makbuliyetseviyesi devamlılığı sayesindedir.

Unutmamak gerekir ki İslâmi bir yaşam, belli zamanlara hasbir özellik değildir. Esasen ömür boyu devamı istenen bir takvâ hayatıdır.Ramazan-ı Şerîften sonra ibâdet hayatımız hususunda rehavete kapılmamak, o aydakazanılan güzel hasletleri ve manevi hatıraları unutmamak, halisane niyet veamelleri terk etmemek gerekir. Böylece Ramazanda elde ettiğimiz manevi iklimimuhafaza ederek Ramazan dışındaki aylarda da devam ettirmiş oluruz ki gerçekanlamda kurtuluş o zaman elde edilebilir.

İbâdetlerde devamlılık Müslüman’ın asli görevidir. Sabır veSebat ile devam edildiği takdirde, neticede çok büyük birikimlerin meydanageleceği muhakkaktır. İbadetlerimizde devamlılığın önemi çok büyüktür.Deryaları derya yapan yağmur damlalarının sürekliliğidir. Damlalar birikebirike umman olur. Bizler de, İmtihanı kazanmalı ve kendi Ummanımızıoluşturmalıyız.

Bu itibarla sadece mübârek gün, gece ve ayları ihyâ edipdiğer zamanlarda, İbadet ve taât’tan uzak kalmak çok büyük bir yanlıştır.Ramazan ayında kazandığımız güzel alışkanlıklarımızı sürekli olarak yapalım vegerçek kurtuluşa erelim. Sıhhat ve afiyetler dilerim.

www.omerlutfiersoz.blogcu.com

omerlutfiersoz@gmail.com 

 

Bu yazı toplam 1907 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.