Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

İsrafın yerine tutumluluk, cimriliğin yerine cömertlik tercih edilmelidi

İsraftan kesinlikleuzak durmalıyız. Tutumlu olmalıyız. Maddi ve Manevi yönden, ifrat ve tefrittensakınarak, hayatımızı sıkıntılara düşmeyecek şekilde yaşamalıyız.İbadetlerimizi yaparken bile orta olanı tercih etmemiz gerektiğini dinimiz İslâmen güzel şekilde bildirmiştir. Lüks; İhtiyaç gidermekten daha ziyade, gösteriş,kibir, övünme, başkalarından üstün olma arzusuna dayalı bir harcama şeklidir.Lüks harcamaya alışanlar, israf, yani savurganlıktan kendilerinikurtaramazlar.Lükse yönelip, kendini başkalarından üstün görenlerin toplumsalyaralara çözüm bulmaya çalışması da zamanla körelir. Bu anlamda da cömertliktenuzak olduğu için cimrilik hayatlarına hakim olur.

     Dinimizİslâm; İsraftan kaçınarak, tutumlu olmayı, cimriliğin yerine de cömertliğitercih etmemizi emretmiştir.Günümüz insanı, hesabını iyi yapmalı israftan,savurganlıktan, lüks ve gösterişli, şaşalı bir hayat yaşamaktan uzakdurmalıdır. Atalarımızın güzelce ifade ettiği gibi ayağımızı yorganımıza göreuzatmalıyız. Ne kadar gelirimiz varsa onunla uyumlu olarak harcamalarımızıyapmalı, israftan sakınıp, tutumlu olmalıyız. Cömert olmakla birlikte,cimrilikten sakınmalıyız.İhtiyaç sahibi yan komşularımızı, akrabalarımızı vearka sokaklardaki insanlarımızın sıkıntılarını görmeli ve onlara yardımcıolmalıyız.

        Ayet-iKerîmelerde: “Çardaklı ve çardaksız(üzüm) bahçeleri, ürünleri, çeşit çeşit hurmaları, ekinleri,birbirine benzer vebenzemez biçimde zeytin ve narları yaradan O dur.Her biri meyve verdiği zamanmeyvesinden yiyin. Devşirilip toplandığı günde hakkını, (zekat ve sadakasını)verin, fakat israf etmeyin; çünkü Allah israf edenleri sevmez” (Enam süresiAyet:141)

 “(O, kullar), harcadıklarında ne israf nedecimrilik ederler. İkisi arasında orta bir yol tutarlar”  (Furkan süresi Ayet:67)

         “Ey Ademoğulları! Her secde edişinizdegüzel elbiselerinizi giyin, yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Çünkü Allah,israf edenleri sevmez.” (Araf süresi Ayet:31)buyurulmuştur.

         Gerekgiydiklerimiz, gerekse yediğimiz, içtiğimizin temiz, helal rızktan olmasınaönem göstermeli, haramlardan da gerçek anlamda sakınmalıyız.

       Lüksmerakı, insanı daima savurganlığa sürükler. Savurganlıksa; saçıp-savurmak,ihtiyaç olmadığı halde, amaçsız, anlamsız bir şekilde harcama yapmak demektir.Yiyip içmede, giyim kuşamda ve bütün eşya kullanımında aşırıya kaçmaktaisraftır, savurganlıktır. Lüks harcamanın sonu israf, israfın sonu da çoğu zaman iflastır.

     Varlıklıolduğumuz dönemlerde şımarmak, yokluk, fakirlik dönemlerin de bunalmak, hiçbirMüslüman’a yakışmaz. Müslüman; ne saçıp savurarak savurganlık, ne de sımsıkıtutup cimrilik yapmamalı, İsrafın yerine tutumluluğu, cimriliği yerine decömertliği tercih etmelidir.

       Allah(c.c.);Ümmet-i Muhammed’e haramlardan kaçınıp,helaller dairesinde bir hayatyaşamayı lütfedip,İsraftan, cimrilikten sakınmayı, cömertlikle beraber tutumluolmayı nasip etsin. Sıhhat ve afiyet dilerim.

Bu yazı toplam 1480 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.