Ömer Lütfi Ersöz

Ömer Lütfi Ersöz

Kutlu Doğum

Rol modelimiz Muhammed-ül Emin Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed Efendimizin dünyayı şereflendirdiği zaman dilimindeyiz. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) örnek hayatını öğrenerek, hayatımızı O’nun gösterdiği doğrultuda yaşamalıyız. Muhammed-ül emin, âlemlere rahmet Hz. Muhammed Efendimiz rehberimiz, önder ve örneğimiz 12 Rebiul Evvel (20 Nisan) 571 yılında Mekke de dünyaya gelmiştir. Dünya ya teşriflerinden bu güne kadar 1452 sene geçmiştir. Bu sene-i devriyesinde her zaman olduğu gibi O’nu yeniden anmanın hazzını ve şerefini yaşamaktayız. Salıyı/Çarşambaya bağlayan 26/27 Eylül gecesi, Mübarek Mevlid Kandilidir. Mükemmel canlı örnek, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, dünyayı bu gece şereflendirmiştir. Doğumu vesilesiyle her zaman olduğu gibi O’nu yeniden anmanın hazzını ve şerefini yaşamaktayız.

Ayet-i Kerîmelerde: “(Resulüm!) Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya Suresi ayet:107) “Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygamber'e itaat edin. İşlerinizi boşa çıkarmayın.” (Muhammed Suresi ayet:33) “(Resulüm!) De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir.” (Ali İmran Suresi ayet:31 “Ey Peygamber! Biz seni hakikaten bir şahit, bir müjdeleyici ve bir uyarıcı olarak gönderdik.” “Allah'ın izniyle, bir davetçi ve nur saçan bir kandil (Rehber) olarak (gönderdik).” (Ahzâb ayet:45-46) “Kim Allah'a ve Resul'e itaat ederse işte onlar, Allah'ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddıklar, şehitler ve salih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!” (Nisa Suresi ayet:69) “And olsun ki, Resulullah, sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.” (Ahzab Suresi âyet:21) buyurulmuştur.

Hz. Peygamberin, Allah’ın hoşnutluğunu kazandıracak davranışlarda bulunmak isteyenler için mükemmel ve canlı bir örnek, en büyük fazilet numunesidir. Resûlullah’ın hedefi; insanlığa amelî kaideler öğretip, bu kaideleri kendi uygulamaları ile göstermektir. Hayatımızın her döneminde Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s)’i örnek alarak, güzel ahlâk sahibi olarak hayatımızı Kuran ve Sünnete uygun olarak yaşamalıyız. Kısacası; Allah ve Resulünün emirlerini yapıp, yasaklarından kaçınmalıyız. Kuran’ı Kerimi en iyi anlayan ve yorumlayan kişi muhakkak ki Peygamberimiz Hz. Muhammed'tir. O, kendi nefsinden, heva ve hevesinden konuşmaz, vahiyle konuşurdu. Hakkında Vahiy olmayan hususlarda istişarelerde bulunur, şahsi görüşlerini ifade eder, çıkan sonucu uygulardı.

Öncelikle Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatı ile ilgili eserleri kendimiz okuduğumuz gibi evlatlarımıza, yakınlarımıza da okutup, O’nun rol model örnek hayatını tam ve doğru olarak öğrenip, O’na uygun bir hayat yaşamalıyız. Peygamberimiz Hz. Muhammed bir günlüğüne de olsa evimize misafir gelse, ne yaparız acaba hiç düşündük mü? Evimize gelmesine çok sevinip, mutlu olmakla beraber, sıkıntıya gireceğimiz de aşikârdır diye düşünüyorum. İbadet ve taatimiz ile her günkü yaklaşımımız içinde, aynen diğer günlerde yaptığımız alışkanlıkları, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in yanında devam ettirebilir miyiz? Elbette ettiremeyiz. Âlemlere nur, huzur ve sürur getiren o yüce önderimiz, Hz. Muhammed ile beraber olduğumuz anda saatlerce TV karşısında diziden diziye geçip izleyebilir miyiz? İbadetlerimizi bu birliktelik anında terk edebilir miyiz? Bu soruları çoğaltmak mümkündür. Bize düşen, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in her birimizin evine her gün misafir gelmiş gibi düşünüp, yaşayışımıza, söz, eylem ve davranışımıza her an, her zaman dikkat etmek olmalıdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed Efendimiz, sözüyle, özüyle bizlere en güzel rol model örnek olmuş büyük bir şahsiyettir. Çocukluk döneminde bile dürüstlük, güvenilirlik ve olması gereken tüm olumlu vasıflara sahip olmuştur. Müşrikler tarafından bile “Muhammed-ül Emin” olarak anılmıştır. Dost, düşman herkes O’nun bu güzel özelliklerle dopdolu olduğu hususunda ittifak etmişlerdir. Bizlerde hayatımızın her döneminde Peygamberimiz Hz. Muhammed’i örnek alıp yaşamalıyız. Kısacası; O’na tabii olmalıyız.

Dünya hayatı ahiretin tarlasıdır. Dünya hayatında ne ekersek, ahirette onu bulacağız. Bu dünya hayatında iyiliklerle dolu bir hayat yaşayanların gerçek âlemde cezaya çarptırılmaları mümkün değildir. Mümin olarak yaşayanlar, gerçek anlamda nimetlere kavuşacaklardır. İslâm’a uygun olmayan bir hayat yaşayanlarda yaptıkları yanlışların bedelini ceza olarak göreceklerdir. Mahşerde, hesap günü mahcup olmak istemiyorsak, hayatımızı Kuran ve Sünnete uygun yaşamalıyız. Ailemizi ve evlatlarımızı, çevremizi her türlü kötülüklerden uzak tutmalıyız. Sözler peygamberimizi anmaktan ve övmekten acizdir. Bizler, Peygamberimiz Hz. Muhammed’ten bahsederek O’nu övmüş olmuyoruz. O zaten Allah tarafından övülmüştür. Sözlerimize O’nun ismini katarak, Allah’ın rızasına ulaşmak istiyoruz. Sözlerimi yazmış olduğum Naat-ı Şerifi aktararak tamamlamak istiyorum:

NAAT-I ŞERİF

Ümmeti, Ümmeti der baş öğretmen önderim,

Sana İman edenler Cennetlerde gülecek.

Sancağının altında olmak gayem liderim,

Sana İman edenler Cennetlerde gülecek.

Hak, Batıl mücadelen durmadan hep sürecek,

Yaptığın mücadele gönüllere girecek,

Her insan yaptığının zerresini görecek,

Sana İman edenler Cennetlerde gülecek.

Peygamberim, seninle aydınlandı gönlümüz,

Daim Kur’an Sünnettir değişmez tek yolumuz,

Muhammed Ümmetinden Rabbimizin kuluyuz,

Sana İman edenler Cennetlerde gülecek.

Kur’an ve sünnete tabi olup yaşarız,

Rehberliğinde hayat bulup durmaz taşarız,

Sünnetine sarılıp yarınlara koşarız,

Sana İman edenler Cennetlerde gülecek.

Mekke ve Medine de yaptıkların, canlanır,

Ravza-i Mutahhara da kalp heyecanlanır,

Gönül tortularımız seninle aydınlanır,

Sana iman edenler cennetlerde gülecek.

Hep adaleti hakim kılmak için var oldun,

Müşrikler ile cihad ederken çok yoruldun,

Haklı mücadelenle gönüllere kuruldun,

Sana İman edenler Cennetlerde gülecek.

Tevhid mücadelenle putlar yıkılıp söner,

Şirkten uzak Kâbe de müslümanlar hep döner,

Allah’ın ayetleri aydınlık için iner,

Sana iman edenler cennetlerde gülecek.

Güzel ahlâkın daim rol modeldir bizlere,

Mahşerde bağışlatman dermandır hep dizlere,

İki cihan güneşi nurunla doğ yüzlere,

Sana İman edenler Cennetlerde gülecek.

Ömer LÜTFİ ERSÖZ

Peygamberimiz Hz. Muhammed’i rol model, örnek alarak yaşayan Mü’minlerden olmamız duası ile sıhhat ve afiyetler dilerim.

Bu yazı toplam 225 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.