Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

İslam Kardeşliği

İslam Kardeşliği; Hâbil Gibi Samimi, İsmaili Bir Teslimiyet, İbrahimi Bir Sadakat ve  Muhammedi Bir Muhabbetle Mümkündür

     İslâm, Tevhid  dinidir. Mensuplarının da her türlü fitne ve fesattan uzak durmalarını, birlik ve beraberlik içinde olmalarını emreder. Müslümanların  ırk, dil, renk, bölge ve benzeri unsurlarla bölünüp parçalanmamalarını,  Tevhid’in gereklerinden sayar. Onun içindir ki İslam kardeşliği ideal anlamda sağlanması; Hâbil gibi samimi, İsmail’i bir teslimiyet, İbrahim’i bir sadakat ve Muhammedi bir muhabbetle mümkündür. Yani kuru bir söz olarak kardeşiz demek yetmez. Hâbil misin? Yoksa Kâbil mi? Bunu netleştirmek durumundayız.

     Kardeşiz diyerek içimize gelen Kâbil’lerin bizi yok etme, öldürme girişimleri konunun önemini ortaya koymaktadır. Siyonist ve emperyalistlerin emellerine alet olup maddi-manevi  değerlerimizi yok etmek için çalışanların savrulmalarını üzülerek müşahede ediyoruz. Biz Müslümanlar karşımızdaki düşmanların çokluğundan, gücünden hiçbir zaman çekinmedik ve Allah (c.c.)’ yardımı ile yine çekinmeyiz. Esasen bizi üzenler içimizdeki riyakar, iki yüzlü münafıklardır. Rabbimiz, hem içimizdeki hainlerle hem de zalim, kafir bizlere hayat hakkı tanımayanların her biriyle hakkıyla gerçek anlamda mücadele ederek zaferlere kavuşmayı nasip eylesin!..

     Biz Müslümanlar; Allah’a (c.c.)yaklaşmak için öncelikle temiz, sağlam bir niyet ile ibadetlerimizi yapmalı, kardeşliğimize sahip çıkmalıyız. Mü’minler olarak; Allah (c.c.)’a yaklaşma vesilelerini hayatımızın merkezine almalıyız. Hâbil’in makbul olan Kurbanı misali bizlerde; bazen zamanımızı, bazen paramızı, gerektiğinde bedenimizi kurban etmeliyiz. Hayatımızın merkezine Allah (c.c.)’a en iyi kul olabilmenin mücadelesini alarak hayırda yarışmalıyız.

    Ayet-i Kerimelerde: “Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki esirgenesiniz.” “Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır.”  (Hucüret Sûresi âyet 10,13)

      Hz. Adem ve Havva’dan çoğalan insanlar, yeryüzünde çeşitli renk ve dilde küçüklü büyüklü topluluklar oluşturmuşlardır. Küçükten büyüğe, kabileden milletlere varıncaya kadar farklılık gösteren bu oluşumun temel sebebinin kitlelerin birbirini tanıyıp, anlaşmak ve kaynaşmak olduğu anlaşılmaktadır. Yani soy-sopla övünmek yerine, birleşip bütünleşmek öngörülmüştür. Günümüz Müslümanlarının en çok ihtiyaç duydukları konulardan birisi, beklide en önemlisi, birlik ve beraberliktir. Kardeşlik hukuku bir ve beraber olmamızı gerektirir. Müslümanlar arasında herhangi bir anlaşmazlık olduğunda çözümü için, Kur’an ve Sünnete müracaat etmek gerekir.

     “Hep birlikte Allah'ın ipine (İslâm'a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O'nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.”  (Ali İmran Suresi âyet:103) buyrulmuştur.

     Bu gün yeryüzünde cereyan eden bütün olumsuzlukların Müslümanların aleyhine olduğunu hepimiz görebiliyoruz. Yapılan zulüm, işkence, vahşet vb. olumsuzlukları görmemek için kör, duymamak için sağır ve anlamamak içinse akılsız olmak lâzım gelmektedir. Suriye de, Mısır da, Irak’ta, Afganistan da, Doğu Türkistan da  Filistin'de vb. Ülkelerde Müslümanlar katledilmekte, kadınlara tecavüz edilmekte, akla hayale gelmeyen vahşetler birbirini izlemektedirler. Güzelim Ülkemiz için de, içerden ve dışarıdan asırlardır düşmanlıklar açıkça yapılmış hatta son dönemde daha da yoğunlaştırılmıştır. Müslümanlar dünkünden daha çok bugün kardeşlik, dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde maddi ve manevi unsurlarını seferber ederek bu olumsuzlukları gidermek zorundadırlar. Çünkü Müslüman’ın, Müslüman’dan başka gerçek dostu yoktur.

     Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.s.); “Birbirinize buğzetmeyiniz, dünya menfaatlerine rağbet edip de aranızda fesat çıkarmayınız. Ey Allah (c.c.)’ın kulları kardeş olunuz” (Ahlâk Hadisleri c.1,no:400) buyurmuştur.

     Allah(c.c.); her birimizi hakkıyla İslâm kardeşliğine sarılan, kardeşlik hukukunun gereklerini Hâbil gibi samimi, İsmail’i bir teslimiyet, İbrahim’i bir sadakat ve Muhammedi bir muhabbetle uygulamaları ile gösteren Mümin kullarından eylesin. Sıhhat ve afiyetler dilerim.   

  

Bu yazı toplam 5327 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.