Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Takrizleri için Prof. Dr. Ali akpınar’a şükranlarımı sunarım

Konya İl Müftüsü Değerli Kardeşim Prof. Dr. Ali Akpınar, "Muhammedül Emin Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi Ve Sellem) Efendimiz’in Hayatı" İsimli Eserime 'Takriz' yazarak katkıda bulunmuşlardır. Kitabıma katkıları için kalb-i şükranlarımı sunarım. Allah(c. c.), ebeden Razı Olsun. Kitabıma yazdıkları ‘Takriz’i siz değerli okuyucularıma sunmak istiyorum:

O’NU KONUŞMAK, O’NUNLA KONUŞMAK GİBİDİR

O’ndan bahsetmek O’nunla konuşmak, O’nu anlamak ve anlatmak ise O’nunla yaşamaktır. Öyle olmalıdır. Yoksa O’nu konuşmak, yalnızca O’nun hakkındaki bilgileri toplamak ve aktarmak değildir. Zira O’nu anlamak, O’nun izinde O’nun gibi olmaktır. Sağlam inancı ile güzelim muhteşem ahlakı ile yaşayan ve yürüyen Kur’ân olmaktır.

O’ndan bahsedenler, O güzelin güzellikleriyle sözlerini güzelleştirmekte ve sözlerine değer katmaktadırlar. O’ndan bahsetmek zordur, O’nunla ilgili doğru bilgilere sahip olsak bile, o bilgileri O’nun güzelliğine layık kelimelerle anlatmak elbette kolay değildir. Ama ne yapalım ki, Yüce Rabbimiz O’nu bize elçi göndermiş, O bizden biri olarak bize gelmiş ve bize nümune-i imtisal olmuştur. Onun için gücümüz nisbetinde O’nu anlamak zorundayız, O’nu yaşamak ve yaşatmak zorundayız. O’nu yaşatmak için de O’nu anlatmak zorundayız.Aczimizi itiraf ederek O’nu anmaya ve anlatmaya devam edeceğiz elbette.

O, Yüce Rabbimizin, Allah şahit ki Muhammed Allah’ın Rasülüdür, şüphesiz sen muhteşem bir ahlak üzeresin, O sizin için en güzel örnektir buyurduğu; O’na uymak Allah’ı sevmenin gereğidir dediği; Muhammed sizden birinizin babası değildir, O’nun yanında sesinizi yükseltmeyin gibi ayetlerle sıradanlaştırmamamızı istediği bir önder, bir rehber, bir peygamberdir O. Ve O, tüm zamanların, tüm coğrafyaların, her seviyedeki tüm insanlarına gönderilmiştir. Bunun için de O’nun mesajını tüm zamanlara, tüm coğrafyalara ve her seviyedeki tüm insanlara ulaştırmak boynumuzun borcu, O’na olan ümmetlik borcumuzdur. Onun için biz, O’nunla ilgili iyi niyetli olarak kaleme alınmış her seviyedeki yazıları, kasideleri, şiirleri, kitap çalışmalarını O’nu tanıma ve tanıtma faaliyetinin bir parçası olarak görüyoruz, onun için bu çalışmayı yapan ihlâs sahiplerini takdir ve tebrik ediyoruz.

Elinizdeki bu çalışma da O’ndan bahsettiği için, O’nun kutlu hayatını kaleme aldığı için anlamlı ve değerlidir. Bu çalışmanın sizlere ulaşmasında emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Şimdi O’nu okuma zamanı, dahası O’nun hayatından okuduğumuz kesitleri hayatımıza yansıtma zamanı. Onun kardeşlerime selam söyleyin, onları çok özledim diyerek selam söylediği kimselerden olup selamını alma zamanı, O’na layık kardeş olma zamanı.

Unutmayalım O, hala kırk yaşında ve Ümmetinin başındadır. Hıra’da ilk vahye muhatap olup Peygamber olarak görevlendirildiği ve Ey insanlar, geliniz hepimizin Rabbi olan Yüce Yaratıcıya kulluk ve ibadet ediniz, O’nu hesaba katarak yaşayın, O’nun ölçülerine göre hayatınızı anlamlı hale getirin çağrısını insanlığa sunduğu gün gibi, bizi Hakka ve O’nun hakikat yoluna çağırmaya devam ediyor. Bize emanet bıraktığı Kur’ân ve Sünneti ile manen yaşamaya devam ediyor. Şimdi bize düşen O’nun bu evrensel çağrısında zamanın Haticeleri, Ebubekirleri, Fatımaları, Alileri, Zeydleri, Osmanları olarak lebbeyk diyebilmektir. Fedâkeebî ve ümmî/anam babam yoluna feda olsun diyerek O’nun izinde yürüyebilmektir. Çünkü O’nun ümmeti, O’nun izinde gidendir. O’nun kutsal davası uğruna her şeyini feda edendir.

Yüce Rabbimiz O’na yaraşır ve yakışır ümmet olmayı hepimize nasip eylesin.”

 

                                                                                                Prof. Dr. Ali AKPINAR

                                                                                                     Konya İl Müftüsü

Bu yazı toplam 1991 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.