Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Şeb-İ Arûs (Düğün Gecesi)

Malumunuz Celâleddîn-i Rûmî,17 Aralık 1273 tarihinde Rahmeti rahmana kavuşmuştur.Bu yıl Hakka vuslatının 744. yıldönümüdür.Cenab-ı Allah (c.c.)’a duyduğu aşktan dolayı, ölümünü,Şeb-i Arûs (düğün gecesi), gerçek sevgiliye kavuşma olarak değerlendirmiştir.Bu yüzden de Hz.Pir’in, Ölüm gecesi günü, bu ruha uygun olarak düğün gecesi mutluluğunda, Manevi Güzelliklerle dopdolu olarak değerlendirilmektedir.

Celaleddin-i Rûmi, ölümü; kişinin aslına dönüşü olarak tanımlamış, İnsanın kaynağının ilâhi bir cevher olması hasebiyle "Allah'a dönüş" olarak telâkki etmiştir. Bir başka ifadeyle ölüm, "Cismin ortadan kalkması değil, Allah'a doğru uçmasıdır.""Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan" der. Kendinin ölüm ve vuslat anlayışını, Kur'an-ı Kerim'in bir âyetinin ışığı altında tetkik edip anlamak mümkündür: "Her nefis ölümü tadacaktır. Sonra ancak bize döndürüleceksiniz" (el-Ankebût, 29/57).

Ölüm gecesini düğün gecesi olarak değerlendirmesini derinlemesine düşündüğümüz zaman ne kadar anlamlı olduğunu anlarız. Kişi çok sevdiği baba, anne, eş, çocuklarından, mevki, makam, para, şan şöhret, dünya ve içinde ne varsa her birinden, Allah’ı en çok sevmek zorundadır. İşte bu anlamda, kişi dünyada iken düğün gecesinde eşine kavuşmakla nasıl mutlu olursa; gerçek sevgiliye de ölümle kavuşulmaktadır. Onun içindir ki, Celaleddin-i Rûmi, Ölüm gecesini, düğün gecesine benzetmiştir. Geçici, dünyevi sevgiliye evlilikle,zifafla, gerçek sevgiliye de Ölümle kavuşulmaktadır. Bu vuslat, kavuşma da mutlulukların en güzelidir.Nitekim bir gazelinde;

Öldüğüm gün tabutum götürülürken, bende bu dünya derdi var sanma...

Benim için ağlama, yazık, vah vah deme;

Şeytanın tuzağına düşersen, o zaman eyvah demenin sırasıdır,

Cenâzemi gördüğün zaman firâk, ayrılık deme,

Benim kavuşmam, buluşmam işte o zamandır…

Celâleddin-i Rûmi, hayatını; hamdım, piştim ve yandım diyerek, kısaca, öz olarak mükemmel özetlemiştir. Bir bütün olarak eserlerine baktığımız zaman,her bir beytinin,âyet ve hadisleri açıklayan veciz sözler olduğunu çok net olarak söyleyebiliriz. Hayatının merkezine de, Kur’an ve Sünneti almıştır. Bu hususta şu veciz sözlerini söylemiştir:

Men Bende-i Kuran em Eger Can Darem(Bu canım var oldukça ben Kur'ana tutsağım, kölesiyim)

Men Hâk-i Reh-i Muhammed Muhtarem(Muhammed Mustafa’nın yolundaki toprağım)

Eğer NaklKuned Cüz in Kes ez Güftarem(Benden başkaca bir söz nakledenler olursa)

Bizarem Ez u Vez An SuhenBizarem(Hem onu söyleyenden, hem de o sözden uzağım, şikâyetçiyim)

Vuslat;özün özüne gerçek anlamda kavuşması,gurbette oluşumuzu fark edip,ayrılık ateşini söndüren, vatan-ı aslimize dönüş demektir.Onun içindir ki ölüm gecesi olan Şeb-i Arûs, güzel düşüncelerle düğün gecesine, gerçek sevgiliye kavuşmaya, Vuslat’a dönüşmektedir. Bu anlamda düşündüğümüzde yaşamak diyet,ölmek ve gerçek sevgiliye kavuşup ebedi kurtuluşa ermek ise hürriyettir.

“Aşk” sözcüğü, günümüzde karmaşa,

Aşklar var; bir gaflet, bir kara maşa,

Ama bir aşk var ki; gelince başa,

Ölüm kavuşmaktır, farkında mısın? Cengiz Numanoğlu

Celalaeddin’in anlattıkları güzellikler yaşanmadan anlaşılacak gibi değildir.Çağrısıda; Kuran-ı Kerîm’e ve Sünnetisaniyeyedir.İslâm’ı anlayıp gerçek manada yaşayanlar, eserlerindeki sırlara da muttali olurlar. Allah (c.c.) cümlemize, özümüze yolculuk yaparak,rızasına uygun işler yapmamızı nasip eylesin.Etkinliklerde emeği geçenlere kalb-i şükranlarımı sunar, sıhhat ve âfiyetler dilerim.

Bu yazı toplam 1344 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.