Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Konya’da Medfun Peygamberler

Yaşayan Konya Hafızası İkindi Sohbetlerinde,Konya Büyükşehir Belediyesi, S.Ü.Selçuklu Araştırmaları Merkezi ve Konya Fikir, Sanat, Kültür Adamları Derneği ile her hafta Cumartesi günleri düzenli olarak,Koyunoğlu Eski Konya Evinde programlar düzenlenmektedir. Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen Programda, Av. Serdar Ceylan- Ahmet Çelik ‘Konya’da Medfun Peygamberler’hakkında belgelere dayalı bilgiler verdiler.

Kadim güzel Şehir Konya,Âlimler, Velîler ve Nebîler şehridir. Konya’mız her şehre nasip olmayan bu özellikleriyle hatırlana gelmektedir.Kaynak eserlerde; Konya'da 360 (üç yüz altmış) kadar Veli, 14 (On dört) Peygamberin de medfun olduğu, ayrıca Ulemâ merkezi denildiği de bilinen gerçeklerdendir. Mekânların şerefi, orada bulunanların şerefiyle ölçülür. Şehirleri, şehirde yaşayan, şehirleri yaşayan ve yaşatan insanlar şereflendirir.İlim-irfan, tarih-kültür şehri Kadim Konya’mız da nice değerli güzel insanı, bağrına basmış ve bağrından çıkarmıştır. Vefa gereği geçmişten günümüze güzel insanlarımızı hatırlamamız, sahip çıkmamız elzemdir.

Av Serdar Ceylan; “Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar mevcut olan birçok hazireyi bugün kaybettiğimizi ifade etmiştir. Konya'da eskiden 38 civarında kabristan olduğunu, bu kabristanlarınçoğunluğunun zamanla tahribata uğradığını, bazılarının yerine okul, bazılarının yerine park yapıldığının bilindiğini ifade etmiştir. Bahse konu kabristanlardan bazılarının,Beyhekim Mezarlığı, Şems Mezarlığı ve Garipler Mezarlığı olduğunu belirtmiştir. Konya, Veliler, Âlimler ve Nebiler şehridir. Fakat zamanla pek çok iz maalesef kaldırılmıştır. Kamu alanlarının pek çoğuna mezarlık arazileri tahsis edilmiştir. Bu alanda ilk çalışmaları yapanları da saygıyla yâd ediyoruz. 

Sarıyakup haziresinin bir kısmını muhafaza edebilmişiz. Kısmen de özgünlüğünü koruyor. Bu hazire ve müştemilatı restore edilerek gözler önüne çıkartılmalıdır ki, gelecek kuşaklara bu emanetleri ulaştırabilelim. Şu anda Restorasyonu devam eden Alaaddin Camiinin kuzey avlusu, Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar tamamen bir hazire olarak kullanılıyordu ve Konya’nın pek çok meşhur müftüsü, önemli şahıslarıda burada medfundu. Bu hazirenin de ortaya çıkartılması ve genç kuşaklara emanet edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu hazireleri ve birçok mezarlığı 20.yüzyılın ilk çeyreğinde ortadan kaldırmışız ve maalesef mezar taşlarını bile muhafaza edememişiz.”dedi. 

Araştırmacı tarihçiAhmet Çelik, “Konya’da 14 (On dört) Peygamber’in Medfun olduğunu belgeleri ile birlikte belirtti. Konya’mızda 18 Peygamber medfundur diyen kardeşlerimiz de bulunmaktadır. Ancak, bizler belgeye dayalı olarak 14 Peygamber’in medfun olduğunu tesbit etmiş bulunuyoruz diyerek bu hususa açıklık getirmiştir.

     Medine-i Enbiya olan şehirler var diyoruz. Konya da bunlardan birisidir. Birçok ülkede bile en fazla Peygamber sayısı dörttür. Birçok il ve ilçede de peygamberler medfundur. Meselâ;Şanlıurfa kendisini Medine-i Enbiya olarak tanıtmasına rağmen orada 13 (On Üç), Peygamberin makamı vardır.  Diyarbakır’da 10 (On), Adıyaman da 1 (bir), Şırnak’ta 1 (bir), Tarsus’ta 3(Üç), Kudüs’te 6 (Altı), Ürdün’de 4 (Dört), Suriye’de 2 (İki), Irak’ta 4 (Dört) Peygamberin makamları mevcuttur.

Konya’da 14 Peygamber medfundur ve bu sadece Türkiye’de değil, dünyada da en fazla Peygamber makamının bulunduğu yerdir. Konya'da pek çok yerde medfun Peygamberler vardır. Konya’da; Musalla kurbü, Alaaddin Camiinde havalisinde, Hisarönünde, Şahitler nam mevzisinde, Sarı Yakup ve Sultan kurbünde Peygamberler medfundur. Konya ‘da medfun olan Peygamberlerin çoğunluğunun isimleri tesbit edilememiştir. İsimleri tesbit edilenler; Hz. İklis (a.s.), Hz. Merih (a.s.), Hz. Cakdun (a.s.), Hz. Mihran (a.s.), Hz. Dehan (a.s.), Hz. Şamih (a.s.)’dır.”   diyerek konuşmasını tamamlamıştır.

     Programın sonunda konuşmacılara günün hatırasına, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter yardımcısı Abdülmelik Ötegen tarafından hediye takdim edildi. İkindi Sohbetleri Programlarında emeği geçen herkese ve özellikle de, Koyunoğlu Müze ve Kütüphane Şube Müdürü Hasan Yaşar’a kalb-i şükranlarımı sunarım. Allah (c.c.), her birinden Razı Olsun. Sıhhat ve âfiyetler dilerim.

Bu yazı toplam 10158 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.