Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

İmam Hatip Okullarının Ülkemize Kazandırdıkları

Öncelikle bütün okullarımızın ve öğrencilerimizin çok önemli olduğunu, geleceğimizin teminatı gençlerimizi hem müspet, hem de dini ilimler ile mücehhez yetiştirmemiz gerektiğini belirtmek isterim. Milletimize dinimiz İslâm’ı en doğru şekilde anlatacak bilgili donanımlı İmam-Hatip nesli lokomotiflik görevini yerine getirmektedir.

Türkiye’mizin maddi ve manevi alanda güzelleşmesine bütün okullarımızdan mezun olan evlâtlarımız katkı sağlamaktadırlar. İmam-Hatip Okullarından mezun olan evlâtlarımız müspet bilim ile birlikte dini ilimleri, Kur’an ve sünnet ’in hükümlerini doğru bir şekilde öğrendikleri için toplumumuza çok güzel öncülük etmişlerdir. Girdikleri sınavlardaki başarıları da aşikârdır. Dini istismar ederek yanlışa sevk etmeye çalışan FETÖ ve benzeri hainlerin tuzaklarını İmam-Hatip nesli boşa çıkarmak için öncülük etmiş, milletimizin yanlıştan korunmasında çok önemli gayretleri, hizmetleri olmuştur.

Konya İmam-Hatip Lisesinden 1979-1980 eğitim-öğretim yılında mezun olmuş bir kardeşiniz olarak, bu güzide okullarımız da, Vatanımızı, Milletimizi, Ezanımızı, Bayrağımızı, bütün kutsal değerlerimizi sevip gerektiğinde hiç tereddüt etmeden şehadete gidebileceğimiz öğretilmiştir. Ayrıca, öğrenilen bilgilerin davranışlara dönüşmesi ile önderlik edip örnek olmuşlar, bilgili, donanımlı, dürüst, ahlâklı olup, manevi ve maddi yönden başarılı olmamız için çok çalışmamız gerektiğini de kavratmışlardır. İmam-Hatipler; sadece din adamı yetiştirmek için değil, her meslek alanında İmanlı, ahlâklı, işinin ehli kişilik sahibi nesilleri yetiştirip milletimizin bütün yönleri ile ayağa kalkmasını hedeflemiştir.

Kişiler hangi meslekleri seçerlerse seçsinler, mutlaka ama mutlaka dini eğitim almalıdırlar. İbadet yapabilecek kadar dini bilgilere, Askerinde, İş adamının da, Savcının da kısacası herkesin ihtiyacı vardır. Allah (c.c.), korkusundan yoksun olanların, her türlü kötülüğü, caniliği, hainliği yapması kaçınılmaz bir sonuçtur. Ergenlik döneminden önce dini eğitimi doğru bir şekilde verilen gençlerin yanlış yapmayacağı, ifrat ve tefritten sakınarak daima itidalli olacakları, tarihsel süreçten çok net anlaşılmaktadır. İmam Hatip Okullarında; hem dini, hem de müspet ilimleri öğrenen, cefakâr Anadolu insanı, bin bir fedakârlıkla okuyup bu güzel ilim, irfan yuvalarından mezun olmuşlar, güzel milletimizin hür ve bağımsız olması için yoğun çalışmışlar, sonucunda da başarılı olmuşlardır. Bu güzel okullarımızdan mezun olan birçok kardeşimiz; “Cumhurbaşkanı, Bakan, Milletvekili, Gazeteci-Yazar, İş Adamı, Profesör, Din Adamı, Öğretmen, Doktor, Hâkim, Savcı, Kaymakam, Vali” v. b. görevlerde bulunmaktadırlar.

Atasözümüzde güzelce ifade edildiği gibi; “Ağaç yaş iken eğilir.” Bu gerçekten hareketle, çocuklarımıza, hem kendimiz, hem de okullarda dinimiz İslâm ile ilgili bilgileri öğretmemiz, güzel ahlâk sahibi olmaları için çalışmamız vazgeçemeyeceğimiz öncelikli özelliklerimizdendir. Okullarımızda öğretilen ve öğretilecek olan değerlerimiz ile ilgili çok özlü güzel bilgiler sebebiyle, evlâtlarımız yaşamları süresince, istikametlerinin doğru ve düzgün olmasına yarayıp, yön vereceğini de unutmamamız gerekmektedir. Gençlerimize, milli, manevi ve ahlaki değerlerimize bağlı kalacakları, bununla beraber teknolojiden faydalanabilmelerine de imkânları da sağlanmaktadır. Evlâtlarımızın çok iyi eğitim almaları için uğraştığımız gibi, dürüst, ahlâklı olarak yetiştirmeye gerçek anlamda özen göstermeliyiz. Her türlü kötülükle mücadele etmeliyiz. Alkol, Uyuşturucu, Sigara, Fuhuş v. b. olumsuzluklardan evlatlarımızı uzak tutarak sorumlu kişiler olarak aydınlık yarınlara en güzel şekilde hazırlamalıyız.

Gençlerimize öz güvenlerini vermeli, tarihimizin derinliklerinde kalan, birçok buluşa imza atan ecdadımız gibi, yarınlarda da çok değerli icatlara sahip olacak, güzel ahlâk sahibi Asım’ın Neslini yetiştirmek için çalışmalıyız. Arzu ettiğimiz şekilde nesilleri yetiştirmeye çalışırken, gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan, kötü tavır ve davranışlardan, eğitim ve öğretim yoluyla uzaklaştırmalıyız. Her birimiz çok güzel rol model örnekler olmak zorundayız. Sözümüzle davranışımız uyumlu olmalı, kutsal değerlerimize aykırılık olmamalıdır. Milletimizin, değerlerimize uygun yetiştirilip şuur merkezli dirilişi için maddi ve manevi yönden destek veren bütün kardeşlerimizden Rabbimiz ebeden razı olsun.

Gençlerimizi sevgi, saygı, birlik beraberlik ve kardeşlik duyguları ile dopdolu bir şekilde yarınlara hazırlamalıyız. Karanlığı, aydınlığın yok ettiği gibi, bizler de kötü, çirkin ve zararlı olan davranışlardan evlâtlarımızı kurtarmalı, onlarında geleceğe çok güzel rol model olmalarını sağlamalıyız. Aydınlık yarınlara huzur, güven ve mutlulukla varmalıyız. Bu konuda da her birimize çok büyük görevler düşmektedir. İstiklâl Marşımızın Şairi Merhum Mehmet Akif Ersoy bu hususu çok güzel dile getirmiştir:

Âsım'ın nesli... diyordum ya... nesilmiş gerçek;

İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.

İmam-Hatip neslinin, Milletimize öncülük, önderlik ederek daha nice asırlara damgasını vurması duâsı ile her birinize sevgi, saygı ve selamlarımı sunar, her iki cihanda kurtuluşa erenlerden olmamızı Yüce Mevla’dan niyaz ederim. İmam-Hatip okullarına geçmişten günümüze hizmet edip emeği emeği geçen herkese en kalb-i şükranlarımı sunar, hayatta olan büyüklerimizin ellerinden muhabbetle öper, vefat eden kardeşlerimize de Allah (c.c.)’dan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. Sıhhat ve âfiyetler dilerim.

Bu yazı toplam 1716 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.