Tarım platformundan fakülte girişimi

Bu ziyarette bende vardım, birlikte konuları görüşme imkânı buldum. Veteriner fakültesi açılması için bir ışık deliğinin göründüğüne de şahit oldum.

Cuma günü Cuma namazı sonrası Kırmızı et üreticileri birliği başkanı Hamit Özkök, Ziraat odası Başkanı Emin Koçak, Koyun ve keçi Birliği başkanı Mahmut Aktürk, Ziraat Mühendisleri Birliği Başkanı Şaban Çiftçi, Başkan yardımcısı Mustafa Kaya ve ben birlikte ilk olarak Aksaray Üniversitesi rektörü Sayın Mustafa Acar’ı ziyaret ettik.

Bu ziyarette hoş beşten sonra konu Aksaray’a yeni fakültelerin açılmasına geldi. Komite adına Hamit Özkök söz alarak; “ Sayın Cumhurbaşkanımızdan arkadaşlarımızla beraber Veteriner Fakültesi açılması sözü aldık. Veteriner Fakültesi ile birlikte Ziraat Fakültesinin de açılmasını talep ediyoruz. İlimiz tarım ve hayvancılık bölgesi, buna ilave olarak fakültelerin eğitim ve araştırma yapacağı Koçaş Tarım İşletme Müdürlüğü de bulunmaktadır. Bu konularda Rektör olarak sizlerinde destekleri ile bu okulların açılmasını arzu ediyoruz” dedi.

Rektör Acar; “ Ziraat ve Tıp Fakültesi açılması çok zor, buna YÖK sıcak bakmamaktadır. Ayrıca okul istemekle olmuyor okulların altyapısı önemli, bunun içinde bize destek olacak yardımseverler lazım. Ben size bir müjde vereyim Üniversitemiz Senatosunun aldığı kararla 4 yeni Fakülte açılması karara bağlanmıştır. Bu Fakülteler içerisinde Veteriner Fakültesi de bulunmaktadır” dedi.

Veteriner Fakültesinin bulunması Aksaray için sevindirici bir durum. Okul için altyapı ve destek konusunda heyet üzerlerine düşenleri yapmaya çalışacaklarını söylerken, ben Sayın Rektöre Aksaraylı olan Yazıcı ailesinin ziyaret edilmesini ve bugüne kadarda ilimiz idarecilerinin ziyarette geciktiklerini söyledim. Bu aile Türkiye’nin birçok bölgesine okul ve yurt yaptırmaktadır, hatta Üniversite bünyesinde de bir fakülteyi yaptırmıştır. Daha 6 ay önce çok kısa bir dönemde Kız Meslek Lisesi yurdunu yaptırmışlardır. Okul ise İlimiz idarecilerinin bürokratik engeli nedeni ile gecikmiştir.

Bu ailenin en kısa zamanda ilimiz idarecileri tarafından yerinde ziyaret edilerek kendilerine bir plaketle onurlandırılarak başka isteklerde bulunulması durumunda ilimize başka yatırım ve okulların yapılmasına vesile olunacağını, kendisi ile görüşmem de Milletvekilimiz Ali Rıza Beyde bu ilgisizliğin ve vurdumduymazlığın sıkıntın tısını dile getirmektedir, diye söylediğimde. Sayın Rektöründe Milletvekili Alaboyunla bu konuyu konuştuğunu ve kısa bir süre içinde ziyarete gideceklerini söylemiştir. Bu düşünce umarım gerçekleştirilir ve ilimize yeni yatırımlar gelir.

Bu görüşmede Sayın Rektör Bey beni takip etmemiş veya yazılarım kendilerine okutulmamış olmalı ki, beş defa görüşmemize rağmen beni tanımadığını bildiğim için sordum evet tanımıyordu. İşte ben neden farklı bir Rektör istediğimi ve Sağlam’a niçin karşı olduğumu daha önceki köşe yazılarımda yazmıştım. Bu yazıları okumamış olabilir, ama çok önemli ve ciddi yazılar yazarak kendisine de 6 ay süre vermeliyiz demiştim. Benim Rektörlükte işim olmaz, herhangi alışverişimde olmaz ki, kendisi ile görüşeyim. Geriden takip eder, olumlu ve olumsuz işleri kamuoyu ile paylaşırım.

Ancak son dönemlerde Sayın Acarın da Rektör yardımcısından başlayarak eş dost çevresi ile işe başladığını ve Aksaraylı bilim adamlarına fazla değer vermediğini duymaktayız. Birde konuşmalar esnasında edindiğim bir duruşu insanlarla konuşurken, “ öyle mi” gibi cümleler kullanması karşısındaki kişileri ciddiye almama gibi gördüm. Ben bürokrasiden gelen bir gazeteciyim, niye yalan söyleyim Sayın Acar’ı pek sıcak ve samimi bulmadım. Hatta hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim, umarım Rektör olmasında kendisi için gayret eden yakın dostlarımda hayal kırıklığına uğramazlar.

Kışta kıyamette kendisini ziyarete gelen insanları çok kısa süre misafir ederek başka bekleyenler varmış gibi çok önemli bir konunun görüşülmesinde kibarca bir telefonla uğurlamasını hoş görmediğim davranışlardan birsidir. Çok büyük bir işim veya Aksaray’la ilgili bir konu olmadığı sürece o makama bir daha gitmeyebilirim. Anadolu çocuğu sıcaklığını sizde göremedim, ama eski Rektör Sağlam ile ilgili en ağır yazılar yazmama rağmen gördüğünde bize karşı çok sıcakkanlı davranırdı.

Bizim asıl isteğimiz şahsımız değil, Aksaray ile ilgili hizmetlerdi. Umarım bunu da Aksaray alır. Sayın Ağaçlı ile ilgili ziyareti de yarın yazacağım.

Bu yazı toplam 1696 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.