Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Allah'ın Sağlam İpi, İslam'a sarılmalıyız

Allah'ın Sağlam İpi, İslam'a sarılmalıyız

ALLAH (C.C.)’IN SAĞLAM İPİ, İSLÂM’A SARILMALIYIZ

         Allah (c.c.)’ın sağlam ipi, İslâm’a sarılmamız biz Müslümanların ana görevidir. Güç ve kuvvet, âlemlerin, zerreden kürreye her şey’in yaratıcısı Allah (c.c.)’a aittir. Rabbimizden başka Otorite ve güç yoktur. Korkulardan korkmadan, korkuları korkutarak, sadece ve sadece Allah (c.c.)’ tan korkmamız gerekmektedir.

 Âyet-i Kerîmelerde: “Hepiniz toptan Allah’ın ipine (İslam’a) sarılın, ayrılmayın, Allah’ın size olan nimetini anın; düşmandınız, kalpleriniz arasını uzlaştırdı da O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Bir ateş çukurunun kenarında idiniz, sizi oradan kurtardı. Allah doğru yola erişesiniz diye size böylece ayetlerini açıklar” “Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır.” (Al-i İmran Sûresi âyet:103, 105)

    “Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki esirgenesiniz.” (Hucurat Sûresi âyet:10) buyrulmuştur.

    Korkulardan korkanı, korkular er geç bulur;

    Ancak Allah’tan korkan, korkulardan kurtulur…

                                                     Cengiz Numanoğlu

    Allah (c.c.)’ın sağlam ipi, İslâm’a sarılıp, birlik ve beraberlik ruhuna sahip olanların gerçek anlamda kurtuluşa ermeleri, tefrika belasına düşenlerin de yok olup gitmeye mahkûm olduklarını Sünnetullahın bir gereği olarak biliyoruz. Allah (c.c.)’ın sağlam ipi, İslâm’a sarılmalıyız. Sadece ve sadece Allah (c.c.)’tan korkmalıyız. Allah (c.c.)’ tan korkup, başka hiçbir güçten korkmadan birlik ve beraberlik içinde çok çalışarak arzu ettiğimiz dünyevi uhrevi güzelliklere kavuşmalıyız.

       Günümüz Müslümanlarının en çok ihtiyaç duydukları konulardan birisi, beklide en önemlisi, birlik ve beraberliktir. Birlik ve beraberlik ruhunu kaybeden toplumlar, her şeylerini kaybetmek zorunda kalırlar. Fertleri birbirine düşmüş milletler, yok olup gitmeye mahkûmdurlar. Tarih bunun en büyük şahididir. Onun içindir ki dinimiz, birlik, beraberlik ve kardeşlik hukukunun önemini belirtmiş, fitne ve tefrikanın da son derecede tehlikeli olduğunu da açıkça haber vermiştir.

    Dinimiz İslam, insanları kesinlikle ırk, renk, soy ve cinsiyet ayrımına tabi tutmadan aynı anlayışla kucaklamaktadır. Birlik ve beraberliğin olmadığı yerde tefrika vardır. Tefrika, girdiği cemiyetlerde, itimat ve emniyet, hürmet ve muhabbet, şefkat ve merhamet gibi her türlü ahlaki güzellikleri ortadan kaldırır.

     Din kardeşliği, kan kardeşliğinden daha çok önemlidir. Müslümanlar bir vücudun azaları gibidir. O azalardan biri rahatsız olduğu zaman bütün vücut rahatsız olur. Aynen bu durum gibi İslâm kardeşlik hukuku,  ihtiyaç duyulması halinde birbirimize maddi ve manevi bütün destekleri sağlamamızı zorunlu kılar.

   Yeryüzünde cereyan eden bütün olumsuzlukların Müslümanların aleyhine olduğunu hepimiz görebiliyoruz. Dünya’nın birçok yerinde yapılan zulüm, işkence, vahşet, kan, gözyaşı vb. olumsuzlukların hemen hemen büyük çoğunluğu Müslümanların yaşadıkları coğrafyalarda, Müslümanlara reva görülmektedir. Bu yaşanan olumsuzlukları görmemek için kör, duymamak için sağır ve anlamamak içinse akılsız olmak lâzım gelmektedir. Biz Müslümanlar, zalimlere karşı, inancına bakmadan mazlumlara destek olmak zorundayız.

     Her birimiz elimizden gelen maddi ve manevi unsurlarımızı seferber ederek, güzelim ülke Türkiye’miz üzerinde oynanmak istenen oyunun olumsuzluklarını gidermek için çalışmalıyız.  İçeriden ve dışarıdan hainlik edenlere karşı birlik ve beraberlik içerisinde kararlı olarak mücadele etmeliyiz. Müslümanların birbirine dünyevi menfaatler uğruna, yalan ve iftiralarına son verilerek, etrafımızı kuşatmaya çalışan düşmanlarla mücadele etmeli, nefsi muhasebemizi de asla ihmal etmemeliyiz. Kesinlikle fitne ve fesattan uzak durarak, birliğimizi, dirliğimizi korumak zorundayız. Birlik ve beraberlik ruhunu koruduğumuz sürece başarılı olmamız, Rabbimizin lütfu ile kaçınılmaz olacaktır.

    Allah (c. c.); kopmaz sağlam ipi, İslâm’a sarılmayı, birlik, beraberlik ve kardeşlik hukukumuzun gereklerini yapmayı, ayrılık, tefrika belalarından uzak durmayı her birimize nasip eylesin. Sıhhat ve afiyetler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ömer Lütfi Ersöz Arşivi