Kaldırım işgallerine biraz daha eğilinmeli

Malumunuz bizim şehrimizde yıllardır esnafımız insanları önemsemeden kaldırımları işgal ederek yayaların geçişini engellerler. Hemde kaldırımla kalmazlar, iş yeri önündeki yolları işgal ederler. Hele bu durumlar seçim zamanı nasıl olsa seçim var ses çıkarmazlar diye daha da hoyratça işgal edilir. Ha bunu derken esnafımızın tamamı bunu yapıyor anlamı taşımasın. Ama bazı esnaflarımız var ki, iş yerini sabah nerede ise tamamen yola taşır ve akşam olunca da içeriye taşırlar.

Geçen hafta sonu Zabıta ne hikmetse yeni Başkan Sayın Evren Dinçer geldi diye mi yoksa bir talimatla mı kaldırım işgal eden esnafı kontrol ederek dışarıdaki malzemeleri içeriye aldırmaya çalıştığını görmek beni şaşırtmadı.

Son dönemlerde hele sokaklar ve cami önleri seyyar satıcılarla dolduğunu görmekteydik. Hatta seçim sonrası eski sanayi caddesinde Merkez caminin önünü tamda ana caddeyi kapatan seyyar satıcıları ben bizzat zabıta kardeşlerime, “ artık seçim geçti, bir yerlere oturup saat doldurmayı bırakın da şunlarla ilgilenin” diye uyardım.

Şunu belirtmek isterim her seçim dönemi bu tür bir çıkış yapılır ardından 4,5 yıl yatılır. Bu adet ve alışkanlıklar artık son bulmalı. Yetkili kesimlerimiz bu konu üzerinde durmalıdır. Zabıtamızda semtlere kurulan karakollarda oturmayı bırakır sokağa çıkarlar. Zaten yeterinden fazla zabıtamız bulunmaktadır.

Mesai saatleri içinde yapılan kontrol ve görev sonrası yine seyyarlar mesai bitimi sokaklara çıkmaktadır. Nöbetçi zabıtalarımız mesai saatinde bu kontrolleri devam ettirmeli. Zaten nöbetçi zabıtalarımız bulunmaktadır.

Eğer bir şehirde şehir olacaksak, bazı kuru yemişçilerin sokak ortasında kuru yemiş kavurmalarına müsaade etmemelidirler. Neden derseniz şehri dışında bu iş yerlerinin depoları bulunmaktadır orada kavurup getirmelidirler. İş yeri önünde kaldırımda kuru yemiş kavururken atıkları sokağa savrulduğunu görmeyen var mı? hangi çağda yaşıyoruz bu şekilde şehrin göbeğini kirletiyoruz.

Zaman zaman yazıyorum yaz geldi bizim şehrimiz gibi akşam 18 00 den sonra tereklerini kapatan bir şehir olduğunu düşünmüyorum. Ben bundan 5 yıl önce Muş iline gittim ve gördüm. Terör bölgesi olmasına rağmen her yer gece saat 01 e kadar açıktır.

Belediye başkanımız Sayın Evren Dinçer şu hoş geldin beş gittin biter de esnafımızla bir araya gelip geceleri belli saatlere kadar iş yerlerinin açık olması konusunda bir başlangıç yapar. Bırakın gece 21 0 den sonra kapalı çarşıdan alışveriş yapmayı, sokaklardan geçmeye korkar durumdayız.

Ben her yıl ege bölgesine giderim, buralarda küçük bir ilçede bile alışverişler akşamdan sonra başlamaktadır. Şehirlerin akşamdan sonra cıvıl cıvıl olduğunu görürsünüz. Sokaklar da aileler akşamları alışverişini yapmaktadır.

Yaz aylarında bizim şehrimizde yoğun ve kalabalık bir durumdadır. 15 Temmuz meydanı dışında insan görmeniz mümkün değildir. Umarım Sayın Dinçer bu konuya da bir çözüm bulurlar şehirde bir ilki başlatarak şehri akşamları şenlendirir.

Hulasa şehrin kaldırımları her saat kontrol edilmeli. Seyyar olayı artık son bularak şehir akşamları canlandırılmalıdır. Bu konu çokta zor olmasa gerek.

 

Bu yazı toplam 608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.