Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Okulların açılacak olması sevindirdi

Uzunca bir süre yüz yüze eğitim-öğretim faaliyeti malum hastalık Covid-19 nedeniyle yapılamamıştı. Alınan karar gereği İlk ve Orta Öğretim Kurumlarımızda 2021-2022 eğitim–öğretim yılı 06 Eylül Pazartesi gününden itibaren başlamış bulunmaktadır. Üniversitelerimizde de eğitim-öğretime önümüzdeki haftalarda başlanılacaktır. Eğitim-Öğretim yılı; öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize hayırlı olsun.

Eğitim-Öğretimin önemini her birimiz en iyi şekilde bilmekteyiz. Bir milletin ilerlemesinde maddi ve manevi güzelliklere sahip olmasındaki en etkili gücün eğitim-öğretinden geçtiği aşikârdır. İyi niyetli olarak çalışıp bilgiye sahip olanların başarılı olmaları kaçınılmaz bir sonuçtur. Eğitim ve öğretim, bir milletin ilerlemesinde ve cehaletin giderilmesinde en etkin yöntemdir.

Gençlerimize, milli, manevi ve ahlaki değerlerimize bağlı kalacakları, bununla beraber teknolojinin yararlı özelliklerinden de faydalanabilme imkânlarının sunulduğu çok güzel ortamlar hazırlanmış, hazırlanmaya da devam edilmektedir. Hz. Pir Celaleddin’in pergel metaforunda ifade ettiği gibi bir ayağımız değerlerimizde sabit, diğer ayağımızla dünyayı dolaşıp işimize yarayacak teknolojik gelişmelerden yararlanmalıyız. Gerek okulda, gerekse okul dışında internetten bilgiye kolay bir şekilde ulaşılmaktadır. Öğrencilerimizin teknolojinin başında saatlerce kalması birçok sakıncayı da beraberinde getirebilmektedir. Teknolojiden faydalanma imkânları, kontrol altında, belirli sürelerle sınırlı olarak en verimli şekilde amacına uygun sunulmalı, kütüphanelerden de azami derecede faydalanılmalıdır.

Öğrencilerimizin çok iyi eğitim almaları için uğraştığımız gibi, dürüst, ahlâklı olarak yetiştirmeye, gerçek anlamda özen göstermeliyiz. Her türlü kötülükle mücadele etmeliyiz. Alkol, Uyuşturucu, Sigara, Fuhuş v.b. olumsuzluklardan evlatlarımızı uzak tutarak sorumlu kişiler olarak aydınlık yarınlara en güzel şekilde hazırlamalıyız. Gençlerimize öz güvenlerini vermeli, tarihimizin derinliklerinde kalan, birçok buluşa imza atan ecdadımız gibi, yarınlarda da çok değerli icatlara sahip olacak nesilleri yetiştirmeliyiz. Bu anlamda öz güvenlerini kazandırmalıyız. Arzu ettiğimiz şekilde nesilleri yetiştirmeye çalışmalı, gençlerimizi zararlı alışkanlıklardan, kötü tavır ve davranışlardan uzaklaştırıp önder, örnek şahsiyetler olarak yetişmelerini sağlamalıyız.

Gençlerimizi sevgi, saygı, hoşgörü, birlik beraberlik ve kardeşlik duyguları ile dopdolu bir şekilde yarınlara hazırlamalıyız. Karanlığı, aydınlığın yok ettiği gibi, bizler de kötü, çirkin ve zararlı olan davranışlardan öğrencilerimizi, evlâtlarımızı kurtarmalı, yarınların Asım’ın Nesillerini yetiştirmeliyiz. Aydınlık yarınlara huzur, güven ve mutlulukla varmalıyız. Bu konularda en büyük görev anne-babalara ve Öğretmenlere düşmektedir.

Sevgili genç kardeşlerimiz; sizler aklınızı kimselere kiralamayın. Kutsal değerlerimizin değerini ana kaynaklardan ehil kişilerden öğrenerek hayatınızı güzel ahlâk sahibi olarak yaşayın. Karanlık güç odaklarına karşı, bilgili, donanımlı olarak, Kur’an ve Sünnetten beslenerek, irfanınızın, İmanınızın bir gereği olarak karşı durun. Birlik be beraberlik ruhunu daima koruyun ve hedeflemiş olduğunuz kariyerinize sahip olmak için düzenli olarak çalışın. Ayrıca çokça kitap okuyup bilgi birikiminizi artırmaya çalışın.

Değerli idareciler, öğretmenler, veliler ve anne-babalar; evlâtlarımızı kirli emelleri için kullanmak isteyen şer odaklarından koruyup fırsat vermeyelim. Evlâtlarımızın kimlerle arkadaşlık kurduğunu, nerelere gittiğini takip edelim. Yavrularımızla ilgilenip zaman geçirelim. Bizler ihmal edersek, bizim bıraktığımız boşluğu değerlerimize düşman hainler doldurmak için çalışacaklardır. Kesinlikle geleceğimizin teminatı evlâtlarımızı kendimiz sahip çıkarak yetiştirmeliyiz. Çocuklarımız, her birimiz için çok değerlidirler. Eğitim ve Öğretimin başarıya ulaşmasında üçlü sacayağını oluşturan; öğretmenler, öğrenciler ve velilere çok büyük görevler düşmektedir. Her birimiz evlâtlarımızla ilgilenip zaman geçirelim ki onlara çok değerli olduklarını hissettirelim.

Zamanın şartlarına göre değerlerimizle bütünleşerek ve teknolojik gelişmelerden de azami meşru faydayı sağlayıp evlatlarımızı yetiştirmeliyiz. Bilgili, donanımlı değerlerimizin şuurunda güzel ahlâk sahibi Asım'ın Neslini yetiştirmeye çalışanların her birine gönülden selam olsun.

Bu yazı toplam 300 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.